Stamtavla

Almnäs Ulex RS 256   Paul v.d. Papenhoeve RS 185   Grandioos v. Vries NL-S.553   Wells Fireman NL-S 294   Wells Gold Link SPSB 1596  
Wells Fiona SPSB 5148  
Cora v. Maurik   Tempo v.d. Halve Maan  
Siesta v. Maurik NL-S. 6334  
Marijke v.h. Oranjeplein   Eddy D NL-S.522   Talisman v.d. Hondermorgen NL-S 389  
Violetta B NL-S. 7883  
Frienda v. Oostvoorne NL-S. 17310   Benny v. Leeuwerikzicht  
Labella v. Oostvoorne  
Goldan Tammy RS 1200   Sysonby Spartan SPSB 2605   Slacks Thunderflash SPSB 1674   Masterstroke of Netherley SPSB 1481  
Nylon of Felbridge SPSB 4958  
Silvery Moon of Soutley   Ej registrerat
Ej registrerat
Goldan Sabby NL-S. 22447   Blendworth Gabriel SPSB 2008   Kirkbride Golden Boy RS 14  
Angela of Braken  
Sibella   Ardmair Lightening  
Newton Sweet Juliet  
Ylett RS 4241   Flagg RS 85   Trim of Marshwood RS 26   Trigger of Marshwood SPSB 1526   Sophimore of Transy SPSB 1323  
Rosette of Marshwood SPSB 4848  
Wells Firefly SPSB 4999   Sprightly of Shalloch SPSB 1450  
Ashbank Firefly SPSB 4861  
Rosita RS 102   Harviestoun Ringan RS 10   Beachdair of Harviestoun SPSB 1427  
Harviestoun Rene SPSB 4974  
Rosetta of Woodhall RS 195   Eckington Knoydart SPSB 1599  
THORA OF WOODHALL SPSB 5209  
Solette RS 1971   Erik v.d. Achterdijk RS 69   Alex v.d. Mariapeel   Piou v. Neer NL-S.284  
Rolanda v.d. Mariapeel  
Yvonne v.d. Achterdijk   Wells Fireman NL-S 294  
Sterlina v. Vlodrop  
Bodola RS 686   Dolle 38-58-0342   Marquis of Netherley RS 6  
Patrons Docka RS 3  
Bodina   Torne Palomino 38-56-0158  
Bonita  

Pass & Nummer

Passinformation

  • Den här hästen har inga uppgifter om pass registrerade i Blå basen. (Hästen kan ha ett utländskt pass, svenskt pass utfärdat före 2009, eller svenskt pass utfärdat av organisation som inte använder Blå basen.)

Hästens Identitetsnummer

  • Blå basen ID: 328772
  • Svenskt register/Grundstambok: 38980002

Mått & Hälsa

Mätning

År Mankhöjd Bröstomfång Skena Knä Övriga mått
2001 100   15    
2003 100   15    

Resultat

Avelsvärdering

Avelsvärdesklass

Datum Beslut Giltig t.o.m
20011006 G 2002
20031004 GII 2008

Avelsvärdering nr 1

  • Datum: 20031004
  • Plats: Gislaved
  • Visad för ras Shetlandsponny
Härstamning

Fadern, Almnäs Ulex RS 256 är stamboksförd med avelsvärdesklass B. Modern Ylett RS 4241 är B-premierad med 38 p. Mormor har lämnat hingsten Dusol och 1 AB-premierat sto.

Exteriör & Mått

Välproportionerlig hingst av god rastyp. Vackert huvud, välformad hals, harmonisk bål. Korrekt. Vägvinnande, energisk skritt. Vägvinnande trav

Mankhöjd Bröstomfång Skena Knä
100   15  
Typ Huvud hals bål Extremiteter rörelsernas korrekthet Skritt Trav
8 8 8 8 8  
Hälsotillstånd

Visad i gott skick utan väsentliga veterinära anm.

Prestationer och övriga meriter

Hingsten har genomfört ett godkänt bruksprov med poängen: Hingsten har utfört ett godkänt bruksprov med poängen: 8 8 8 8  

Avkommevärdering

 

Sammanfattning

Hingsten är avelsvärderad och godkänd enligt rasvisa bestämmelser. Tilldelad avelsvärdesklass GII giltig till och med 2008

Avkommor

Avkommor

Antal: 50

Namn Suffix Kön Färg Födelseår Sto
Asphagens Trine RS 5558 Sto Mfx 2003 Kölnäs Bellamy RS 3081
Dunder   Hingst Sv 2003 Busebo Tinja RS 4938
Ixia 38-03-0075 Sto Rsk 2003 Ubbareds Garbo RS 2786
Jiggo 38-03-0782 Hingst Gsv 2003 Indira RS 4245
Kanteborgs Harry P   Hingst Fx 2003 Kanteborgs Sangria RS 3078
Kålkulla Uno   Valack Fx 2003 Kålkulla Unniett RS 4283
Lindebys Torsten L RS 462 Hingst Fx 2003 Trolleby Aprikos RS 2994
Rosengårds Nadja RS 5579 Sto Isab 2003 Rosengårds Hetty RS 4971
Rosengårds Nemo   Hingst Gsv 2003 Rosengårds Caprice RS 3042
Solbergets Tiffany   Sto Isab 2003 Simona RS 4215
Solbergets Troja   Sto Skm f:Fx 2003 Anne-Marie v.d. Schaapshoeven RS 1898
Tiger Lilja   Sto IsabSk 2003 Jasmine RS 3108
Tolstoy   Hingst Isab 2003 Madonna RS 4771
Tora   Sto Isab 2003 Busebo Gnistra RS 4563
Asphagens Tiara   Sto Gsv 2004 Sanny RS 1569
Asphagens Tilde RS 5789 Sto Mfx 2004 Kölnäs Bellamy RS 3081
Asphagens Tornado   Hingst Gvt 2004 Felicia
Asphagens Trocadero 38-04-0798 Hingst Fx 2004 Teresia RS 1704
Jazmina   Sto Rsk 2004 Emilia 38-00-2439
Ka-Thoriga   Sto Fx 2004 Fia-Maja RS 3787
Kackas Ka-Thapult   Hingst Isab 2004 Carioca RS 2828
Rosengårds Ofelia RS 5801 Sto Fx 2004 Kompis Pretiosa RS 3314
Solbergets Tengil   Hingst Gsv 2004 Anne-Marie v.d. Schaapshoeven RS 1898
Solbergets Timon   Valack Isab 2004 Simona RS 4215
Tindra   Sto Br 2004 Birka
Tristan   Hingst Mfx 2004 Belinda RS 5777
Asphagens Taco   Hingst Isab 2005 Kölnäs Bellamy RS 3081
Asphagens Tindra   Sto Isab 2005 Teresia RS 1704
Kaprifolens Rubin   Hingst Fx 2005 Kolviks Roxette RS 2363
Solbergets Tanaris   Valack Skm f:Sv 2005 Anne-Marie v.d. Schaapshoeven RS 1898
Asphagens Tirona 38-07-0551 Sto Fx 2007 Asphagens Olivia 38-02-0909
Asphagens Tzatziki   Hingst Isab 2007 Teresia RS 1704
Hubert   Hingst   2007 Linhagens Penseé RS 3780
Mary Pippins   Sto IsabSk 2007 Tallhagens Pepita RS 2674
Asphagens Tanya   Sto Mfx 2008 Kölnäs Bellamy RS 3081
Asphagens Tina 38-08-0681 Sto Fx 2008 Asphagens Olivia 38-02-0909
Blixten   Hingst Mfx 2008 Kolviks Daphne RS 3346
Asphagens Tabasco 38-09-0728 Hingst Mfx 2009 Kölnäs Bellamy RS 3081
Jam Jam   Hingst Fx 2009 Knytte´s Filifjonkan RS 6218
Lisabeth   Sto Gbr 2009 Madicken RS 5802
Viras Hektor   Hingst Isabblsk 2009 Elvira RS 6217
Gavina 38-10-0659 Sto Fx 2010 Nords Grace RS 3204
Asphagens Thea 38-12-0637 Sto Fx 2012 Asphagens Olivia 38-02-0909
Asphagens Thriller 38-14-0492 Hingst Isab 2014 Asphagens Olivia 38-02-0909
Asphagens Tristan 38-16-0444 Hingst Isab 2016 Asphagens Olivia 38-02-0909
Asphagens Tesla 38-17-0455 Sto silvgsv 2017 Gedsagergårds Limone 38-13-0545
Asphagens Ticki 38-17-0457 Sto Isab 2017 Asphagens Olivia 38-02-0909
NAMNET OKÄNT   Sto Fx 2019 Asphagens Olivia 38-02-0909
NAMNET OKÄNT   Sto Gsv 2019 Gedsagergårds Limone 38-13-0545
NAMNET OKÄNT   Sto Mfx 2019 Rosen af Rungeboholm RS 7142

Avkommors exteriörbedömning

Antal: 64

Namn Typ HHB Ben Skritt Trav Galopp Summa Plakett Plac. Antal Klass Special Datum Plats Arrangör
Asphagens Trine RS 5558 8 7 8 8 7   38 Klass I         2006 Sommarpremiering  
Asphagens Trine RS 5558 8 7 7 8 8   38   5   4   2004-09-04 Ärentuna Shetland Nord
Asphagens Trine RS 5558 8 8 7 7 8   38   3   8   2006-07-15 Delsbo Shetland Nord
Asphagens Trine RS 5558 7 7 8 8 7   37   4   13   2007-02-03 Insjön Shetland Nord
Asphagens Trine RS 5558 7 7 8 8 7   37 S 2   13 B   2009-10-24 Delsbo Shetland Nord
Ixia 38-03-0075 7 7 7 8 7   36 S         2007-09-02 Forshaga Värmlands Ponnyförening
Kålkulla Uno   8 8 7 8 7   38 S 3   1   2003-09-14 Frillesås Shetland Väst
Kålkulla Uno   8 8 7 7 7   37   3   3   2004-05-29 Uddevalla Shetland Väst
Kålkulla Uno   8 8 8 7 7   38 S 1   10A   2009-08-16 Nossebro Shetland Väst
Lindebys Torsten L RS 462 8 8 8 7 7   38 S 2   1   2003-07-26 Strömsholm Shetland Nord
Lindebys Torsten L RS 462 8 8 7 8 8   39   1   3   2004-09-04 Ärentuna Shetland Nord
Lindebys Torsten L RS 462 8 8 7 9 8   40   1   5 Ch.Unghingst 2005-10-29 Insjön SSS
Lindebys Torsten L RS 462 9 9 8 8 7   41   1   9   2006-07-15 Delsbo Shetland Nord
Lindebys Torsten L RS 462 8 8 8 8 8   40   1   9   2006-07-02 Hållnäs Shetland Nord
Lindebys Torsten L RS 462 8 7 8 8 8   39   2   9   2006-02-05 Köping Shetland Nord
Lindebys Torsten L RS 462 8 9 8 8 8   41   2   9   2006-09-10 Ludvika Shetland Nord
Lindebys Torsten L RS 462 9 8 8 8 8   41   1   9 BIS 2006-10-21 Nordmaling Shetland Nord
Lindebys Torsten L RS 462 8 8 9 8 8   41   2   11   2007-02-24 Nordmaling Shetland Nord
Lindebys Torsten L RS 462 9 8 8 8 8   41       13   2007-06-17 Baståsen Shetland Nord
Lindebys Torsten L RS 462 9 8 8 8 8   41   2   11   2007-07-14 Delsbo Shetland Nord
Lindebys Torsten L RS 462 8 8 8 8 8   40   11   11   2008-07-12 Delsbo Shetland Nord
Lindebys Torsten L RS 462 8 8 8 8 8   40 G 3   11   2009-02-08 Köping Shetland Nord
Lindebys Torsten L RS 462 8 8 8 8 8   40 G 3   11   2009-02-28 Nordmaling Shetland Nord
Lindebys Torsten L RS 462 8 8 8 9 8   41         Generalmönstring 2017-08-19 Bollnäs, Gävleborg Svenska Hästavelsförbundet
Rosengårds Nadja RS 5579 9 8 7 8 7   39 Klass I         2005 Sommarpremiering  
Rosengårds Nadja RS 5579 8 7 9 8 8   40 Diplom         2006 Sommarpremiering  
Rosengårds Nadja RS 5579 8 7 7 8 8   38   1   4   2004-02-21 Vartofta Shetland Väst
Rosengårds Nadja RS 5579 9 9 8 7 7   40 G 2 14 1A   2005-10-01 Håska Stallklubb Väst-Russ
Rosengårds Nadja RS 5579 8 8 7 8 8   39   2   6   2005-02-26 Vartofta SSS
Solbergets Tiffany   8 7 6 9 8   38 Klass I         2006 Sommarpremiering  
Solbergets Tiffany   8 8 7 8 7   38 S 4   2   2003-09-14 Frillesås Shetland Väst
Solbergets Tiffany   7 7 6 8 8   36   6   6   2005-09-11 Frillesås SSS
Solbergets Tiffany   8 8 7 6 7   36   4   8   2006-09-17 Frillesås Shetland Väst
Tiger Lilja   7 7 8 7 7   36 S 7   2   2003-09-14 Frillesås Shetland Väst
Tiger Lilja   8 7 8 7 7   37   6   6   2005-05-28 Uddevalla SSS
Asphagens Tilde RS 5789 8 9 7 8 8   40 Diplom         2007 Sommarpremiering  
Asphagens Tilde RS 5789 8 8 7 7 8   38   5   6   2006-09-10 Ludvika Shetland Nord
Asphagens Tilde RS 5789 8 9 7 8 7   39   5   8   2007-02-03 Insjön Shetland Nord
Asphagens Tilde RS 5789 9 9 7 8 8   41   2   8   2007-07-28 Köping Shetland Nord
Asphagens Tilde RS 5789 9 9 8 7 7   40   4   8   2007-09-08 Bro Shetland Nord
Kackas Ka-Thapult   8 7 6 7 6   34   2   3   2005-05-28 Uddevalla SSS
Kackas Ka-Thapult   6 7 7 7 7   34   1   3   2005-08-14 Nossebro SSS
Rosengårds Ofelia RS 5801 8 8 7 8 8   39 Klass I         2005 Sommarpremiering  
Rosengårds Ofelia RS 5801 8 8 7 8 8   39 Klass I         2007 Sommarpremiering  
Rosengårds Ofelia RS 5801 9 8 7 8 8   40 G 3 14 1A   2005-10-01 Håska Stallklubb Väst-Russ
Rosengårds Ofelia RS 5801             0   3   6   2006-07-28 Halmstad SSS
Rosengårds Ofelia RS 5801 8 8 8 8 8   40   3   8   2007-09-22 Gråmanstorp Shetland Syd
Tindra   8 7 6 8 7   36   2   4   2005-05-28 Uddevalla SSS
Tindra   7 8 8 8 7   38   13   13   2008-07-05 Tingsryd Shetland Syd
Tristan   7 7 6 7 7   34   5   1   2004-08-21 Valla Shetland Öst
Tristan   8 8 7 7 7   37 S 2 2 7   2009-08-30 Brunnstorp Östergötlands Ponnysällskap
Asphagens Tindra               0       6   2007-07-28 Köping Shetland Nord
Asphagens Tindra   8 7 8 8 8   39 Klass I         2011-07-30 Kvinnersta, Örebro Svenska Hästavelsförbundet
Asphagens Tzatziki   7 7 7 8 9   38 s 1 4 13 B   2011-03-19 Svärdsjö Ridklubb Dalarnas Ponnyavelsförening
Asphagens Tzatziki   8 7 7 8 7   37   2 2 3   2012-02-11 Hanaskede, Axvall Skaraborgs Ponnyavel
Asphagens Tzatziki   8 8 7 7 8   38 silver 1 1 3   2012-09-01 Hanaskede, Axvall Skaraborgs Ponnyavel
Asphagens Tzatziki   8 8 7 8 9   40   1 1 3 BIR 2014-05-18 Hanaskede, Axvall Skaraborgs Ponnyavel
Mary Pippins   7 7 7 8 7   36   4   4   2008-08-09 Nossebro Shetland Väst
Asphagens Tina 38-08-0681             0           2009 Sommarpremiering  
Asphagens Tina 38-08-0681 7 7 6 8 7   35           2011-08-21 Mellerud Norra Älvsborgs Hästavelsförening
Jam Jam   8 8 7 8 7   38 Klass I         2009 Sommarpremiering  
Lisabeth   7 7 7 8 7   36 Klass II 1 1     2011-08-06 Orust Ridklubb, Henån Hushållningssällskapet Skaraborg
Viras Hektor               0           2009 Sommarpremiering  
Gavina 38-10-0659 8 7 7 9 7   38 Klass I 7 10     2013-09-07 Sommarpremiering. Uddetorp, Skara HS Skaraborg

Avkommors treårstest

Treårstest av avkommor finns ej registrerade.

Avkommors kvalitetsbedömning

Kvalitetsbesömning av avkommor finns ej registrerade.

Avkommors tävlingsresultat

Antal: 3

Resultat från tävlingsdatabasen från och med 2010 summerade per avkomma, år och gren

Namn År Gren Antal starter Poängsumma
Tora   2011 Hoppning 8 0
Tora   2012 Hoppning 1 0
Tora   2013 Hoppning 4 0


Antal: 13

Resultat från tävlingsdatabasen från och med 2010

Namn Datum Arrangör Status Gren Klass Poäng Plats Resultat
Tora   2011-04-25 Sundby Ridklubb Lokal Hoppning Lätt D, A:Clear Round 0 4 4
Tora   2011-04-25 Sundby Ridklubb Lokal Hoppning Lätt C, Två faser 317.4.3 (A:0+A:0) 0 12 4
Tora   2011-05-14 Flensbygdens Ryttarförening Lokal Hoppning Lätt D, Två faser 317.4.1 (A+A) 0 3 4
Tora   2011-07-22 Karlstads Ridklubb Lokal Hoppning Lätt D+, Två faser 317.4.3 (A:0+A:0) 0 2 0+0
Tora   2011-07-22 Karlstads Ridklubb Lokal Hoppning Lätt C, Två faser 317.4.3 (A:0+A:0) 0 10 4
Tora   2011-07-23 Karlstads Ridklubb Regional Hoppning Lätt C, Två faser 317.4.3 (A:0+A:0) 0 2 4
Tora   2011-08-27 Östra Sörmlands Lantliga RF Lokal Hoppning Lätt C, Två omgångar A:0 och A:0 0 4 0+0
Tora   2011-08-27 Östra Sörmlands Lantliga RF Lokal Hoppning Lätt C, Laghoppning 0 1 0+8
Tora   2012-09-08 Mälarhöjdens Ryttarsällskap Lokal Hoppning Lätt C, Två faser 317.4.3 (A:0+A:0) 0 5 0+4
Tora   2013-07-06 Söderköpings Ryttarsällskap Lokal Hoppning Lätt C, Två faser 317.4.3 (A:0+A:0) 0 1 0+4
Tora   2013-07-06 Söderköpings Ryttarsällskap Lokal Hoppning Lätt B, Två faser 317.4.3 (A:0+A:0) 0 7 Ute
Tora   2013-07-07 Söderköpings Ryttarsällskap Lokal Hoppning Lätt C+, Två faser 317.4.3 (A:0+A:0) 0 3 Ute
Tora   2013-07-07 Söderköpings Ryttarsällskap Lokal Hoppning Lätt B, Två faser 317.4.3 (A:0+A:0) 0 5 Ute

 

Antal: 1

Äldre tävlingsresultat från regionala, nationella och elittävlingar

Namn År Poäng Licensnr. Placeringar
Tora   2011 0 263257 kat A: 70 1,0,0,0

Ponnytrav, livsresultat

Namn Rekord Prispengar Starter Förstaplatser Andraplatser Tredjeplatser
Tora   2.58,5 K, 2.56,8 AK 3200 22 3 3 2


Ponnytrav, årsresultat

Namn År Prispengar Starter Förstaplatser Andraplatser Tredjeplatser
Tora   2010 0 1 0 0 0
Tora   2014 1000 5 2 0 0
Tora   2015 2200 16 1 3 2


Ponnygalopp

Namn Prispengar Starter Förstaplatser Andraplatser Tredjeplatser
Tora     55 35 5 6


Betäckningar

Betäckningar

Från och med födelseår 2010 kan språngrullor registreras i Blå Basen. Äldre språngrullor visas inte här.

Antal: 16

Betäckningsrapportnr Födelseår Resultat Kön Färg Sto
L21001 2016 Gall     Jikas Sue Fia RS 3767
L21002 2016 Kastat     Indira RS 4245
L21004 2016 Gall     Rosen af Rungeboholm RS 7142
L21003 2016 Föl Hingst Isab Asphagens Olivia 38-02-0909
L21005 2017 Föl Sto silvgsv Gedsagergårds Limone 38-13-0545
L21006 2017 Föl Sto Isab Asphagens Olivia 38-02-0909
L21008 2018 Resorberat     Gedsagergårds Limone 38-13-0545
L21009 2018 Stoet död     Gedsagergårds Lucy 38-14-0535
L21007 2019 Föl Sto Fx Asphagens Olivia 38-02-0909
L21010 2019 Föl Sto Gsv Gedsagergårds Limone 38-13-0545
L26601 2019 Kastat     Gedsagergårds Lucia 38-15-0541
L26602 2019 Föl Sto Mfx Rosen af Rungeboholm RS 7142
L26603 2020       Gedsagergårds Lucia 38-15-0541
L26604 2020       Gedsagergårds Limone 38-13-0545
L26605 2020       Asphagens Olivia 38-02-0909
L26606 2020       Rosen af Rungeboholm RS 7142

Boxskyltar

Namnskylt

Det går att skriva ut en hästskylt i PDF-format. Välj mellan sju olika bakgrunder. Hästens namn, härstamning och uppfödare visas på skylten. PDF-filen öppnas i ett nytt fönster.

Alternativ Bakgrund


Namnskylt med foderstat

Du också skapa en hästskylt som innehåller fodergivor.