Stamtavla

Pass & Nummer

Passinformation

  • Den här hästen har inga uppgifter om pass registrerade i Blå basen. (Hästen kan ha ett utländskt pass, svenskt pass utfärdat före 2009, eller svenskt pass utfärdat av organisation som inte använder Blå basen.)

Hästens Identitetsnummer

Mått & Hälsa

Resultat

Avelsvärdering

Avelsvärdesklass

Datum Beslut Giltig t.o.m
19890820 B  

Avelsvärdering

Hästen har inga uppgifter om avelsvärdering i Blå basen.

Avkommor

Avkommor

Antal: 94

Namn Suffix Kön Färg Födelseår Sto
Bonita VII RNF 1279 Sto     Klaestok´s Smoky Vb 3544
Cheri RNF 991 Sto     Cheriton Fluff NFM 2213
Kotimäen Menuet My Life 14 NF Hingst     Minette Pan 194 NF
Lajsa   Sto     Pärlemor
Smokey   Sto     Simona
Bobina RNF 1090 Sto   1977 Smedhults Darmina
Gubben   Valack Fx 1977 Jenny Miss Moppet RNF 353
Karbins Boy   Hingst   1977 Kickan RNF 495
Lavenders Bonny   Sto   1977 Crabbswood Lavender NFM 3331
Pernille   Sto   1977 Piggy RNF 747
Ramona V   Sto   1977 Tinghedens Betula
Chartreuse 34-78-6491 Sto   1978 Cherié RNF 927
Cointreau   Hingst   1978 Setley Angela NFM 1209
Donny   Hingst   1978 Doddy
Lucette II RNF 1160 Sto   1978 Silverlea Lucinda RNF 561 NFM 9015
Pepsi   Sto   1978 Belinda V RNF 703
Pripp   Valack Mbr 1978 Polly
Tintomara II RNF 1625 Sto   1978 Bonnie RNF 480
Bonita IX   Sto   1979 Klaestok´s Smoky Vb 3544
Lacken   Hingst   1979 Daylack RNF 867
Frida Happy & Glorious RNF 1198 Sto   1980 Peover Gay Fiesta NFM 2260
Hannibal III   Hingst   1980 Diana Girl 34-75-1931
Manolito VIII   Hingst   1980 Pärlemor
Carmina RNF 1552 Sto   1981 Smedhults Darmina
Decideria   Sto   1981 Ej registrerat
Desideria   Sto   1981 Traviata
Hogens Jupiter   Hingst   1981 Minnie Bay Lady RNF 355
Karbina II   Sto   1981 Lucy III RNF 1282
Parant III   Hingst   1981 Black Beauty II RNF 897
Summer Greeting   Sto   1981 Spring Greeting NFM 1247
Sabina VIII RNF 1308 Sto   1982 Silverlea Lucinda RNF 561 NFM 9015
Donna X 34-83-5147 Sto   1983 Diana Girl 34-75-1931
Minty Star SPAR 45241/83 Sto   1983 Primadonna RNF 1120
Samurai   Hingst   1983 Smedhults Darmina
Bokbackens Wallentino   Hingst   1986 Windy IV RNF 1081
Filur V   Hingst   1987 Belinda VII RNF 1287
Mimmi IV RNF 2113 Sto Mbr 1987 Milo RNF 1274
Bellerina   Sto   1988 Blenda
Bokbackens Ortit RNF 1659 Sto   1988 Ofelia II RNF 1381
Bokbackens Zenta RNF 1952 Sto   1988 Zorina IV RNF 1367
Cilla III RNF 1723 Sto   1988 Chita RNF 1352
Daniella   Sto   1988 Aribra RNF 1135
Graphit 99-88-1616 Valack Skm 1988 Silva
Jasmin VI RNF 1788 Sto   1988 Veronica RNF 1318
Karbina RNF 1726 Sto   1988 Fia II RNF 1246
Linette   Sto   1988 Little Darling RNF 1338
Allgunnens Marko   Hingst   1989 Allgunnens Gisela RNF 61-S
Bokbackens Karbina RNF 1796 Sto Mbr 1989 Mona RNF 1260
Filur X   Valack Br 1989 Topsy III
Joie   Sto Br 1989 Fia II RNF 1246
Miss Carmencita   Sto   1989 Beauty Bekkie RNF 1451
Moon Star II   Hingst   1989 Miss Wery RNF 1397
Nimrod   Hingst   1989 Belinda VII RNF 1287
Ortella   Sto   1989 Ofelia II RNF 1381
Allgunnens Natalie RNF 2009 Sto   1990 Allgunnens Jackie RNF 2008
Allgunnens New Champ 34-90-1688 Valack Br 1990 Allgunnens Gisela RNF 61-S
Apollo Boy   Hingst   1990 Julia V RNF 1507
Bokbackens Brasse   Hingst   1990 Beauty Bessie RNF 802
Bokbackens Malin   Sto   1990 Mona RNF 1260
Bokbackens Tanita RNF 2169 Sto   1990 Tanja RNF 1080
Bokbackens Vinni   Sto   1990 Windy IV RNF 1081
Gardwoods Bongola   Sto Fx 1990 Bokbackens Bonet RNF 1501
Good Girl   Sto   1990 Frida II RNF 1505
Kalleij   Hingst   1990 Kelis RNF 1509
Violetta II RNF 1864 Sto   1990 Strätes Fleur Wonder RNF 464
Winnie II   Sto   1990 Wonders Wendy RNF 921
Apollo VII   Hingst   1991 Belinda VII RNF 1287
Bokbackens Oliver   Hingst   1991 Bokbackens Mia
Bokbackens Turina RNF 1892 Sto   1991 Tanja RNF 1080
Bokbackens Winett RNF 1893 Sto   1991 Windy IV RNF 1081
Danilo III   Hingst   1991 Topsy III
Jimby Girl   Sto   1991 Wonders Wendy RNF 921
Lady Juliana   Sto   1991 Fia II RNF 1246
Mr Junior Ice 34-91-5250 Valack Br 1991 Vinny RNF 1615
Nero   Valack Mbr 1991 Bokbackens Bodil RNF 1594
Robin Hood IV   Valack Mbr 1991 Beauty Bekkie RNF 1451
Amadeus VIII   Hingst   1992 Topsy III
Annemone   Sto   1992 Strätes Fleur Wonder RNF 464
Birk   Hingst   1992 Bokbackens Titti RNF 1502
Bokbackens Monni   Sto   1992 Mona RNF 1260
Bokbackens Wallbonn   Hingst   1992 Windy IV RNF 1081
Cambina   Sto Mbr 1992 Lutcha SPR-T 83531-73
Karbin   Hingst   1992 Majsan II RNF 1851
Kloetta   Sto   1992 Milissa RNF 1114
Mina   Sto   1992 Bokbackens Molly
Mrs Babyliss 34-92-8093 Sto   1992 Vinny RNF 1615
Robbin   Hingst   1992 Chita RNF 1352
Sunlight IV   Sto   1992 Bokbackens Mia
Bokbackens Bingo   Hingst   1993 Beauty Bessie RNF 802
Bokbackens Marit   Sto   1993 Mona RNF 1260
Bokbackens Tempus   Hingst   1993 Tanja RNF 1080
Gullabos Kalinda Lace RNF 1978 Sto   1993 Luzinda Lace RNF 1602
Mitra RNF 2176 Sto Br 1993 Frida II RNF 1505
Palett   Hingst   1993 Käxgöls Penny Lane RNF 2019

Avkommors exteriörbedömning

Antal: 86

Namn Typ HHB Ben Skritt Trav Galopp Summa Plakett Plac. Antal Klass Special Datum Plats Arrangör
Tintomara II RNF 1625 0 0 0 0 0   0           1992 Sommarpremieringar  
Manolito VIII   6 6 7 6 4   29           1993 Hörby Svenska New Forestföreningen
Carmina RNF 1552 9 8 7 8 8   40           1991 Sommarpremiering  
Carmina RNF 1552 9 9 8 7 7   40           1997 Nossebro Svenska New Forestföreningen
Carmina RNF 1552 8 7 7 8 6   36           1998 Tun Svenska New Forestföreningen
Carmina RNF 1552 9 8 8 8 7   40           1999-07-24 Nossebro Svenska New Forestföreningen
Carmina RNF 1552 8 8 7 7 7   37           2001-06-16 Falköping Skaraborgs Ponnyavel
Sabina VIII RNF 1308 0 0 0 0 0   0           1987 Sommarpremiering  
Sabina VIII RNF 1308 7 8 7 7 7   36           1993 Mellerud Svenska New Forestföreningen
Donna X 34-83-5147 9 8 6 7 7   37 Klass II         1986 Sommarpremiering  
Minty Star SPAR 45241/83 8 8 8 7 6   37 Klass II         1986 Sommarpremiering  
Samurai   8 8 7 8 7   38           1997 Nossebro Svenska New Forestföreningen
Filur V   0 8 8 7 0   23 Klass I         1988 Sommarpremiering  
Filur V   8 8 8 7 8   39           1988 Valla Svenska New Forestföreningen
Filur V   8 8 8 7 8   39           1988 Vinslöv Svenska New Forestföreningen
Mimmi IV RNF 2113 0 0 0 0 0   0           1999 Sommarpremiering  
Bellerina   8 7 8 7 7   37 Klass II         1991 Sommarpremiering  
Bokbackens Ortit RNF 1659 8 8 8 8 7   39 Klass I         1991 Sommarpremiering  
Bokbackens Ortit RNF 1659 8 7 8 8 7   38           1992 Sommarpremieringar  
Bokbackens Zenta RNF 1952 8 8 7 8 8   39           1997 Sommarpremiering  
Cilla III RNF 1723 8 8 8 8 8   40 Diplom         1991 Sommarpremiering  
Cilla III RNF 1723 8 8 8 8 8   40           1993 Sommarpremiering  
Cilla III RNF 1723 8 8 9 8 7   40           1998 Växjö Svenska New Forestföreningen
Cilla III RNF 1723 8 7 8 7 7   37           1999-07-31 Gislaved Svenska New Forestföreningen
Daniella   8 7 7 8 7   37 Klass II         1990 Sommarpremiering  
Jasmin VI RNF 1788 8 8 7 8 8   39           1994 Sommarpremiering  
Karbina RNF 1726 8 8 7 8 7   38 Klass I         1990 Sommarpremiering  
Karbina RNF 1726 7 8 8 7 7   37           1993 Sommarpremiering  
Karbina RNF 1726 7 8 7 7 7   36           1991 Tingsryd Svenska New Forestföreningen
Karbina RNF 1726 8 7 8 7 6   36           2001-07-22 Svenljunga Svenska New Forestföreningen
Linette   8 8 7 8 7   38 Klass I         1990 Sommarpremiering  
Linette   8 8 8 8 7   39 Klass I         1991 Sommarpremiering  
Linette   9 8 8 7 7   39           1991 Tingsryd Svenska New Forestföreningen
Bokbackens Karbina RNF 1796 9 8 7 8 8   40 Diplom         1992 Sommarpremieringar  
Bokbackens Karbina RNF 1796 9 8 8 8 7   40           1994 Sommarpremiering  
Bokbackens Karbina RNF 1796 0 0 0 0 0   0           2002 Sommarpremiering  
Joie   0 8 7 7 0   22 Klass II         1990 Sommarpremiering  
Joie   8 7 8 8 7   38 Klass I         1992 Sommarpremieringar  
Joie   8 8 8 8 7   39           1991 Tingsryd Svenska New Forestföreningen
Joie   8 8 7 8 7   38           1991 Valla Svenska New Forestföreningen
Joie   8 8 7 7 7   37           1992 Tingsryd Svenska New Forestföreningen
Joie   7 6 7 7 7   34           2001-06-17 Valla Svenska New Forestföreningen
Miss Carmencita   8 7 8 7 8   38 S         2003-07-25 Halmstad Svenska New Forestföreningen
Miss Carmencita   8 7 7 7 7   36           1991 Tingsryd Svenska New Forestföreningen
Nimrod   0 0 0 0 0   0           1990 Sommarpremiering  
Ortella   8 7 7 8 7   37 Klass II         1991 Sommarpremiering  
Allgunnens Natalie RNF 2009 7 7 9 8 8   39 Klass I         1993 Sommarpremiering  
Allgunnens Natalie RNF 2009 8 8 7 8 7   38           1994 Sommarpremiering  
Bokbackens Malin   8 7 8 7 7   37 Klass II         1993 Sommarpremiering  
Bokbackens Tanita RNF 2169 8 8 8 8 8   40 Diplom         1993 Sommarpremiering  
Bokbackens Tanita RNF 2169 8 8 8 8 8   40           2000 Sommarpremiering  
Bokbackens Tanita RNF 2169 8 8 8 8 8   40 G 0 0 0   2003-07-25 Halmstad Svenska New Forestföreningen
Bokbackens Tanita RNF 2169 8 8 7 8 7   38 S 0 0     2004-07-30 Vetlanda Svenska New Forestföreningen NF-mästerskap
Bokbackens Tanita RNF 2169 9 9 8 7 8   41 G         2005-07-30 Vetlanda Svenska New Forestförening
Bokbackens Vinni   7 7 8 8 7   37 Klass II         1993 Sommarpremiering  
Bokbackens Vinni   7 7 7 9 6   36           1998 Tun Svenska New Forestföreningen
Bokbackens Vinni   7 7 7 7 7   35           1999-07-31 Gislaved Svenska New Forestföreningen
Gardwoods Bongola   8 8 8 7 7   38 S 0 0     2004-07-30 Vetlanda Svenska New Forestföreningen NF-mästerskap
Gardwoods Bongola   8 7 8 7 7   37           1993 Lokal ponnyutställning Lokal ponnyavelsförening
Gardwoods Bongola   8 8 8 7 7   38           1998-08-29 Nybro Kalmar Läns Ponnyförening
Kalleij   0 8 7 7 0   22 Klass II         1991 Sommarpremiering  
Violetta II RNF 1864 8 7 8 8 8   39 Klass I         1993 Sommarpremiering  
Violetta II RNF 1864 8 7 8 8 8   39           1995 Sommarpremiering  
Winnie II   8 8 8 8 6   38 Klass I         1993 Sommarpremiering  
Bokbackens Oliver   7 6 6 8 7   34           1993 Hörby Svenska New Forestföreningen
Bokbackens Turina RNF 1892 8 8 8 8 7   39 Klass I         1994 Sommarpremiering  
Bokbackens Turina RNF 1892 8 8 8 8 7   39           1996 Sommarpremiering  
Bokbackens Winett RNF 1893 8 9 8 9 7   41 Diplom         1994 Sommarpremiering  
Bokbackens Winett RNF 1893 8 9 8 9 7   41           1996 Sommarpremiering  
Jimby Girl   7 7 6 7 6   33 B 0 0     2006-07-28 Vetlanda Svenska New Forestföreningen
Mr Junior Ice 34-91-5250 6 7 6 6 5   30           1992 Hörby Svenska New Forestföreningen
Nero   7 7 7 7 7   35 S 7 10 11   2007-08-25 Elmia Svenska New Forestföreningen
Robin Hood IV   7 8 8 7 7   37 S         2007-07-20 Varberg Svenska New Forestföreningen
Birk   0 7 8 6 0   21 Klass II         1993 Sommarpremiering  
Bokbackens Monni   8 8 8 8 7   39 Klass I         1995 Sommarpremiering  
Bokbackens Wallbonn   8 7 7 8 7   37           1999-07-31 Gislaved Svenska New Forestföreningen
Bokbackens Wallbonn   7 7 7 8 7   36           2002 NF-mästerskapen Svenska New Forestföreningen
Karbin   8 7 7 7 7   36 Klass II         1994 Sommarpremiering  
Mina   8 8 7 7 8   38 S 0 0     2004-07-30 Vetlanda Svenska New Forestföreningen NF-mästerskap
Sunlight IV   0 8 8 7 0   23 Klass I         1993 Sommarpremiering  
Bokbackens Marit   8 7 7 8 8   38 Klass I         1996 Sommarpremiering  
Gullabos Kalinda Lace RNF 1978 8 8 8 9 8   41 Diplom         1996 Sommarpremiering  
Gullabos Kalinda Lace RNF 1978 8 8 8 9 8   41           1997 Sommarpremiering  
Gullabos Kalinda Lace RNF 1978 8 8 7 9 8   40           1997 Lokal ponnyutställning2 Lokal ponnyavelsförening
Gullabos Kalinda Lace RNF 1978 8 8 7 8 7   38           1998-08-29 Nybro Kalmar Läns Ponnyförening
Mitra RNF 2176 8 7 7 7 7   36           2000 Sommarpremiering  

Avkommors treårstest

Treårstest av avkommor finns ej registrerade.

Avkommors kvalitetsbedömning

Antal: 1

Namn V1 TV1 V2 TV2 H TH Skritt Trav Galopp TG Exteriör Datum Plats Arrangör
Kalleij   8 10 10 10 8 7 7 5 6 6 37 1994-10-01 Nybro (kb) Sydöstra Sveriges Ponnyförening

Avkommors tävlingsresultat

Antal: 1

Resultat från tävlingsdatabasen från och med 2010 summerade per avkomma, år och gren

Namn År Gren Antal starter Poängsumma
Jimby Girl   2011 Dressyr 1 0


Antal: 1

Resultat från tävlingsdatabasen från och med 2010

Namn Datum Arrangör Status Gren Klass Poäng Plats Resultat
Jimby Girl   2011-10-22 Eriksmåla Ridklubb Lokal Dressyr Lätt C:1 2008 0 14 50.37

 

Antal: 56

Äldre tävlingsresultat från regionala, nationella och elittävlingar

Namn År Poäng Licensnr. Placeringar
Bonita IX   1995 6 952232 HLB 2_ 0_ 2 6
Bonita IX   1996 4 952232 HLB 1_ 0_ 1 4
Hannibal III   1991 7 7081  
Hannibal III   1992 8 7081  
Decideria   1992 10 3537  
Decideria   1993 4 3537 HLB 1_ 0_ 1 4
Decideria   1994 19 3537 HLA 2_ 0_ 2 12 HLB 1_ 1_ 0 7
Decideria   1995 3 3537 HLB 1_ 0_ 0 3
Donna X 34-83-5147 1998 4 984948 HLB 1_ 0_ 1 4
Donna X 34-83-5147 1999 4 984948 HLA 1_ 0_ 1 3 HLB 1_ 0_ 1 1
Donna X 34-83-5147 2003 7 984948 DLA 1_0_1 7
Bokbackens Wallentino   1993 15 11245 HLA 3_ 0_ 3 14 HLB 1_ 0_ 1 1
Cilla III RNF 1723 2002 3 200984 HLB 1_0_1 3
Karbina RNF 1726 2001 4 200922 HLB 2_0_2 4
Joie   2000 6 201159 HLB 2_ 0_ 2 6
Joie   2001 92 201159 HLB 12_0_12 54 HLA 8_0_8 38
Joie   2001 2 215164 HLB 2_0_2 2
Miss Carmencita   2003 11 212063 HLB 1_0_1 5 FL1 1_0_1 6
Miss Carmencita   2005 21 212063 HLB 3_1_2 15 HLA 1_0_1 6
Miss Carmencita   2006 4 212063 HLB 1_0_1 4
Miss Carmencita   2007 0 212063 HLB 5_0_0 0 HLA 1_0_0 0 FL1 1_0_0 0
Miss Carmencita   2008 0 212063 HLB 1_0_0 0
Nimrod   1999 13 974168 DLB 3_ 0_ 3 13
Nimrod   2000 18 974168 DLA 1_ 0_ 1 7 DLB 2_ 1_ 1 11
Nimrod   2001 12 974168 DLA 2_0_2 12
Bokbackens Tanita RNF 2169 2004 20 216702 HLB 3_1_2 9 HLA 3_0_3 11
Bokbackens Tanita RNF 2169 2005 2 216702 HLB 1_0_1 2
Bokbackens Vinni   1998 42 985638 HLA 2_ 1_ 1 15 HLB 6_ 1_ 5 27
Bokbackens Vinni   1999 106 985638 HLA 9_ 1_ 8 60 HLB 2_ 0_ 2 6 HMB 5_ 1_ 3 40
Bokbackens Vinni   2000 35 985638 HLA 3_ 3_ 0 27 HLB 2_ 0_ 2 8
Bokbackens Vinni   2001 14 985638 HLB 4_0_4 14
Bokbackens Vinni   2003 30 985638 HLB 2_0_2 6 HLA 3_0_3 24
Bokbackens Vinni   2004 28 985638 HMB 1_0_0 0 HLB 7_1_6 22 HLA 5_1_2 6
Gardwoods Bongola   2001 8 211806 HLA 2_0_2 8
Gardwoods Bongola   2002 16 211806 HLB 1_1_0 7 HLA 2_0_2 9
Gardwoods Bongola   2007 3 211806 HLB 3_0_1 3
Kalleij   2000 7 985204 HLB 2_ 0_ 2 7
Nero   1997 6 963279 HLB 3_ 0_ 3 6
Nero   1998 7 963279 HLB 1_ 1_ 0 7
Nero   2000 7 963279 FL1 1_ 0_ 1 7
Robin Hood IV   2000 4 996971 FD1 1_ 0_ 1 4
Robin Hood IV   2007 0 996971 HLB 2_0_0 0
Bokbackens Wallbonn   2002 7 997084 DLA 1_0_1 7
Bokbackens Wallbonn   2003 7 997084 DLA 1_0_1 7
Cambina   2009 9 248148 HLB 3_0_2 9 DLB 1_0_0 0
Karbin   1998 11 985290 HLA 1_ 0_ 1 7 HLB 1_ 0_ 1 4
Karbin   1999 26 985290 HLB 1_ 0_ 1 4 HMB 2_ 0_ 2 22
Karbin   2000 27 985290 HLA 3_ 0_ 3 21 HLB 2_ 0_ 2 6
Mina   2001 8 201152 HLB 2_0_2 8
Mina   2002 21 201152 HLB 6_0_6 13 HLA 2_0_2 8
Mina   2003 4 201152 HLB 1_0_1 1 HLA 1_0_1 3
Mina   2004 14 201152 HLB 3_1_2 14
Mina   2006 1 201152 HLB 1_0_1 1
Mina   2007 7 201152 HLB 8_0_3 7
Mina   2008 6 201152 HLB 8_0_3 6 HLA 1_0_0 0
Palett   2006 7 232109 DLA 1_0_1 7

Betäckningar

Betäckningar

Från och med födelseår 2010 kan språngrullor registreras i Blå Basen. Äldre språngrullor visas inte här.

Hästen har inga språngrullor.

Boxskyltar

Namnskylt

Det går att skriva ut en hästskylt i PDF-format. Välj mellan sju olika bakgrunder. Hästens namn, härstamning och uppfödare visas på skylten. PDF-filen öppnas i ett nytt fönster.

Alternativ Bakgrund


Namnskylt med foderstat

Du också skapa en hästskylt som innehåller fodergivor.