Stamtavla

Pass & Nummer

Passinformation

  • Den här hästen har inga uppgifter om pass registrerade i Blå basen. (Hästen kan ha ett utländskt pass, svenskt pass utfärdat före 2009, eller svenskt pass utfärdat av organisation som inte använder Blå basen.)

Hästens Identitetsnummer

Mått & Hälsa

Mätning

År Mankhöjd Bröstomfång Skena Knä Övriga mått
1990 138        

Resultat

Avelsvärdering

Avelsvärdesklass

Datum Beslut Giltig t.o.m
19890820 A  
19900316 A  

Avelsvärdering

Hästen har inga uppgifter om avelsvärdering i Blå basen.

Avkommor

Avkommor

Antal: 121

Namn Suffix Kön Färg Födelseår Sto
Linda III   Sto     Golden Star II
Crabbswood Dawn NFM 7200 Sto     Crabbswood Wilma NFM 2472
Lillan   Sto     Appolonia Oreg. br. f.- 77
Linford Kerry NFM 9840 Sto     Linford Kitty NFM 1912
Mockbeggar Lorna NFM 10526 Sto     Mockbeggar Laura NFM 1732
Mockbeggar Thirle Joker NFS 1469 Hingst     Juno of Mockbeggar NFM 1738
Mudeford Bay Lass NFM 6010 Sto     Lass of Mudeford NFM 5312
Mudeford Calis NFS 2695 Hingst     Mudeford Wanderer IV NFM 1768 Imp. 1464
Mudeford Charmaine NFM 7437 Sto     Mudeford Charm II NFM 4063
Mudeford Denny VII NFM 7409 Sto     Mudeford Denny IV NFM 5297
Mudeford Lassie V NFM 7408 Sto     Mudeford Lassie III NFM 1752
Mudeford Meadow VI NFM 7412 Sto     Mudeford Meadow V NFM 4112
Mudeford Perfection XIII NFS 2772 Hingst     Mudeford Perfection VI NFM 1757
Mudeford River Girl III NFM 7323 Sto     Mudeford River Girl NFM 2438
Mudeford Spring NFS 2781 Hingst     Mudeford Lass 11803 NPS
Toscana RNF 1226 Sto     Snowdrop RNF 566
Belladonna RNF 346 Sto   1969 Mudeford Primrose III RNF 274 NFM 993
Spring   Hingst   1969 Mudeford Primrose VI NFM 5299
Berlinda   Sto   1970 Mudeford Perfection IX NFM 4066
Jane   Sto   1970 Lady May Pippenella NFM 1250
Locy   Sto   1970 Millersford Jane NFM 5244
Midnight   Hingst   1970 Mudeford Primrose VI NFM 5299
Snobben   Hingst   1970 Mudeford Primrose III RNF 274 NFM 993
Bim   Sto   1971 Mudeford Primrose VI NFM 5299
Cicki Sunlight   Sto   1971 Silverlea Starlight NFM 5770
Pajasso II   Hingst   1971 Lady May Pippenella NFM 1250
Pajaz   Hingst   1971 Mudeford Primrose III RNF 274 NFM 993
Ruby of the Midnightstar   Sto   1971 Mitchie
Spring Boy   Hingst   1971 Bridget RNF 217
Viveca   Sto   1971 Millersford Jane NFM 5244
Boy   Hingst   1972 Mudeford Primrose III RNF 274 NFM 993
Cilla   Sto   1972 Mudeford Primrose VI NFM 5299
Diana V RNF 631 Sto   1972 Burton Flicka RNF 120 NFM 1815
Pepita II   Sto   1972 Lady May Pippenella NFM 1250
Santana Moonlight   Hingst   1972 Silverlea Starlight NFM 5770
Wannethe RNF 1040 Sto   1972 Heather IV NFM 5922
Charlie IV   Hingst   1973 Holmesley Joyce RNF 336 NFM 8728
Darling 34-73-1443 Sto   1973 Mudeford Primrose VI NFM 5299
Gina III RNF 790 Sto   1973 Sally of Farway NFM 4157
Hoffman   Hingst   1973 Goldenhill Patch NFM 5790
Linda III   Sto   1973 Golden Star II NFM 7232
Manolito V   Hingst   1973 Mudeford Primrose III RNF 274 NFM 993
Pinoccio   Hingst   1973 Lady May Pippenella NFM 1250
Robin Sportlight   Hingst   1973 Silverlea Starlight NFM 5770
Sabina IV   Sto   1973 Clayhill Pando NFM 4401
Scilla III   Sto   1973 Millersford Jane NFM 5244
Son of the Girl   Hingst   1973 Burton Flicka RNF 120 NFM 1815
Carino IV   Hingst   1974 Klaestok´s Smoky Vb 3544
Eliza   Sto   1974 Mudeford Primrose VI NFM 5299
King of Spring   Hingst   1974 Tosca RNF 297 NFM 8655
Minette Strimlight RNF 1007 Sto   1974 Silverlea Starlight NFM 5770
Missi   Sto   1974 Burton Hazel II NFM 4097
Petronella II RNF 883 Sto   1974 Mudeford Perdita Gray II RNF 325 NFM 5295
Pollux II   Hingst   1974 Mudeford Primrose III RNF 274 NFM 993
Polly III   Sto   1974 Lady May Pippenella NFM 1250
Black Beauty II RNF 897 Sto   1975 Jenny Miss Moppet RNF 353
Bridge Boy   Hingst   1975 Broomy Bridget RNF 175 NFM 7096
Brilliant   Hingst   1975 Sunmaid RNF 618
Cupido   Hingst   1975 Win-A-Way RNF 345
Dannie   Hingst   1975 Ashurst Nita NFM 5343
Diana Ross   Sto   1975 Maritza V RNF 864
Figaro III   Hingst   1975 Millersford Jane NFM 5244
Filippa IV   Sto   1975 Goldenhill Patch NFM 5790
Lady IV   Sto   1975 Howen Rosanna of Ware NFM 8335
Lady V 34-75-2439 Sto   1975 Lady May Pippenella NFM 1250
Millan II   Sto   1975 Golden Star II NFM 7232
Nine   Hingst   1975 Mudeford Primrose III RNF 274 NFM 993
Peter Pan III   Hingst   1975 Mudeford Perdita Gray II RNF 325 NFM 5295
Wicke Wire   Hingst   1975 Kickan RNF 495
Corina RNF 1093 Sto   1976 Kickan RNF 495
Glory RNF 2394 Sto   1976 Mudeford Primrose VI NFM 5299
Julie   Sto   1976 Win-A-Way RNF 345
Paro   Hingst   1976 Lady May Pippenella NFM 1250
Penny III RNF 1532 Sto   1976 Mudeford Perdita Gray II RNF 325 NFM 5295
Pontiac   Hingst   1976 Esse Pionett RNF 648
Charlie V   Hingst   1977 Goldenhill Patch NFM 5790
Cord   Hingst   1977 Lady May Pippenella NFM 1250
Dawn Petra   Sto   1977 Mudeford Perdita Gray II RNF 325 NFM 5295
Gullan   Sto   1977 Snowdrop RNF 566
Maskot II   Hingst   1977 Mudeford Primrose III RNF 274 NFM 993
Pionjär   Hingst   1977 Esse Pionett RNF 648
Sunflower III RNF 1314 Sto   1977 Sunmaid RNF 618
Rocky III   Hingst   1978 Lady May Pippenella NFM 1250
Springflower II RNF 1124 Sto   1978 Mudeford Primrose III RNF 274 NFM 993
Big Boy III   Hingst   1979 Lady May Pippenella NFM 1250
Little Darling RNF 1338 Sto   1979 Mudeford Primrose III RNF 274 NFM 993
Pomona of Spring   Sto   1979 Lawata
Pridegirl   Sto   1979 Mudeford Perdita Gray II RNF 325 NFM 5295
Peter Pan IV   Hingst   1980 Mudeford Perdita Gray II RNF 325 NFM 5295
White Star   Sto   1980 Mudeford Primrose III RNF 274 NFM 993
Miss Mollie   Sto   1982 Appolonia Oreg. br. f.- 77
Mosquita RNF 1412 Sto   1982 Mudeford Primrose III RNF 274 NFM 993
Goldie III   Sto   1983 Mudeford Primrose III RNF 274 NFM 993
Tracie   Sto   1983 Esse Taffy Paintbox RNF 1450
Hazel   Sto Fx 1984 Mudeford Primrose III RNF 274 NFM 993
Kopparås Memory   Hingst   1985 Music RNF 1213
Saturday Surprice   Hingst   1985 Twenthe´s Sunshine RNF 430
Spring Boy II   Hingst   1985 Ruffa III RNF 1069
Ametist   Sto   1986 Agat
Markus Grey   Valack Fx 1986 Jaremine RNF 1251
Punky   Sto   1986 Appolonia Oreg. br. f.- 77
Stjärngossen   Hingst   1986 Månflickan RNF 1261
Dawzon   Hingst   1987 Esse Taffy Paintbox RNF 1450
Adelaine   Sto   1989 Music RNF 1213
Lady Spring RNF 2168 Sto   1989 Cilla IV RNF 1457
Nathalie III   Sto   1989 Nicolina II RNF 1393
Oskar Klurig   Valack Br 1989 Lola III RNF 1396
Rubin Of Spring   Hingst   1989 Agat
Bellamy Spring   Sto   1990 Estabella RNF 303
Cinderella VII   Sto   1990 Bonnie VII RNF 1463
Leonardo   Hingst   1990 Esse Taffy Paintbox RNF 1450
Hamilton   Hingst   1991 Minette II RNF 639
Nova   Sto   1991 Nicolina II RNF 1393
Prinsen VI   Hingst   1991 Strätes Musanne RNF 1610
Topaz   Sto   1991 Agat
Zantoz   Hingst   1991 Zola RNF 119-S
Bellamie Brown 93-92-0677 Sto Mbr 1992 Jasmine Brown
Sandic   Hingst   1993 Sandra II RNF 835
Sandy III RNF 2393 Sto   1994 Sandra II RNF 835
Sandina   Sto   1995 Sandra II RNF 835
Endicott   Hingst   1996 Bonnie VII RNF 1463

Avkommors exteriörbedömning

Antal: 62

Namn Typ HHB Ben Skritt Trav Galopp Summa Plakett Plac. Antal Klass Special Datum Plats Arrangör
Manolito V               0 S 1 1     2003-08-02 Axevalla Svenska New Forestföreningen
Manolito V               0 S         2004-08-07 Tingsryd Svenska New Forestföreningen
Wicke Wire   8 7 7 8 8   38           1988 Väst Svenska New Forestföreningen
Glory RNF 2394 0 0 0 0 0   0           2004 Sommarpremiering  
Penny III RNF 1532 8 8 8 8 8   40           1991 Sommarpremiering  
Penny III RNF 1532 8 8 8 8 8   40           1991 Valla Svenska New Forestföreningen
Maskot II   7 7 7 7 7   35 S 6 7     2006-09-24 Håcksvik Väst Russ
Sunflower III RNF 1314 0 0 0 0 0   0           1987 Sommarpremiering  
Springflower II RNF 1124 8 8 7 7 7   37           1988 Väst Svenska New Forestföreningen
Springflower II RNF 1124 8 7 5 7 6   33           1992 Grevagården Svenska New Forestföreningen
Little Darling RNF 1338 8 8 7 7 7   37           1988 Sommarpremiering  
Little Darling RNF 1338 8 7 7 8 7   37           1991 Tingsryd Svenska New Forestföreningen
Pridegirl   7 7 7 7 6   34           1988 Valla Svenska New Forestföreningen
Pridegirl   8 8 7 7 6   36           1991 Mellerud Svenska New Forestföreningen
Pridegirl   8 8 7 7 6   36           1991 Valla Svenska New Forestföreningen
Miss Mollie   0 0 0 0 0   0           1986 Sommarpremiering  
Mosquita RNF 1412 8 8 8 8 7   39           1989 Sommarpremiering  
Mosquita RNF 1412 0 0 0 0 0   0           1994 Sommarpremiering  
Mosquita RNF 1412 0 0 0 0 0   0           1998 Sommarpremiering  
Mosquita RNF 1412 8 8 8 7 6   37           1996 Nossebro Svenska New Forestföreningen
Mosquita RNF 1412 8 8 7 7 6   36           1997 Nossebro Svenska New Forestföreningen
Goldie III   8 7 8 7 7   37 S 1 2     2004-07-03 Karlslunds Herrgård Örebro Ponnyavelsförening
Goldie III   7 8 8 7 7   37 S 1 1 12   2005-07-09 Karlslund Herrgård Örebro Ponnyavelsförening
Goldie III   7 8 8 8 8   39 S     14   2006-09-03 Forshaga Värmlands Ponnyförening
Goldie III   7 7 7 7 7   35 S         2007-09-02 Forshaga Värmlands Ponnyförening
Goldie III   8 7 8 7 7   37 S 1 1 12   2009-08-15 Örebro Avelsföreningen Kaspisk Häst & Örebro Ponnyavelsfö
Hazel   8 8 8 7 7   38 Klass I         1987 Sommarpremiering  
Hazel   8 8 8 7 7   38 Klass I         1986 Sommarpremiering  
Hazel   8 8 8 8 7   39   1 2   BIR 2007-07-28 Tidaholm Skaraborgs Ponnyavel
Hazel   8 8 7 7 6   36   1 2 8   2008-08-17 Tidaholm Skaraborgs PonnyAvel
Kopparås Memory   0 8 7 7 0   22 Klass II         1987 Sommarpremiering  
Kopparås Memory   0 8 7 7 0   22 Klass II         1986 Sommarpremiering  
Saturday Surprice   0 7 6 5 0   18 Klass III         1986 Sommarpremiering  
Ametist   8 8 7 8 7   38 Klass I         1989 Sommarpremiering  
Ametist   8 8 7 8 7   38 Klass I         1988 Sommarpremiering  
Ametist   0 9 7 8 0   24 Klass I         1987 Sommarpremiering  
Ametist   8 8 7 7 7   37           2002-07-21 Svenljunga Svenska New Forestföreningen
Markus Grey   7 8 7 8 7   37 S 1 1 16   2005-07-17 Tingsryd Svenska New Forestförening
Markus Grey   8 8 8 8 7   39 S 1 1     2006-07-09 Vinslöv Svenska New Forestföreningen
Adelaine   8 7 7 7 6   35 Klass II         1991 Sommarpremiering  
Adelaine   0 0 0 0 0   0           2006 Sommarpremiering  
Lady Spring RNF 2168 0 8 8 7 0   23 Klass I         1990 Sommarpremiering  
Lady Spring RNF 2168 8 8 7 7 7   37 Klass II         1991 Sommarpremiering  
Lady Spring RNF 2168 8 8 6 7 6   35 Klass II         1992 Sommarpremieringar  
Lady Spring RNF 2168 0 0 0 0 0   0           2000 Sommarpremiering  
Lady Spring RNF 2168 7 7 6 6 7   33           1992 Grevagården Svenska New Forestföreningen
Nathalie III   0 7 7 7 0   21 Klass II         1990 Sommarpremiering  
Nathalie III   8 8 7 7 6   36 Klass II         1991 Sommarpremiering  
Nathalie III   6 6 7 6 6   31 Klass III         1992 Sommarpremieringar  
Nathalie III   8 7 7 8 6   36           1998-08-23 Hermanstorp Svenska New Forestföreningen
Nathalie III   8 8 8 6 5   35           1999-07-31 Gislaved Svenska New Forestföreningen
Oskar Klurig   0 8 6 7 0   21 Klass II         1990 Sommarpremiering  
Oskar Klurig   7 7 6 7 7   34           1992 Grevagården Svenska New Forestföreningen
Rubin Of Spring   0 7 8 7 0   22 Klass II         1990 Sommarpremiering  
Bellamy Spring   7 7 7 6 7   34           1992 Grevagården Svenska New Forestföreningen
Cinderella VII   8 7 7 7 7   36           1991 Mellerud Svenska New Forestföreningen
Leonardo               0 B 5 5 11   2006-08-12 Grevagården, Skövde Svenska New Forestföreningen
Topaz   0 8 7 8 0   23 Klass I         1992 Sommarpremieringar  
Topaz   7 7 8 8 7   37 Klass II         1994 Sommarpremiering  
Sandy III RNF 2393 8 7 8 8 9   40 Diplom         1997 Sommarpremiering  
Sandy III RNF 2393 8 8 8 7 7   38           2003 Sommarpremiering  
Sandina   8 7 8 9 7   39 Klass I         1998 Sommarpremiering  

Avkommors treårstest

Treårstest av avkommor finns ej registrerade.

Avkommors kvalitetsbedömning

Antal: 1

Namn V1 TV1 V2 TV2 H TH Skritt Trav Galopp TG Exteriör Datum Plats Arrangör
Oskar Klurig   10 10 9 10 7 7 6 5 6 6 38 1993-09-25 Grevagården (kb) Svenska Ponnyavelsförbundet

Avkommors tävlingsresultat

Antal: 4

Resultat från tävlingsdatabasen från och med 2010 summerade per avkomma, år och gren

Namn År Gren Antal starter Poängsumma
Sandic   2010 Dressyr 1 0
Sandic   2012 Dressyr 10 0
Sandic   2013 Dressyr 10 0
Sandic   2016 Dressyr 1 0


Antal: 22

Resultat från tävlingsdatabasen från och med 2010

Namn Datum Arrangör Status Gren Klass Poäng Plats Resultat
Sandic   2010-07-04 Färgelanda Ridklubb Lokal Dressyr Lätt B:0 2006 (Utgår 2015) 0 3 57.5
Sandic   2012-04-14 Gråbo Ridklubb Lokal Dressyr Lätt B:1 2006 0 3 47.24
Sandic   2012-04-14 Gråbo Ridklubb Lokal Dressyr Lätt B:1 2006 0 3 47.24
Sandic   2012-04-28 Ridklubben i Grästorp Lokal Dressyr Lätt B:1 2006 0 9 60.34
Sandic   2012-04-28 Ridklubben i Grästorp Lokal Dressyr Lätt B:1 2006 0 5 59.65
Sandic   2012-04-28 Ridklubben i Grästorp Lokal Dressyr Lätt B:1 2006 0 5 59.65
Sandic   2012-05-12 Dalslands Hästsportklubb Lokal Dressyr Lätt B:1 2006 0 6 56.2
Sandic   2012-05-12 Dalslands Hästsportklubb Lokal Dressyr Lätt B:1 2006 0 6 56.2
Sandic   2012-07-01 Färgelanda Ridklubb Lokal Dressyr Lätt C:1 2008 0 1 69.63
Sandic   2012-07-01 Färgelanda Ridklubb Lokal Dressyr Lätt B:1 2006 0 7 54.48
Sandic   2012-07-02 Färgelanda Ridklubb Lokal Dressyr Lätt B:0 2006 (Utgår 2015) 0 6 55.62
Sandic   2013-04-13 Ridklubben i Grästorp Lokal Dressyr Lätt B:1 2006 0 9 66.37
Sandic   2013-04-13 Ridklubben i Grästorp Lokal Dressyr Lagtävling 0 9 66.37
Sandic   2013-05-18 Norra Älvsborgs Ryttarklubb Lokal Dressyr Lätt B:1 2006 0 9 55.34
Sandic   2013-05-18 Norra Älvsborgs Ryttarklubb Regional Dressyr LAGKLASS 0 9 55.34
Sandic   2013-06-09 Nygårds Ryttarsällskap Lokal Dressyr Lätt B:1 0 6 57.75
Sandic   2013-06-09 Nygårds Ryttarsällskap Lokal Dressyr Lätt B:1 2006 0 6 57.75
Sandic   2013-06-30 Färgelanda Ridklubb Lokal Dressyr Lätt C:1 2008 0 2 65.37
Sandic   2013-07-01 Färgelanda Ridklubb Lokal Dressyr Lätt B:1 2006 0 5 59.65
Sandic   2013-09-28 Ridklubben i Grästorp Lokal Dressyr Lätt B:1 2006 0 11 53.44
Sandic   2013-10-19 Trollhättans Fältrittklubb Lokal Dressyr Lätt B:1 2006 0 9 58.1
Sandic   2016-07-04 Färgelanda Ridklubb Lokal Dressyr Lätt B:1 0 9 56.07

 

Antal: 24

Äldre tävlingsresultat från regionala, nationella och elittävlingar

Namn År Poäng Licensnr. Placeringar
Julie   1991 20 7268  
Julie   1992 5 7268  
Rocky III   1991 25 3037  
Rocky III   1993 17 3037 DLA 2_ 0_ 2 12 DLB 1_ 0_ 1 5
Pridegirl   1991 5 5399  
Markus Grey   1997 5 10848 DLB 1_ 0_ 1 5
Markus Grey   1999 7 10848 DLB 1_ 1_ 0 7
Markus Grey   2002 7 10848 DLB 1_0_0 0 DLA 1_0_1 7
Markus Grey   2003 6 10848 DLA 1_0_1 6
Markus Grey   2005 6 10848 DLA 1_0_1 6
Punky   1996 7 952820 FD2-3 1_ 0_ 1 7
Adelaine   1996 4 962899 HLB 1_ 0_ 1 4
Adelaine   1998 3 962899 HLB 1_ 0_ 1 3
Adelaine   1999 4 962899 HLA 1_ 0_ 1 4
Nathalie III   1999 5 963174 FD1 1_ 0_ 1 5
Nathalie III   2000 7 963174 HLA 1_ 0_ 1 7
Oskar Klurig   1998 5 986286 HLB 2_ 0_ 2 5
Oskar Klurig   1999 2 986286 HLB 2_ 0_ 2 2
Oskar Klurig   2001 20 986286 HLB 8_0_8 8 HLA 4_0_4 12
Bellamie Brown 93-92-0677 1999 10 996867 HLB 2_ 0_ 2 10
Bellamie Brown 93-92-0677 2001 54 996867 HLB 10_2_6 42 HLA 2_0_2 12
Bellamie Brown 93-92-0677 2005 6 996867 HLB 2_0_2 6
Bellamie Brown 93-92-0677 2006 1 996867 HLB 1_0_1 1
Bellamie Brown 93-92-0677 2007 0 996867 HLB 4_0_0 0

Betäckningar

Betäckningar

Från och med födelseår 2010 kan språngrullor registreras i Blå Basen. Äldre språngrullor visas inte här.

Hästen har inga språngrullor.

Boxskyltar

Namnskylt

Det går att skriva ut en hästskylt i PDF-format. Välj mellan sju olika bakgrunder. Hästens namn, härstamning och uppfödare visas på skylten. PDF-filen öppnas i ett nytt fönster.

Alternativ Bakgrund


Namnskylt med foderstat

Du också skapa en hästskylt som innehåller fodergivor.