Stamtavla

Pass & Nummer

Passinformation

  • Den här hästen har inga uppgifter om pass registrerade i Blå basen. (Hästen kan ha ett utländskt pass, svenskt pass utfärdat före 2009, eller svenskt pass utfärdat av organisation som inte använder Blå basen.)

Hästens Identitetsnummer

  • Blå basen ID: 32125
  • UELN: 752022022885037
  • Nordsvensk hingstar: 1872
  • Svenskt register/Grundstambok: 22885037

Mått & Hälsa

Mätning

År Mankhöjd Bröstomfång Skena Knä Övriga mått
1993 154 194 7 38  

Resultat

Sommarpremiering

Typ HHB Ben Skritt Trav Galopp Summa Plakett Plac Antal Klass Special Datum Plats Arrangör
0 0 0 0 0   0           1993 Sommarpremiering  
0 0 0 0 0   0           1994 Sommarpremiering  
0 0 0 0 0   0           1995 Sommarpremiering  
0 0 0 0 0   0           1996 Sommarpremiering  
0 0 0 0 0   0           1997 Sommarpremiering  
0 0 0 0 0   0           1998 Sommarpremiering  
0 0 0 0 0   0           1999 Sommarpremiering  
0 0 0 0 0   0           2000 Sommarpremiering  
0 0 0 0 0   0           2001 Sommarpremiering  
0 0 0 0 0   0           2003 Sommarpremiering  
0 0 0 0 0   0           2005 Sommarpremiering  
            0           2007 Sommarpremiering  
            0           2009 Sommarpremiering  

Avelsvärdering

Avelsvärdesklass

Datum Beslut Giltig t.o.m
19930214 AB  
20010303 A  

Avelsvärdering

Hästen har inga uppgifter om avelsvärdering i Blå basen.

Avkommor

Avkommor

Antal: 74

Namn Suffix Kön Färg Födelseår Sto
Gulljenta N-07-2000 Sto     Gullstjerne N-03-2002
Belinda 22-94-0055 Sto   1994 Henny 22278
Molle 22-94-5065 Hingst   1994 Monita
Teg 22-94-5064 Hingst   1994 Stjärna 22277
Teivi 22625 Sto Mbr 1994 Gullvi 20779
Tinka 22659 Sto Sv 1994 Minka 22283
Tornado 22-94-5047 Valack sv 1994 Mussica 22045
Viger 22-94-5118 Hingst Br 1994 Tega 21834
Wega 22-94-0059 Sto Br 1994 Eminette 21961
Justus 22-95-5013 Valack ljbr 1995 Ida 22373
Selma 22684 Sto   1995 Tega 21834
Tagg 22-95-5132 Hingst   1995 Saga 22478
Teiga 22764 Sto Svbr 1995 Gullvi 20779
Thea 22-95-0129 Sto sv 1995 Troja 22475
Luna 22-96-0156 Sto Br 1996 Helvi 22476
Mathilda 22-96-0193 Sto Br 1996 Maija 22763
Rask 22-96-5075 Hingst   1996 Faxelina 22426
Ida 22-97-0115 Sto   1997 Helvi 22476
Krusmynta 23186 Sto   1997 Myra 22280
Teia 23341 Sto   1997 Texa 21590
Tilda 22856 Sto Br 1997 Ida 22553
Tindra 23507 Sto Mbr 1997 Carmen 22516
Fabiola 22917 Sto Mbr 1998 Fia 22184
Jorik 22-98-5086 Valack Br 1998 Docky 22-91-0101
Pärla 22-98-0093 Sto sv 1998 Foss-Gnista 22629
Viking 22-98-5076 Valack Sv 1998 Vanja 22-94-0113
Bill 22-99-5083 Hingst Mbr 1999 Rosita 22631
Favör 22-99-5030 Hingst Br 1999 Ej registrerat
Prinsen 22-99-5084 Hingst Br 1999 Ronja 22706
Rita 23051 Sto Mbr 1999 Sara 22479
Terna 22982 Sto Br 1999 Texa 21590
Ajax 22-00-5067 Hingst Ljbr 2000 Fia 22184
Boris 22-00-5005 Hingst Sv 2000 Cilva 22700
Foss-Frej 22-00-5071 Hingst Mbr 2000 Foss-Mygga 22762
Lukas 22-00-5046 Valack Br 2000 Pepsi 22-88-0025
Nova 23054 Sto Mbr 2000 Fiona 22760
Rina 22-00-0096 Sto br 2000 Sara 22479
Robin 22-00-5006 Hingst Ljbr 2000 Majken 22552
Yxbläsen 22-00-5119 Valack Mbr 2000 Rosita 22631
Yxsvarten 22-00-5118 Valack Sv 2000 Ronja 22706
Lukas 22-01-5014 Hingst Ljbr 2001 Fia 22184
Maiken 22-01-0018 Sto   2001 Hexa
Ripa 23118 Sto Br 2001 Sara 22479
Yxstjärn 22-01-5063 Valack mbr 2001 Ronja 22706
Teigetösen 22-02-0027 Sto   2002 Cilva 22700
Irja 22-04-0017 Sto br 2004 Blenda 23222
Pixel 22-05-5097 Valack br 2005 Piggelina 22-97-0002
Pärle-Tegen 22-05-5027 Valack br 2005 Pernilla 23022
Teigmita 23587 Sto ljbr 2005 Mollmita 22288
Vanja 23609 Sto svbr 2005 Blenda 23222
Björkgårdens Harmoni 22-06-0003 Sto sv 2006 Hauglinda 23132
Granath 22-06-5121 Valack Br 2006 Feliza 23151
Lövängens Timmer 22-06-5026 Valack sv 2006 Djäknetösa 22730
Stjärneblessen 22-06-5067 Valack Br 2006 Blenda 23222
Terje 22-06-5124 Hingst Sv 2006 Maritza 22-89-0008
Trizz   Hingst Br 2006 Zamira Skepper 87-4614
Hultagårdens Josef 22-08-5144 Hingst Br 2008 Stjerna 22329
Medea 22-08-0020 Sto Sv 2008 Maritza 22-89-0008
Malte 22-09-5173 Hingst mbr 2009 Maritza 22-89-0008
Thuva 22-09-0162 Sto Br 2009 Istindra 23082
NAMNET OKÄNT   Hingst br 2010 Farina
Munter   Hingst mbr 2010 Gorma 23156
Pärle-Brun 22-10-5045 Valack br 2010 Pamelia 23303
Teiga 22-10-0120 Sto sv 2010 Blackie 23133
Urup's Loke 22-10-5115 Valack svbr 2010 Sally 22-93-0231
Wilmer X 22-10-5042 Hingst Sv 2010 Vena 23153
Lykke 22-11-0095 Sto Br 2011 Farina 23505
Orient 22-11-5058 Valack skm (f br) 2011 Syljeseth Oleane 23538
Pärla 22-11-0096 Sto sv 2011 Feliza 23151
Tubin 22-11-5019 Valack Sv 2011 Idun 23548
Lillbläsen 22-12-5048 Hingst Svbr 2012 Marilla 22-07-0155
Lily 22-12-0100 Sto Mbr 2012 Lovis 22-03-0144
Pius 22-12-5072 Hingst Br 2012 Polly 23005
Vind-Bläsen 22-12-5078 Hingst Br 2012 Vind-Bruna 22-07-0154

Avkommors exteriörbedömning

Antal: 110

Namn Typ HHB Ben Skritt Trav Galopp Summa Plakett Plac. Antal Klass Special Datum Plats Arrangör
Belinda 22-94-0055 0 9 7 8 0   24 Klass I         1995 Sommarpremiering  
Belinda 22-94-0055 9 9 8 8 8   42 Diplom         1997 Sommarpremiering  
Belinda 22-94-0055 9 8 7 8 8   40 Klass I         1996 Sommarpremiering  
Molle 22-94-5065 0 8 8 8 0   24 Klass I         1995 Sommarpremiering  
Teg 22-94-5064 0 7 8 8 0   23 Klass I         1995 Sommarpremiering  
Teg 22-94-5064 8 8 7 8 7   38 Klass I         1996 Sommarpremiering  
Teg 22-94-5064 8 8 8 8 8   40 Klass I         1997 Sommarpremiering  
Teivi 22625 0 9 8 8 0   25 Klass I         1995 Sommarpremiering  
Teivi 22625 9 8 8 8 8   41 Klass I         1996 Sommarpremiering  
Teivi 22625 10 9 8 8 8   43 Diplom         1997 Sommarpremiering  
Teivi 22625 10 9 8 8 8   43           1998 Sommarpremiering  
Tinka 22659 0 8 7 8 0   23 Klass I         1995 Sommarpremiering  
Tinka 22659 8 8 8 8 7   39 Klass I         1996 Sommarpremiering  
Tinka 22659 8 9 7 8 8   40 Diplom         1997 Sommarpremiering  
Tinka 22659 7 7 8 9 7   38           1998 Sommarpremiering  
Tinka 22659 8 8 7 9 8   40           1999 Sommarpremiering  
Tornado 22-94-5047 0 7 7 7 0   21 Klass II         1995 Sommarpremiering  
Wega 22-94-0059 8 7 7 7 8   37 Klass II         1996 Sommarpremiering  
Wega 22-94-0059 8 8 8 8 8   40 Diplom         1997 Sommarpremiering  
Wega 22-94-0059 8 8 8 8 8   40           1999 Sommarpremiering  
Justus 22-95-5013 0 8 7 7 0   22 Klass II         1996 Sommarpremiering  
Selma 22684 0 7 7 8 0   22 Klass II         1996 Sommarpremiering  
Selma 22684 6 7 8 8 8   37 Klass II         1997 Sommarpremiering  
Selma 22684 5 7 8 7 7   34           1999 Sommarpremiering  
Tagg 22-95-5132 7 8 8 8 7   38           1999 Sommarpremiering  
Teiga 22764 8 8 7 8 7   38 Klass I         1998 Sommarpremiering  
Teiga 22764 8 8 7 8 7   38           2000 Sommarpremiering  
Thea 22-95-0129 0 9 8 7 0   24 Klass I         1996 Sommarpremiering  
Thea 22-95-0129 8 9 7 8 8   40 Diplom         1998 Sommarpremiering  
Luna 22-96-0156 0 8 7 8 0   23 Klass I         1997 Sommarpremiering  
Luna 22-96-0156 8 8 7 9 8   40 Klass I         1998 Sommarpremiering  
Luna 22-96-0156 8 8 8 8 8   40 Diplom         1999 Sommarpremiering  
Luna 22-96-0156 9 8 8 9 7   41           2002 Sommarpremiering  
Mathilda 22-96-0193 7 8 7 7 7   36           2000 Sommarpremiering  
Rask 22-96-5075 0 7 7 7 0   21 Klass II         1997 Sommarpremiering  
Rask 22-96-5075 8 8 8 8 7   39 Klass I         1998 Sommarpremiering  
Ida 22-97-0115 8 8 7 9 7   39           2001 Sommarpremiering  
Krusmynta 23186 7 7 7 8 7   36 Klass II         1999 Sommarpremiering  
Krusmynta 23186 8 7 7 8 7   37           2006 Sommarpremiering  
Teia 23341 0 7 7 7 0   21 Klass II         1998 Sommarpremiering  
Teia 23341 8 8 7 8 8   39 Klass I         1999 Sommarpremiering  
Teia 23341 7 8 7 9 9   40 Diplom         2000 Sommarpremiering  
Teia 23341             0           2008 Sommarpremiering  
Teia 23341             0           2007 Sommarpremiering  
Tilda 22856 7 8 6 8 8   37 Klass II         1999 Sommarpremiering  
Tilda 22856 7 7 6 8 7   35 Klass II         2000 Sommarpremiering  
Tilda 22856 7 7 6 8 8   36           2001 Sommarpremiering  
Tindra 23507 0 8 7 7 0   22 Klass II         1998 Sommarpremiering  
Tindra 23507 9 8 8 8 7   40 Klass I         2000 Sommarpremiering  
Tindra 23507             0         Ej poängbedömd 2011-08-20 Norra Ljunga Svenska Hästavelsförbundet
Fabiola 22917 0 7 8 7 0   22 Klass II         1999 Sommarpremiering  
Fabiola 22917 7 8 8 8 7   38 Klass I         2000 Sommarpremiering  
Fabiola 22917 7 8 8 8 7   38 Klass I         2001 Sommarpremiering  
Fabiola 22917 8 8 8 7 7   38           2002 Sommarpremiering  
Fabiola 22917 8 9 7 8     32   2 2     2009-08-29 Jönköpings län Svenska Fjordhästföreningen
Jorik 22-98-5086 0 7 7 7 0   21 Klass II         1999 Sommarpremiering  
Pärla 22-98-0093 0 7 7 8 0   22 Klass II         1999 Sommarpremiering  
Pärla 22-98-0093 7 7 7 8 6   35 Klass II         2000 Sommarpremiering  
Pärla 22-98-0093 6 7 7 9 7   36 Klass II         2001 Sommarpremiering  
Bill 22-99-5083 0 9 8 8 0   25 Klass I         2000 Sommarpremiering  
Favör 22-99-5030 0 7 8 8 0   23 Klass I         2000 Sommarpremiering  
Favör 22-99-5030 6 8 8 8 7   37 Klass II         2002 Sommarpremiering  
Prinsen 22-99-5084 0 8 8 8 0   24 Klass I         2000 Sommarpremiering  
Rita 23051 0 7 8 7 0   22 Klass II         2000 Sommarpremiering  
Rita 23051 7 7 8 9 7   38 Klass I         2001 Sommarpremiering  
Rita 23051 8 8 8 8 7   39           2004 Sommarpremiering  
Rita 23051 7 8 8 9 7   39 Klass I         2002 Sommarpremiering  
Terna 22982 0 7 7 7 0   21 Klass II         2000 Sommarpremiering  
Terna 22982 8 8 7 8 7   38 Klass I         2001 Sommarpremiering  
Terna 22982 0 0 0 0 0   0           2003 Sommarpremiering  
Terna 22982 8 8 7 8 7   38 Klass I         2002 Sommarpremiering  
Foss-Frej 22-00-5071 7 8 7 7 7   36 Klass II         2001 Sommarpremiering  
Foss-Frej 22-00-5071 8 8 8 8 8   40           2004 Sommarpremiering  
Nova 23054 8 8 8 8 7   39           2004 Sommarpremiering  
Nova 23054 7 8 8 8 7   38 Klass I         2003 Sommarpremiering  
Nova 23054 8 8 7 8 7   38 Klass I         2002 Sommarpremiering  
Nova 23054             0           2012-09-29 Vreta Naturbruksgymn., Östergötland Svenska Hästavelsförbundet
Maiken 22-01-0018 7 7 6 7 7   34 Klass III         2002 Sommarpremiering  
Ripa 23118 8 7 8 9 8   40           2005 Sommarpremiering  
Ripa 23118 8 7 8 9 8   40 Diplom         2004 Sommarpremiering  
Ripa 23118 7 7 8 8 7   37 Klass II         2003 Sommarpremiering  
Ripa 23118 7 8 8 7 7   37 Klass II         2002 Sommarpremiering  
Teigetösen 22-02-0027 8 8 7 7 8   38 Klass I         2005 Sommarpremiering  
Teigetösen 22-02-0027 8 7 7 8 7   37 Klass II         2003 Sommarpremiering  
Teigetösen 22-02-0027 8 8 7 8 7   38           2006 Sommarpremiering  
Irja 22-04-0017 7 7 7 9 7   37 Klass II         2007 Sommarpremiering  
Teigmita 23587 8 8 7 8 7   38 Klass I         2008 Sommarpremiering  
Teigmita 23587 8 8 7 7 8   38 Klass I         2009 Sommarpremiering  
Teigmita 23587 8 7 7 8 8   38           2013-07-18 Sommarpremiering. Bräkne Hoby Svenska Hästavelsförbundet
Vanja 23609 9 9 8 9 7   42 Diplom         2008 Sommarpremiering  
Vanja 23609 9 9 8 8 8   42           2009 Sommarpremiering  
Vanja 23609 8 8 7 8 7   38 Klass I         2007 Sommarpremiering  
Vanja 23609 9 8 8 9 8   42         Utfört godkänt enkelt körprov. 2013-07-20 Sommarpremiering. Önnestad Svenska Hästavelsförbundet
Björkgårdens Harmoni 22-06-0003 8 9 7 8 7   39 Klass I         2009 Sommarpremiering  
Björkgårdens Harmoni 22-06-0003 8 8 7 8 7   38 Klass I         2007 Sommarpremiering  
Granath 22-06-5121 7 7 7 7 7   35 Klass II         2007 Sommarpremiering  
Lövängens Timmer 22-06-5026 8 8 8 8 6   38 Klass I         2007 Sommarpremiering  
Stjärneblessen 22-06-5067 7 7 7 7 7   35 Klass II         2008 Sommarpremiering  
Stjärneblessen 22-06-5067 7 7 8 7 7   36 Klass II         2009 Sommarpremiering  
Stjärneblessen 22-06-5067 7 7 8 7 7   36 Klass II 1 1     2010-09-06 Åstorp Nordvästra Skånes Hästvänner
Stjärneblessen 22-06-5067 8 8 7 9 7   39 Klass I         2014-07-19 Önnestad, Skåne Svenska Hästavelsförbundet
Hultagårdens Josef 22-08-5144 8 8 8 7 7   38 - 5 6     2008-08-09 Tingsryd Nordsvensken i Kronoberg
Thuva 22-09-0162 8 8 8 7 7   38 Klass I 3 3     2010-07-17 Önnestad Föreningen Nordsvenska Hästen i Skåne
Teiga 22-10-0120 7 7 7 7 7   35 Klass II 1 1     2013-07-18 Sommarpremiering. Munkagårdsgymn., Tvååker HS Skaraborg
Urup's Loke 22-10-5115 8 8 8 8 7   39 Klass I       Välklädd & fin! 2013-07-13 Sommarpremiering. Bjärsjölagård Svenska Hästavelsförbundet
Orient 22-11-5058 7 7 7 8 7   36           2015-07-22 Svenljunga HS Skaraborg
Pärla 22-11-0096 8 8 7 7 7   37 Klass II         2014-08-23 Bollerup, Skåne Svenska Hästavelsförbundet
Tubin 22-11-5019 7 7 7 9 7   37 Klass II 3 3     2012-07-15 Hargs Gård, Kisa, Östergötland Svenska Hästavelsförbundet
Tubin 22-11-5019 7 7 7 8 7   36 Klass II         2013-09-01 Sommarpremiering. Medevi Brunn, Motala Svenska Hästavelsförbundet
Tubin 22-11-5019 7 7 7 9 7   37 Klass II       Väl förberedd 2015-09-27 Vretaskolan. Östergötland Svenska Hästavelsförbundet

Avkommors treårstest

Treårstest av avkommor finns ej registrerade.

Avkommors kvalitetsbedömning

Kvalitetsbesömning av avkommor finns ej registrerade.

Avkommors tävlingsresultat

Antal: 4

Resultat från tävlingsdatabasen från och med 2010 summerade per avkomma, år och gren

Namn År Gren Antal starter Poängsumma
Stjärneblessen 22-06-5067 2016 Hoppning 1 0
Stjärneblessen 22-06-5067 2017 Dressyr 4 0
Stjärneblessen 22-06-5067 2017 Hoppning 8 0
Stjärneblessen 22-06-5067 2019 Dressyr 4 0


Antal: 17

Resultat från tävlingsdatabasen från och med 2010

Namn Datum Arrangör Status Gren Klass Poäng Plats Resultat
Stjärneblessen 22-06-5067 2016-08-13 Hästhagens Ryttarförening Lokal/1* Hoppning 80, A 0 20 15
Stjärneblessen 22-06-5067 2017-04-23 IM Sportriders Ryttarförening Lokal/1* Dressyr Lätt B:1 0 13 58.92
Stjärneblessen 22-06-5067 2017-04-30 Stensäters Ryttarförening Lokal/1* Hoppning 90, A:Clear Round 0 19 4
Stjärneblessen 22-06-5067 2017-05-20 Hästhagens Ryttarförening Lokal/1* Dressyr Lätt B:2 0 22 50.83
Stjärneblessen 22-06-5067 2017-05-21 Ringsjöortens Lantliga RF Lokal/1* Hoppning 80, A 0 15 4
Stjärneblessen 22-06-5067 2017-05-21 Ringsjöortens Lantliga RF Lokal/1* Hoppning 90, A 0 34 8
Stjärneblessen 22-06-5067 2017-06-18 Skromberga Ryttarförening Regional/2* Dressyr Lätt B:2 0 25 52.0
Stjärneblessen 22-06-5067 2017-06-25 Ringsjöortens Lantliga RF Lokal/1* Hoppning 90, A 0 20 4
Stjärneblessen 22-06-5067 2017-06-25 Ringsjöortens Lantliga RF Lokal/1* Hoppning 95, A 0 25 Ute
Stjärneblessen 22-06-5067 2017-07-29 Hästhagens Ryttarförening Lokal/1* Hoppning 80, A 0 1 0
Stjärneblessen 22-06-5067 2017-07-29 Hästhagens Ryttarförening Lokal/1* Hoppning 90, A 0 16 8
Stjärneblessen 22-06-5067 2017-10-29 Skabersjöortens Ryttarförening Lokal/1* Dressyr Lätt B:2 0 20 53.83
Stjärneblessen 22-06-5067 2017-11-04 Hässleholms Hästsportförening Lokal/1* Hoppning 80, A 0 9 4
Stjärneblessen 22-06-5067 2019-04-06 Trolleholms Ryttarförening Lokal/1* Dressyr Lätt B:2 0 14 57.16
Stjärneblessen 22-06-5067 2019-04-13 Klippans Ridklubb Regional/2* Dressyr Lätt A:4 0 22 45.54
Stjärneblessen 22-06-5067 2019-04-13 Klippans Ridklubb Regional/2* Dressyr Lätt A:4 0 22 45.54
Stjärneblessen 22-06-5067 2019-05-12 Eslövs Ridklubb Lokal/1* Dressyr Lätt B:2 0 19  

 

Antal: 6

Äldre tävlingsresultat från regionala, nationella och elittävlingar

Namn År Poäng Licensnr. Placeringar
Ida 22-97-0115 2001     KBI: 6-8-8-3-7=32 p
Foss-Frej 22-00-5071 2004     KBI: 8-9-9-9-9=44 p
Ripa 23118 2005     KBI: 8-9-10-8-10=45 p
Teigetösen 22-02-0027 2006     KBI: 8-8-7-8-8=39 p
Teigmita 23587 2009     KBI: 7-8-7-6-7=35
Vanja 23609 2009     KBI: 7-7-8-9-7=38

Brukstävling

Namn År Arrangör Gren Nivå Resultat
Ripa 23118 2018 Östergötlands brukshästklubb Skogskörning DM 3 av 7


Betäckningar

Betäckningar

Från och med födelseår 2010 kan språngrullor registreras i Blå Basen. Äldre språngrullor visas inte här.

Antal: 15

Betäckningsrapportnr Födelseår Resultat Kön Färg Sto
K48029 2010 Föl Hingst br Farina
K48028 2010 Föl Hingst mbr Gorma 23156
K48031 2010 Föl Valack br Pamelia 23303
K48030 2010 Föl Sto sv Blackie 23133
K48027 2010 Föl Valack svbr Sally 22-93-0231
K48026 2010 Föl Hingst Sv Vena 23153
K48034 2011 Gall     Polly 23005
K48036 2011 Föl Sto Br Farina 23505
K48035 2011 Föl Valack skm (f br) Syljeseth Oleane 23538
K48033 2011 Föl Sto sv Feliza 23151
K48032 2011 Föl Valack Sv Idun 23548
L4201 2012 Föl Hingst Svbr Marilla 22-07-0155
L4203 2012 Föl Sto Mbr Lovis 22-03-0144
L4204 2012 Föl Hingst Br Polly 23005
L4202 2012 Föl Hingst Br Vind-Bruna 22-07-0154

Boxskyltar

Namnskylt

Det går att skriva ut en hästskylt i PDF-format. Välj mellan sju olika bakgrunder. Hästens namn, härstamning och uppfödare visas på skylten. PDF-filen öppnas i ett nytt fönster.

Alternativ Bakgrund


Namnskylt med foderstat

Du också skapa en hästskylt som innehåller fodergivor.