Stamtavla

Pass & Nummer

Passinformation

  • Den här hästen har inga uppgifter om pass registrerade i Blå basen. (Hästen kan ha ett utländskt pass, svenskt pass utfärdat före 2009, eller svenskt pass utfärdat av organisation som inte använder Blå basen.)

Hästens Identitetsnummer

  • Blå basen ID: 307488
  • Svenskt register/Grundstambok: 38802228

Mått & Hälsa

Resultat

Sommarpremiering

Typ HHB Ben Skritt Trav Galopp Summa Plakett Plac Antal Klass Special Datum Plats Arrangör
0 0 0 0 0   0           1987 Sommarpremiering  

Exteriörbedömning

Typ HHB Ben Skritt Trav Galopp Summa Plakett Plac Antal Klass Special Datum Plats Arrangör
8 8 8 8 8   40 G 4   14   2003-06-28 Näsåker Shetland Nord
8 9 7 8 8   40   2       2007-11-04 Vreta Kloster Shetland Öst
9 9 8 8 8   42   14   14   2008-02-16 Norrköping Shetland Öst
9 8 8 7 8   40 G 1 1 12   2009-01-31 Vretaskolan Östergötlands Ponnysällskap

Avelsvärdering

Avelsvärdesklass

Datum Beslut Glitig t.o.m
19880830 B  
19930725 AB-98  
19960412 A 1998
19960414 A 98
19980728 A 2003
20030803 A 2008

Avelsvärdering nr 1

  • Datum: 20030803
  • Plats: Vetlanda
  • Visad för ras Shetlandsponny
Härstamning

 

Exteriör & Mått

Harmonsik hingst, maskulin. Långt huvud, välformad hals, välliggande bog, grund bål, utmärkt kors. Välbenad, något tåtrång. Ren och energisk skritt. Taktmässig, lätt trav något slapp bak.

Mankhöjd Bröstomfång Skena Knä
       
Typ Huvud hals bål Extremiteter rörelsernas korrekthet Skritt Trav
8 8 8 8 8  
Hälsotillstånd

 

Prestationer och övriga meriter

 

Avkommevärdering

Hingsten har betäckt 217 ston tom 1998. Han är far till 4 godkända hingstar. Totalt har 38 treårsston visats på avelsvärdering. Av dessa har 9 tilldelats diplom (23,7 %) och 23 (60,5 %) har bedömts vara i klass 1. 9 avkommor har guldbelönats.

Sammanfattning

  Tilldelad avelsvärdesklass A giltig till och med 2008

Avkommor

Avkommor

Antal: 204

Namn Suffix Kön Färg Födelseår Sto
Alicia RS 3329 Sto Rsk 1985 Alexia RS 1405
ALICIA   Sto Rsk 1985 Alexa RS 104
Imilia   Sto Fx 1985 Amira RS 863
Mac Scot II   Hingst Fx 1985 Miriam RS 1157
Maja   Sto Br 1985 Mona-Lisa
Mysan   Sto Fx 1985 Lilla My
Mogwai   Valack Rsk 1986 Miriam RS 1157
Ofehlia   Sto Rsk 1986 Alexia RS 1405
PEDRO   Hingst Br 1986 Pia RS 548
Key Girl   Sto Rsk 1987 Sanna RS 1762
Ronja   Sto Rsk 1987 April April
Apache 3   Hingst Svsk 1988 Della RS 1619
Atom   Hingst Rsk 1988 DIMONA
Fanny   Sto Svsk 1988 Näsets Jennifer RS 299
Näsvallens Minta RS 2390 Sto Brsk 1988 Myran RS 1623
Näsvallens Mulle   Valack Rsk 1988 Mirabell RS 469
Anemona RS 2393 Sto Rsk 1989 Dimona RS 1621
BAMSE 6   Hingst Br 1989 Della RS 1619
Bombebitt 4   Hingst Mbr 1989 Dolita RS 1766
CHARMÖR II   Hingst Fx 1989 Scarmen
Darling 2   Sto IsabSk 1989 Donna RS 1045
Pontus   Valack Brsk 1989 Stellora av Friheten RS 1622
Pärlemor   Sto Rsk 1989 Pärla RS 1620
Sabrina 2   Sto Sv 1989 Hoppysessan
Sebastian 4   Hingst Svsk 1989 Athena
Carim 2 38-90-5034 Valack Rsk 1990 Emma
Funny Girl 93-90-2487 Sto Rsk 1990 Fatima
Gläntans Cornelia RS 2618 Sto Rsk 1990 Gläntans Jakobina RS 1364
Gläntans Nikita RS 3407 Sto Fx 1990 Gläntans Nobless 38-86-4087
Gläntans Terje   Hingst Fx 1990 Gläntans Jasmine RS 1731
Lilla Fridolf   Valack Svsk 1990 Röds Silvia RS 1572
Lite   Hingst Sv 1990 Anne-Marie v.d. Schaapshoeven RS 1898
Marco   Valack Fx 1990 Johanslunds Magda RS 1589
Murphy   Hingst Brsk 1990 Muppi
Smulan   Sto Svsk 1990 Pärla
Belona RS 2893 Sto Brsk 1991 Libelle RS 2100
Bombi Bitt   Valack Svsk 1991 Röds Silvia RS 1572
Boomer Ho   Valack Fx lj ms 1991 Pandora Ho RS 2075
Dumle II   Valack Fx 1991 Heizel RS 1571
Emilia II   Sto Rsk 1991 Minet RS 2091
Flingan RS 3576 Sto Rsk 1991 Eskekärrs Fabiola
Gläntans Betina RS 2801 Sto Fx 1991 Gläntans Blendola RS 2686
Gläntans Corona RS 2776 Sto Fx 1991 Gläntans Cilla RS 2071
Gläntans Pirat RS 274 Hingst Br 1991 Furunäs Paulina RS 1372
GLÄNTANS TORENDO   Hingst Fx 1991 Gläntans Jasmine RS 1731
Golden Doll   Sto Fx 1991 Golden Girl (f.1971)
Kajsa RS 2780 Sto Rsk 1991 Jikas Sue-Ellen RS 2061
Lilla Yasmine 38-91-1155 Sto Brsk 1991 Sabina
Lorka RS 2796 Sto Rsk 1991 Luxa RS 1018
Sacki   Valack Br 1991 Stelfrencha of Transy RS 1725
Svarta Sara   Sto Sv 1991 Lenita RS 1465
Tanja-Sara RS 2957 Sto Svbr 1991 Saga RS 1867
Vanessa RS 3421 Sto Rsk 1991 Paulina RS 2062
Abielle RS 3799 Sto Svsk 1992 Libelle RS 2100
Dorotea RS 4089 Sto Brsk 1992 Bashful Bonnie RS 2255
Ea:s Cava-Tina   Sto Skm 1992 Nina
Gläntans Antonia RS 3404 Sto Fx lj ms 1992 Ubbareds Ambra RS 2056
GLÄNTANS DIDRIK   Hingst Rsk 1992 Gläntans Daisy Di RS 2366
Gläntans Douglas   Hingst Rsk 1992 Gläntans Dock-Maja RS 2347
Gläntans Essy RS 3406 Sto Rbl 1992 Gläntans Estrid 38-89-6325
Kajsa Kavat II   Sto Brsk 1992 Kalinka
Kamelia   Sto Svsk 1992 Lenita RS 1465
Kuling II   Valack Fx 1992 Jill RS 2238
Kvarnens Karneol   Valack Rsk 1992 Paula
Madame Mim   Sto Brsk 1992 Hera 2 RS 2301
Mimmi Pia RS 3013 Sto Rsk 1992 Jikas Sue-Ellen RS 2061
Miss Isabella RS 3291 Sto Fx 1992 Fideli RS 2855
Olympus RS 315 Hingst Fx 1992 Billas Nelly RS 2269
Prince Aladdin   Valack Brsk 1992 Furunäs Princess RS 936
Store Pontus   Hingst Fx 1992 Gläntans Freja RS 1232
Tjorven RS 3094 Sto Br 1992 Röds Silvia RS 1572
Ålstads Nickelina V.V 38-92-0227 Sto Rsk 1992 Skrållan V.V 38-86-9017
Anemon RS 3340 Sto Fx 1993 Firola RS 2547
Baron Ho   Valack Fx 1993 Pandora Ho RS 2075
Bessi   Sto Skm 1993 Nina
BIG MAC   Hingst Sv 1993 Funny Fighter
Bonnie   Sto Brsk 1993 Bedazzle
Dinah RS 3753 Sto Rsk 1993 Lolita RS 3014
FOGGY STAR   Hingst Svsk 1993 Daisy RS 1359
Gläntans Babar RS 328 Hingst Fx 1993 Gläntans Blendola RS 2686
Gläntans Celeste RS 3405 Sto Fx 1993 Gläntans Cilla RS 2071
Gläntans Domino RS 314 Hingst Fxljms sth 1993 Gläntans Daisy Di RS 2366
GLÄNTANS HELGA   Sto Rsk 1993 Gläntans Pärla RS 1468
Ludvig   Hingst Fx 1993 Billas Nelly RS 2269
Brandon   Hingst Rsk 1994 Gläntans Blendola RS 2686
Gläntans Celvira   Sto Fx 1994 Gläntans Cilla RS 2071
Gläntans Dagny   Sto Fx 1994 Gläntans Daisy Di RS 2366
Gläntans Josette   Sto Musbl 1994 Gläntans Cindy RS 1363
Gläntans Ticko   Valack Br 1994 Gläntans Jasmine RS 1731
Gläntans Wimma   Sto Rsk 1994 Gläntans Evelina RS 2367
Jikas Sue-litaire   Valack Ljbr 1994 Jikas Peggy Sue RS 1365
PEGGY   Sto Rsk 1994 Petronella
Aniara   Sto Rsk 1995 Anja v.st Weytendael RS 2945
Black Fly   Sto Sv 1995 Backaholms Black Boutiloup RS 3164
Caiza   Sto Rsk 1995 Sungårds Carina RS 3054
Madicken   Sto Rsk 1995 Penny RS 2700
Mozes   Valack Brsk 1995 Backaholms Black Boope RS 2946
Stetzon   Hingst Brsk 1995 Stelmone RS 2918
Aladin   Hingst Brsk 1996 Penny RS 2700
Alice   Sto Brsk 1996 Piazza
Bella RS 4409 Sto Rsk 1996 Smulan RS 3173
Galenby Joanna RS 5138 Sto Rsk 1996 Jonett RS 3593
Humlan   Sto Rsk 1996 Backaholms Black Boutiloup RS 3164
Korpebo Beatrice RS 4438 Sto Fx 1996 Sungårds Carina RS 3054
Sir Tott   Hingst Rsk 1996 Senora RS 1452
Ulla-Bella   Sto Rsk 1996 Guldlock RS 2601
Ängvaktarns Julius   Valack Rsk 1996 Korpebo Julia RS 3389
Anabel RS 4429 Sto Fx 1997 Bellis RS 2254
Beda RS 4184 Sto Rsk 1997 Bibba RS 2814
Bella   Sto Fx 1997 Prillan III
Fiffi RS 4189 Sto Rsk 1997 Frissa RS 3478
Lill-Stintan   Sto Fx 1997 Sunday Evening RS 1177
Rasmus 38-97-9404 Hingst Rsk 1997 Ronja (f. 1982)
Rovalds Zelda RS 4196 Sto Fx 1997 Fidelie RS 2310
Rovalds Zoella RS 4195 Sto Rsk 1997 Korpebo Daniella RS 2074
Rufus   Valack Rsk 1997 Beatrix RS 3150
Silveråkerns Linn RS 4192 Sto Sv 1997 Silveråkerns Lynn 38-93-1529
Silveråkerns Lizette   Sto Rsk 1997 Silveråkerns Larzone RS 2489
Izabel RS 4560 Sto Fx 1998 Bellis RS 2254
Niklas   Hingst Fx 1998 Ronja (f. 1982)
Pan   Hingst Rsk 1998 Nejlika RS 930
Rovalds Zalabim   Valack Rsk 1998 Askö Bläsa RS 2493
Rovalds Zidney   Valack Svsk 1998 Fidelie RS 2310
Rovalds Zorbett   Sto Fx lj ms 1998 Habett RS 2815
Cruella de Vil   Sto Brsk 1999 Matilda H RS 2745
Gervalds Ninja   Sto Rsk 1999 Filippa RS 4190
Rovalds Zorkán   Valack Rsk 1999 Askö Bläsa RS 2493
Histilles Perdita   Sto Fx 2000 Ulett RS 3957
Rebell   Valack Rsk 2000 Bellis RS 2254
Rovalds Zornett RS 5008 Sto Fx lj ms 2000 Habett RS 2815
Rovalds Zurfa RS 5009 Sto Fx 2000 Askö Bläsa RS 2493
Silveråkerns Limit   Hingst Brsk 2000 Silveråkerns Ladyhawk RS 3479
Alizia   Sto Fx 2001 Källbergets Ginette RS 4467
Daphne RS 5209 Sto Fx 2001 Furunäs Delilah RS 4163
Isak   Valack Fx 2001 Östertorps Indra RS 3437
Linus Boy   Valack Fx 2001 Östertorps Athene RS 2107
Svedens Odette   Sto Rsk 2001 Wildrose v. Geldersoord RS 2465
Svedens Orkide   Sto Rsk 2001 Wanda v.d. Rechte Wal RS 1913
Älvåsens Java RS 5700 Sto Mfx 2001 Kölnäs Bellamy RS 3081
Älvåsens Jenna RS 5803 Sto Brsk 2001 Furunäs Pandora RS 938
Älvåsens Julia RS 5123 Sto Mbrsk 2001 Älvåsens Cimone RS 3857
Älvåsens Vynja   Sto Rsk 2001 Almnäs Verry RS 2280
Haganäs Over the Moon   Hingst Rsk 2002 Almnäs Gaia RS 3849
Högbergets Dahlia   Sto Rsk 2002 Kölnäs Dina RS 3796
Käpplinge Azola   Sto Svsk 2002 Annie RS 1686
Lotus-Lo   Hingst Br 2002 Lita-Lo RS 4726
New Dawn 99-02-9014 Sto Rsk 2002 Morning News 38-94-3205
Smevallens Havanna   Sto Fx 2002 Brenda v.d. Karissteeg RS 2971
Solhöjdens Dexter   Valack Rsk 2002 Sassa RS 2470
Tunsta Valör   Hingst Rsk 2002 Veronica v.d. Rochusstraat RS 1475
Yiazmiin   Sto Brbl 2002 Kvarnens Hyacint RS 4847
Zsa Zsa RS 5873 Sto Sv 2002 Källbergets Ginette RS 4467
Älvåsens Krutov   Valack Brsk 2002 Älvåsens Cimone RS 3857
Älvåsens Kyra RS 5404 Sto Sv 2002 Furunäs Pandora RS 938
Älvåsens Vila   Sto Fx 2002 Almnäs Verry RS 2280
Björkåsens Majja 38-03-0371 Sto Rsk 2003 Moa RS 4375
Hemulen   Valack Rsk 2003 Lilla My RS 4439
James Herriot RS 473 Hingst Rsk 2003 Salebodas Elli RS 3518
Kompis Arnold   Hingst Rsk 2003 Kompis Vendela RS 4872
Kyllemos Arcas   Valack Fx 2003 Kyllemos Aniara RS 3062
Kyllemos Hazzel   Hingst Rsk 2003 Kompis Linnea RS 2408
Kyllemos Katja RS 5494 Sto Fx 2003 Kompis Nina RS 2850
Kyllemos Mynta RS 5827 Sto Rsk 2003 Kyllemos My RS 1906
Kyllemos Tin Tin   Hingst Brsk 2003 Kyllemos Cayenne RS 4118
Kyllemos Tyfon   Valack Rsk 2003 Kyllemos Erina RS 4801
Kyllemos Zabina RS 5495 Sto Fx 2003 Elina RS 2442
Mowgli   Hingst Rsk 2003 Myska RS 5002
Orian   Valack Rsk 2003 Dancing Queen RS 3716
Romanza   Sto Fx lj ms 2003 Kyllemos Rosita RS 3288
Solhöjdens Elvira   Sto Fx 2003 Sassa RS 2470
Svante   Hingst Fx 2003 Eufemia RS 5066
Tomtebo Mickey   Hingst Mfx 2003 Tomtebos Famy RS 3318
William   Valack Fx 2003 Nords Grace RS 3204
Anna-Lisa   Sto Fx 2004 Oililly v.d. Janshoeve RS 6585
Ariel RS 5805 Sto Rsk 2004 Dalsgårds Astrid RS 3685
Atom   Hingst Fx 2004 Trolleby Persika RS 2362
Benson-Bris   Hingst Fx 2004 Lyckebo Noell RS 4318
Käpplinge Dicken   Hingst Rsk 2004 Käpplinge Danza
Älvåsens Malfoy   Valack Fx 2004 Flora v.d. Kolonie RS 5295
Älvåsens Morgana   Sto Sv 2004 Lill-Rebecka RS 2114
Älvåsens Vilda   Sto Fx 2004 Almnäs Verry RS 2280
Eså Simply the Best   Sto Br 2006 Källbergets Ginette RS 4467
Älvåsens Afrodite RS 6104 Sto Br 2006 Ytterhalls Akleja RS 2078
Käpplinge Victory   Hingst Rsk 2007 Billas Viola RS 1878
Cheyenne   Sto Brsk 2008 Dina
Coca Cola   Sto Skm f:Fx 2008 Fennah RS 3766
Sheridan   Hingst Rsk 2008 Lista v. Dekema RS 4590
Sverkerstorps Bel Amie   Sto Rsk 2008 Belinda RS 5777
Sverkerstorps Orion   Hingst Rsk 2008 Daisy RS 5778
Sverkerstorps Pyrona   Sto Svsk 2008 Furunäs Ponyta RS 5487
Sverkerstorps Savanna   Sto Brsk 2008 Stormella RS 5912
Tore   Hingst Rsk 2008 Tuva
PI´s Aqua RS 7052 Sto Rsk 2009 PI´s Gwen RS 6119
Ratatas Rocky Balboa 38-09-0266 Hingst Mbrsk 2009 Humledals Pingla RS 5732
Sellin 38-09-0197 Sto Fx 2009 Skrållan RS 5940
Sverkerstorps Danielle 38-09-0265 Sto Fx 2009 Daisy RS 5778
Sörbyskogens Jerry Lee   Hingst Fx 2009 Melissa RS 4465
Zecura 38-09-0213 Sto Mfx 2009 Zerenade RS 4946
NAMNET OKÄNT   Sto   2010 Fanta
NAMNET OKÄNT   Hingst   2010 Stormella RS 5912
Olga   Sto Rsk 2010 Sucxé RS 3417
Sverkerstorps Ballerina 38-10-0407 Sto Svsk 2010 Belinda RS 5777
Texas   Hingst Rsk 2010 Daisy RS 5778
Åbrodahls Arden Minouge 38-10-0119 Sto Svsk 2010 Sverkerstorps Beauty RS 6156

Avkommors exteriörbedömning

Antal: 245

Namn Typ HHB Ben Skritt Trav Galopp Summa Plakett Plac. Antal Klass Special Datum Plats Arrangör
Alicia RS 3329 8 8 7 7 8   38 Klass I         1987 Sommarpremiering  
Alicia RS 3329 8 8 8 7 8   39 Klass I         1988 Sommarpremiering  
Alicia RS 3329 0 8 7 7 0   22 Klass II         1986 Sommarpremiering  
Alicia RS 3329 0 0 0 0 0   0           1997 Sommarpremiering  
Imilia   9 9 8 8 7   41 Diplom         1988 Sommarpremiering  
Imilia   8 9 8 8 8   41           1991 Sommarpremiering  
Mac Scot II   0 8 8 8 0   24 Klass I         1986 Sommarpremiering  
Ofehlia   8 7 7 8 8   38 Klass I         1989 Sommarpremiering  
Ofehlia   0 8 8 9 0   25 Klass I         1987 Sommarpremiering  
Ofehlia   8 8 6 8 8   38           1991 Sommarpremiering  
Fanny   7 8 8 8 8   39 Klass I         1991 Sommarpremiering  
Näsvallens Minta RS 2390 8 7 7 8 8   38 Klass I         1991 Sommarpremiering  
Näsvallens Minta RS 2390 8 8 7 8 6   37           1993 Sommarpremiering  
Näsvallens Mulle   7 7 8 8 8   38 Klass I         1990 Sommarpremiering  
Anemona RS 2393 0 8 6 8 0   22 Klass II         1990 Sommarpremiering  
Anemona RS 2393 8 8 7 8 8   39 Klass I         1991 Sommarpremiering  
Anemona RS 2393 8 8 7 8 8   39 Klass I         1992 Sommarpremieringar  
Anemona RS 2393 8 8 7 8 8   39           1993 Sommarpremiering  
Bombebitt 4   0 7 8 7 0   22 Klass II         1990 Sommarpremiering  
Bombebitt 4   7 7 8 8 8   38 Klass I         1991 Sommarpremiering  
Bombebitt 4   8 7 8 8 8   39           1992 Sommarpremieringar  
CHARMÖR II   7 7 8 8 7   37 Klass II         1991 Sommarpremiering  
Pärlemor   0 7 8 7 0   22 Klass II         1990 Sommarpremiering  
Sabrina 2   0 8 6 7 0   21 Klass II         1990 Sommarpremiering  
Sabrina 2   7 8 7 8 8   38 Klass I         1991 Sommarpremiering  
Sabrina 2   8 8 7 8 7   38 Klass I         1992 Sommarpremieringar  
Gläntans Cornelia RS 2618 8 8 8 7 7   38 Klass I         1992 Sommarpremieringar  
Gläntans Cornelia RS 2618 8 8 7 8 8   39 Klass I         1993 Sommarpremiering  
Gläntans Cornelia RS 2618 8 8 7 7 7   37           1994 Sommarpremiering  
Gläntans Nikita RS 3407 8 8 8 8 8   40 Diplom         1993 Sommarpremiering  
Gläntans Nikita RS 3407 8 8 8 8 8   40           1997 Sommarpremiering  
Lilla Fridolf   7 7 7 6 7   34 Klass III         1992 Sommarpremieringar  
Belona RS 2893 8 7 7 7 7   36 Klass II         1994 Sommarpremiering  
Belona RS 2893 7 8 6 8 7   36           1995 Sommarpremiering  
Boomer Ho   0 8 7 7 0   22 Klass II         1992 Sommarpremieringar  
Boomer Ho   7 6 6 7 6   32 Klass III         1993 Sommarpremiering  
Flingan RS 3576 8 8 8 7 7   38           1997 Sommarpremiering  
Gläntans Betina RS 2801 8 8 7 8 8   39 Klass I         1994 Sommarpremiering  
Gläntans Betina RS 2801 8 8 7 8 8   39           1995 Sommarpremiering  
Gläntans Corona RS 2776 8 8 7 8 7   38           1995 Sommarpremiering  
Gläntans Pirat RS 274 8 8 7 9 8   40 G 2   11   2003-02-01 Strömsholm Shetland Nord
Kajsa RS 2780 7 7 7 8 7   36 Klass II         1993 Sommarpremiering  
Kajsa RS 2780 7 8 7 8 7   37 Klass II         1994 Sommarpremiering  
Kajsa RS 2780 7 8 7 7 8   37           1995 Sommarpremiering  
Lilla Yasmine 38-91-1155 8 7 7 7 7   36           1993 Sommarpremiering  
Lorka RS 2796 0 9 8 8 0   25 Klass I         1992 Sommarpremieringar  
Lorka RS 2796 8 7 7 7 7   36 Klass II         1994 Sommarpremiering  
Lorka RS 2796 8 8 7 7 7   37           1995 Sommarpremiering  
Lorka RS 2796 9 8 8 8 8   41   3   12   2004-09-12 Frillesås Shetland Väst
Lorka RS 2796 8 7 8 8 8   39   15   15   2008-06-01 Uddevalla Shetland Väst
Tanja-Sara RS 2957 8 8 8 8 7   39 Klass I         1994 Sommarpremiering  
Tanja-Sara RS 2957 8 8 8 8 8   40           1995 Sommarpremiering  
Vanessa RS 3421 7 8 7 7 6   35 Klass II         1994 Sommarpremiering  
Vanessa RS 3421 9 8 8 8 7   40           1997 Sommarpremiering  
Abielle RS 3799 8 8 8 8 8   40 Diplom         1995 Sommarpremiering  
Abielle RS 3799 8 8 8 0 0   24           1998 Sommarpremiering  
Dorotea RS 4089 8 8 8 8 8   40 Diplom         1995 Sommarpremiering  
Dorotea RS 4089 9 8 8 8 7   40           1999 Sommarpremiering  
Gläntans Antonia RS 3404 8 8 9 8 7   40 Diplom         1995 Sommarpremiering  
Gläntans Antonia RS 3404 8 8 9 8 7   40           1997 Sommarpremiering  
Gläntans Antonia RS 3404 0 0 0 0 0   0           2005 Sommarpremiering  
Gläntans Antonia RS 3404 0 0 0 0 0   0           2003 Sommarpremiering  
Gläntans Antonia RS 3404             0       13   2004-07-10 Bräkne Hoby Shetland Syd
Gläntans Antonia RS 3404 8 8 7 8 7   38   7   13   2004-05-29 Uddevalla Shetland Väst
Gläntans Essy RS 3406 8 8 8 8 7   39           1997 Sommarpremiering  
Kajsa Kavat II   8 7 8 8 7   38 Klass I         1995 Sommarpremiering  
Kvarnens Karneol   7 7 6 8 7   35 Klass II         1994 Sommarpremiering  
Madame Mim   8 8 8 8 8   40 Diplom         1995 Sommarpremiering  
Mimmi Pia RS 3013 8 8 6 7 8   37 Klass II         1995 Sommarpremiering  
Mimmi Pia RS 3013 8 9 7 7 7   38           1996 Sommarpremiering  
Miss Isabella RS 3291 8 7 7 8 7   37 Klass II         1995 Sommarpremiering  
Miss Isabella RS 3291 8 7 7 8 7   37           1997 Sommarpremiering  
Olympus RS 315 9 9 8 9 8   43 G 1   11 Ch.Hingst BIM 2003-09-14 Frillesås Shetland Väst
Tjorven RS 3094 7 8 8 7 6   36 Klass II         1994 Sommarpremiering  
Tjorven RS 3094 7 7 7 8 6   35           1996 Sommarpremiering  
Anemon RS 3340 8 8 7 8 8   39 Klass I         1995 Sommarpremiering  
Anemon RS 3340 8 7 7 8 7   37 Klass II         1996 Sommarpremiering  
Anemon RS 3340 8 8 7 8 7   38           1997 Sommarpremiering  
Bonnie   0 8 8 7 0   23 Klass I         1994 Sommarpremiering  
Dinah RS 3753 8 7 7 8 7   37 Klass II         1996 Sommarpremiering  
Dinah RS 3753 8 7 7 8 7   37           1998 Sommarpremiering  
Gläntans Celeste RS 3405 8 9 8 8 7   40 Diplom         1996 Sommarpremiering  
Gläntans Celeste RS 3405 8 8 8 9 7   40           1997 Sommarpremiering  
Gläntans Celeste RS 3405 8 7 8 8 8   39   6   13   2007-06-02 Uddevalla Shetland Väst
Gläntans Dagny   8 7 8 7 7   37 Klass II         1997 Sommarpremiering  
Aniara   8 9 8 8 7   40 Diplom         1998 Sommarpremiering  
Madicken   7 7 7 7 7   35 Klass II         1997 Sommarpremiering  
Bella RS 4409 8 7 7 7 8   37 Klass II         1999 Sommarpremiering  
Bella RS 4409 7 7 6 7 8   35           2000 Sommarpremiering  
Galenby Joanna RS 5138 8 8 8 8 7   39           2004 Sommarpremiering  
Galenby Joanna RS 5138 8 9 8 6 8   39 S 6   12   2003-08-23 Bjärsjölagård Shetland Syd
Galenby Joanna RS 5138 8 7 8 8 8   39   3   12   2004-07-10 Bräkne Hoby Shetland Syd
Korpebo Beatrice RS 4438 8 8 7 7 8   38           2000 Sommarpremiering  
Korpebo Beatrice RS 4438 8 7 7 8 8   38 G         2010-07-28 Svenljunga HS i Skaraborg
Ulla-Bella   7 7 7 7 7   35           2002 Sommarpremiering  
Ulla-Bella   8 7 7 7 7   36 S 2 4     2003-07-20 Örebro Örebro Ponnyavelsförening
Ängvaktarns Julius   0 7 7 7 0   21 Klass II         1997 Sommarpremiering  
Anabel RS 4429 8 7 8 8 8   39 Klass I         1999 Sommarpremiering  
Anabel RS 4429 8 8 8 8 8   40 Diplom         2000 Sommarpremiering  
Beda RS 4184 0 7 7 6 0   20 Klass III         1998 Sommarpremiering  
Beda RS 4184 7 7 7 7 6   34 Klass III         2000 Sommarpremiering  
Fiffi RS 4189 8 7 8 7 8   38 Klass I         2000 Sommarpremiering  
Fiffi RS 4189 7 7 8 7 7   36   7   13   2007-08-11 Fårö Sveriges Shetlandssällskap
Fiffi RS 4189 8 8 7 7 8   38   13   13   2008-07-19 Ekeby Gotlands Shetlandsförening
Rovalds Zelda RS 4196 8 7 7 7 8   37 Klass II         2000 Sommarpremiering  
Rovalds Zoella RS 4195 8 8 8 7 6   37 Klass II         2000 Sommarpremiering  
Rufus   0 7 8 8 0   23 Klass I         1998 Sommarpremiering  
Silveråkerns Linn RS 4192 8 8 7 7 7   37 Klass II         2000 Sommarpremiering  
Silveråkerns Linn RS 4192             0       13   2005-08-20 Bjärsjölagård SSS
Silveråkerns Lizette   7 8 7 8 8   38 Klass I         2000 Sommarpremiering  
Silveråkerns Lizette   7 7 7 8 7   36 S 7   13   2003-08-09 Ekeby Shetland Gotland
Izabel RS 4560 8 8 7 8 7   38 Klass I         2001 Sommarpremiering  
Izabel RS 4560 8 8 8 8 8   40           2002 Sommarpremiering  
Izabel RS 4560 8 8 7 8 7   38   5   13   2005-08-06 Ekeby SSS
Izabel RS 4560 9 8 8 8 8   41   2   13   2006-08-19 Ekeby Gotlands Shetlandsförening
Izabel RS 4560 8 7 8 8 8   39   4   12   2007-08-11 Fårö Sveriges Shetlandssällskap
Izabel RS 4560 8 8 7 8 8   39   13   13   2008-07-19 Ekeby Gotlands Shetlandsförening
Izabel RS 4560 8 8 8 9 8   41 G 1   13   2009-07-15 Stånga Shetland Gotland
Rovalds Zalabim   7 7 7 7 7   35   23   Noll   2005-06-04 Rosersberg SSS
Rovalds Zalabim   8 8 8 8 8   40   10   10   2008-06-06 Falun Shetland Nord
Rovalds Zorbett   8 7 8 7 8   38           2006 Sommarpremiering  
Rovalds Zorbett   8 8 8 8 8   40   5   13   2006-08-19 Ekeby Gotlands Shetlandsförening
Rovalds Zorbett   7 8 7 7 8   37   4   13   2007-08-11 Fårö Sveriges Shetlandssällskap
Rovalds Zorbett   7 7 7 8 8   37   12   12   2008-07-19 Ekeby Gotlands Shetlandsförening
Gervalds Ninja   5 6 6 7 7   31 Klass III         2000 Sommarpremiering  
Gervalds Ninja   7 7 7 6 7   34 Klass IV         2002 Sommarpremiering  
Histilles Perdita   8 8 8 8 8   40 Klass I         2000 Sommarpremiering  
Histilles Perdita   7 7 8 7 7   36 Klass II         2003 Sommarpremiering  
Histilles Perdita   7 7 8 8 7   37   8   13   2004-07-31 Ekeby Gotlands shetlandsförening
Rebell   8 7 7 7 7   36 Klass II         2001 Sommarpremiering  
Rebell   8 7 6 8 7   36 Klass II         2002 Sommarpremiering  
Rovalds Zornett RS 5008 8 8 7 7 8   38 Klass I         2003 Sommarpremiering  
Rovalds Zurfa RS 5009 7 7 7 7 8   36 Klass II         2003 Sommarpremiering  
Silveråkerns Limit               0       0,75   2004-07-31 Ekeby Gotlands shetlandsförening
Silveråkerns Limit   8 8 7 8 7   38   2   10   2004-07-31 Ekeby Gotlands shetlandsförening
Silveråkerns Limit   8 8 6 7 8   37   5   10   2005-08-06 Ekeby SSS
Daphne RS 5209 8 7 7 8 8   38 Klass I         2004 Sommarpremiering  
Isak   8 7 6 8 8   37 S 2   5   2003-07-12 Ludvika Shetland Nord
Isak   8 7 7 8 8   38   3   7 Ch. Valack 2004-08-14 Rättvik Shetland Nord
Svedens Odette   0 8 8 8 0   24 Klass I         2001 Sommarpremiering  
Svedens Odette   9 8 8 8 8   41 Diplom         2004 Sommarpremiering  
Svedens Odette   9 8 8 8 7   40 Klass I         2002 Sommarpremiering  
Svedens Odette   9 8 8 8 8   41 Klass I         2003 Sommarpremiering  
Svedens Orkide   0 7 7 8 0   22 Klass II         2001 Sommarpremiering  
Svedens Orkide   0 7 7 8 0   22 Klass II         2001 Sommarpremiering  
Svedens Orkide   8 8 7 8 7   38 Klass I         2004 Sommarpremiering  
Svedens Orkide   8 7 7 8 8   38 Klass I         2002 Sommarpremiering  
Svedens Orkide   8 8 7 8 7   38 Klass I         2003 Sommarpremiering  
Älvåsens Java RS 5700 8 7 8 8 8   39 Klass I         2004 Sommarpremiering  
Älvåsens Java RS 5700 8 8 8 8 7   39 S 1 2     2003-07-27 Rättvik Roslagens Ponnyavelsförening
Älvåsens Java RS 5700 8 8 7 7 8   38 S 7   6   2003-07-12 Ludvika Shetland Nord
Älvåsens Java RS 5700 8 8 8 8 8   40   3   8   2004-08-14 Rättvik Shetland Nord
Älvåsens Java RS 5700 8 7 8 9 7   39   4   8   2004-10-30 Ludvika Shetland Nord
Älvåsens Java RS 5700 8 8 7 8 8   39   2   13   2005-07-30 Köping SSS
Älvåsens Java RS 5700             0       13   2005-08-07 Örebro SSS
Älvåsens Java RS 5700 7 7 8 8 8   38   5   13   2005-10-29 Insjön SSS
Älvåsens Jenna RS 5803 8 8 8 8 8   40           2007 Sommarpremiering  
Älvåsens Jenna RS 5803 8 8 7 9 8   40 G 3   6   2003-07-12 Ludvika Shetland Nord
Älvåsens Julia RS 5123 9 8 8 7 8   40 Diplom         2004 Sommarpremiering  
Älvåsens Julia RS 5123 7 7 7 8 8   37 S 2   6   2003-08-09 Ekeby Shetland Gotland
Älvåsens Julia RS 5123 8 8 7 7 7   37   1   8   2004-07-31 Ekeby Gotlands shetlandsförening
Älvåsens Vynja   7 8 7 7 7   36 S 3   6   2003-07-06 Axevalla Sveriges Shetlandssällskap
Älvåsens Vynja               0           2014-07-21 Färgelanda N:a Älvsborgs Hästavelsförening
Haganäs Over the Moon   8 8 8 8 8   40 Klass I         2002 Sommarpremiering  
Haganäs Over the Moon   8 7 7 7 7   36 Klass II         2003 Sommarpremiering  
Haganäs Over the Moon   7 7 6 7 7   34 B 1   3   2003-07-12 Ludvika Shetland Nord
Haganäs Over the Moon   8 7 8 7 7   37   2   5   2004-10-30 Ludvika Shetland Nord
Högbergets Dahlia   8 8 6 8 7   37   2   6   2004-10-30 Ludvika Shetland Nord
Käpplinge Azola   8 8 8 8 8   40 G 1   4   2003-09-06 Uppsala Shetland Nord
Käpplinge Azola   8 7 7 8 7   37   4   6   2004-08-14 Rättvik Shetland Nord
Käpplinge Azola   8 8 7 8 7   38   5   6   2004-07-24 Strömsholm Shetland Nord
Käpplinge Azola               0       6   2004-09-04 Ärentuna Shetland Nord
Käpplinge Azola   8 7 7 8 7   37   4   8   2005-07-30 Köping SSS
Käpplinge Azola               0       8   2005-08-07 Örebro SSS
Lotus-Lo   8 8 6 7 6   35 S 2   3   2003-09-06 Uppsala Shetland Nord
Lotus-Lo               0       5   2004-08-14 Rättvik Shetland Nord
Lotus-Lo   7 7 7 8 8   37   4   5   2004-10-30 Ludvika Shetland Nord
Yiazmiin   8 7 8 8 7   38 Klass I         2002 Sommarpremiering  
Yiazmiin   7 7 7 8 8   37   3   6   2004-06-19 Norrköping Shetland Öst
Yiazmiin               0       8   2005-02-19 Norrköping SSS
Zsa Zsa RS 5873 7 7 7 8 7   36 Klass II         2005 Sommarpremiering  
Zsa Zsa RS 5873 7 7 7 8 7   36   5   6   2004-02-14 Stockholm Shetland Öst
Zsa Zsa RS 5873 8 7 8 8 7   38   4   8   2005-07-16 Rockelstad SSS
Zsa Zsa RS 5873 9 8 8 8 8   41   0   8   2005-07-30 Köping SSS
Zsa Zsa RS 5873 8 7 7 9 8   39   6   8   2005-08-07 Örebro SSS
Zsa Zsa RS 5873 8 7 8 9 8   40   2   8   2005-09-03 Ärentuna SSS
Älvåsens Kyra RS 5404 8 7 7 8 8   38 Klass I         2005 Sommarpremiering  
Älvåsens Kyra RS 5404 9 9 8 8 8   42 G 1   4 Ch.Ungsto 2003-07-12 Ludvika Shetland Nord
Älvåsens Kyra RS 5404             0       6   2004-08-14 Rättvik Shetland Nord
Älvåsens Kyra RS 5404 9 9 7 8 8   41 G 1 1   Unghästchampion shetland, reserv BIR shetland 2005-07-10 Rättvik Roslagens Ponnyavelsförening
Älvåsens Kyra RS 5404 8 8 8 8 8   40   3   8   2005-07-30 Köping SSS
Älvåsens Kyra RS 5404 9 8 7 8 8   40   1   8   2005-10-29 Insjön SSS
Älvåsens Kyra RS 5404             0       8   2005-02-06 Köping SSS
James Herriot RS 473 8 8 7 8 9   40   1   11 Ch.Hingst 2007-02-17 Önnestad Shetland Syd
Kyllemos Arcas   8 8 7 8 8   39   1   10   2007-03-03 Vartofta Shetland Väst
Kyllemos Katja RS 5494 8 7 8 8 7   38 Klass I         2006 Sommarpremiering  
Kyllemos Mynta RS 5827 8 7 7 8 8   38           2007 Sommarpremiering  
Kyllemos Mynta RS 5827 8 7 7 7 8   37 Silver 2 2 8   2016-07-13 Knivberga gård, Norrköping Östergötlands Ponnysällskap
Kyllemos Mynta RS 5827 8 8 7 8 7 0 38 S 2 2 8   2017-07-09 Motala Ryttarförening, Motala Östergötlands Ponnysällskap
Kyllemos Zabina RS 5495 8 8 8 8 8   40           2008 Sommarpremiering  
Kyllemos Zabina RS 5495 8 7 8 9 8   40 Diplom         2006 Sommarpremiering  
Kyllemos Zabina RS 5495 8 8 8 8 8   40   2   13   2007-04-28 Sparreholm Shetland Öst
Kyllemos Zabina RS 5495             0       13   2007-08-18 Linköping Shetland Öst
Kyllemos Zabina RS 5495 8 8 7 9 8   40   12   12   2008-11-01 Vreta Kloster Shetland Öst
Mowgli   6 6 7 7 8   34   3   3   2004-10-30 Ludvika Shetland Nord
Solhöjdens Elvira   9 8 8 8 8   41   1   4   2004-08-21 Valla Shetland Öst
Solhöjdens Elvira   7 7 6 8 8   36   5   8   2006-06-18 Smedstorp Shetland Öst
William   8 8 8 7 8   39 S 1   1   2003-07-19 Rockelstad Shetland Öst
William   7 7 8 8 8   38   1   3   2004-06-19 Norrköping Shetland Öst
William   7 7 7 8 7   36   1   7   2006-10-21 Nordmaling Shetland Nord
William   7 7 6 8 8   36   3   7   2006-08-13 Umeå travbana Shetland Nord
William   7 7 7 8 7   36           2014-08-02 Noraström, Örnsköldsvik Svenska Dartmoorsällskapet
Anna-Lisa   8 8 7 8 7   38   13   13   2008-03-21 Nyköping Shetland Öst
Anna-Lisa   8 8 8 8 8   40   13   13   2008-03-26 Sparreholm Shetland Öst
Anna-Lisa   8 8 7 8 7   38   13   13   2008-07-19 Sparreholm Shetland Öst
Ariel RS 5805 8 8 7 8 7   38 Klass I         2007 Sommarpremiering  
Atom               0       5   2006-02-11 Norrköping Shetland Öst
Käpplinge Dicken               0       1   2004-07-24 Strömsholm Shetland Nord
Älvåsens Afrodite RS 6104 7 6 6 7 8   34 Klass III         2008 Sommarpremiering  
Älvåsens Afrodite RS 6104 9 9 7 8 8   41 Diplom         2009 Sommarpremiering  
Älvåsens Afrodite RS 6104 8 7 8 8 8   39   2   4   2007-07-28 Köping Shetland Nord
Älvåsens Afrodite RS 6104 9 9 8 8 8   42 G 1   8 B   2009-05-30 Malmköping Shetland Öst
Älvåsens Afrodite RS 6104 8 8 8 8 7   39 S 5   8 B   2009-08-22 Köping Sveriges Shetlandssällskap
Älvåsens Afrodite RS 6104 8 8 8 7 7   38 S 4   8 B   2009-07-18 Rockelstad Shetland Öst
Älvåsens Afrodite RS 6104 8 7 8 8 7   38 S 5   8   2009-09-20 Köping Shetland Nord
Älvåsens Afrodite RS 6104 9 8 8 8 7   40           2011-10-22 Salsta Södermanlands Hästavelsförening
Käpplinge Victory   8 8 7 7 8   38   3   3   2008-08-10 Köping Shetland Nord
Käpplinge Victory   8 8 7 8 7   38   3   3   2008-10-25 Ärentuna Shetland Nord
Käpplinge Victory               0       5   2009-10-17 Lövåsen Stora Skedvi Dalarnas Ponnyavelsförening
Käpplinge Victory   8 8 8 8 7   39 S 2   5   2009-05-30 Malmköping Shetland Öst
Käpplinge Victory   8 8 8 6 7   37 S 1   5   2009-02-08 Köping Shetland Nord
Käpplinge Victory   7 8 7 8 7   37 S 2   5   2009-09-20 Köping Shetland Nord
Sheridan   7 7 7 7 7   35 S 1 1 1   2009-08-30 Brunnstorp Östergötlands Ponnysällskap
Sverkerstorps Bel Amie   8 8 8 8 7   39 Klass I 6 8     2011-07-30 Kvinnersta, Örebro Svenska Hästavelsförbundet
PI´s Aqua RS 7052 8 8 8 8 8   40 G 1   2 Ch.Föl 2009-10-31 Nyköping Shetland Öst
PI´s Aqua RS 7052 8 8 8 7 7   38 S 3   2   2009-07-18 Rockelstad Shetland Öst
PI´s Aqua RS 7052 8 8 8 8 7   39 Klass I         2013-09-28 Sommarpremiering. Vretaskolan Svenska Hästavelsförbundet
Ratatas Rocky Balboa 38-09-0266 8 8 7 8 8   39 S 1   1   2009-10-04 Norrköping Shetland Öst
Sellin 38-09-0197 8 8 7 7 7   37 S 5   2   2009-07-18 Rockelstad Shetland Öst
Sellin 38-09-0197 7 7 7 8 8   37           2013-09-28 Sommarpremiering. Vretaskolan Svenska Hästavelsförbundet
Sverkerstorps Danielle 38-09-0265 7 7 8 8 8   38 S 1 1 2   2010-07-18 Valla Östergötlands Ponnysällskap
Sörbyskogens Jerry Lee   7 7 7 7 7   35 S 3 3 1   2009-08-15 Örebro Avelsföreningen Kaspisk Häst & Örebro Ponnyavelsfö
Sörbyskogens Jerry Lee   7 7 7 7 7   35           2011-08-21 Karlslund, Örebro Örebro Ponnyavelsförening
Sörbyskogens Jerry Lee   7 7 6 7 7   34   3 3     2012-03-10 Hagaby, Kumla Örebro Ponnyavelsförening
Sverkerstorps Ballerina 38-10-0407 8 7 8 7 7   37           2015-09-27 Vretaskolan. Östergötland Svenska Hästavelsförbundet

Avkommors treårstest

Antal: 3

Namn Typ HHB Ben Skritt Trav Galopp H TH Datum Plats Arrangör
Älvåsens Afrodite RS 6104 8 7 8 7 7 5 5 5 2009-05-24 Ekerö (3-test) Shetland-Öst
Käpplinge Victory   8 8 7 8 7 8 8 9 2010-06-19 Säter (3-test) Dalarnas Ponnyavelsförening
Sörbyskogens Jerry Lee   7 7 7 7 8 8 6 7 2012-05-05 3-årstest. Lockenkil, Örebro Örebro Ponnyavelsförening

Avkommors kvalitetsbedömning

Antal: 1

Namn V1 TV1 V2 TV2 H TH Skritt Trav Galopp TG Exteriör Datum Plats Arrangör
Humlan   10 10 10 10 6 7 6 6 7 7 37 2000-09-16 Bollerup Österlens Hästvänner

Avkommors tävlingsresultat

Resultat från tävlingsdatabasen från och med 2010 av avkommor finns ej registrerade.

Äldre tävlingsresultat från regionala, nationella och elittävlingar av avkommor finns ej registrerade.

Ponnytrav, livsresultat

Namn Rekord Prispengar Starter Förstaplatser Andraplatser Tredjeplatser
Mogwai   3.25,1 K 1010 22 1 1 7
Bombebitt 4   3.10,4 K 1850 14 2 0 1
Gläntans Pirat RS 274 *2.57,5 K, 2.55,2 AK 3400 14 2 5 1
GLÄNTANS TORENDO   3.39,6 K 100 3 0 0 0
Lorka RS 2796 3.01,2 K, 3.17,8 AK 3000 29 0 4 2
Gläntans Babar RS 328 2.57,8 K 3325 11 5 0 2
Gläntans Domino RS 314 *2.06,7 K, *2.04,6 AK 134900 128 72 25 14
Caiza   2.45,2 K, 2.45,1 AK 5900 14 7 3 0
Mozes   2.16,8 M, 2.16,9 AK 40425 129 21 15 19
Beda RS 4184 3.00,5 K, 3.01,2 AK 2000 45 2 3 3
Fiffi RS 4189 3.10,2 K, 3.11,2 AK 500 14 3 2 3
Silveråkerns Linn RS 4192 3.08,8 K, 3.16,0 AK 800 81 2 7 8
Silveråkerns Lizette   *2.58,0 K, 3.02,2 AK 2800 49 3 9 3
Izabel RS 4560 2.41,0 K, 2.36,7 AK 7050 31 4 10 2
Rovalds Zalabim   2.40,5 K, *2.52,0 AK 8750 32 7 6 4
Rovalds Zorbett   3.07,8 K 600 2 1 0 0
Gervalds Ninja   3.45,8 K 75 4 0 0 0
Rovalds Zorkán     0 1 0 0 0
Rovalds Zornett RS 5008 2.35,3 K, 2.39,6 AK 12375 58 12 7 4
Rovalds Zurfa RS 5009 2.25,0 K, 2.22,2 AK 19300 123 9 12 16
Silveråkerns Limit   2.55,5 K, 3.05,7 AK 4000 42 1 5 5
New Dawn 99-02-9014 2.58,5 K, 3.22,4 AK 1800 23 0 2 2
William   3.02,1 K, 3.00,4 AK 3850 133 3 5 13
Atom   3.45,7 K 0 3 0 0 0
Sörbyskogens Jerry Lee   2.50,4 K, 3.07,0 AK 6425 75 3 4 10


Ponnytrav, årsresultat

Namn År Prispengar Starter Förstaplatser Andraplatser Tredjeplatser
Mogwai   1992 235 4 0 1 2
Mogwai   1993 775 18 1 0 5
Bombebitt 4   1996 1500 7 2 0 0
Bombebitt 4   1997 350 5 0 0 1
Bombebitt 4   1998 0 2 0 0 0
Gläntans Pirat RS 274 2001 925 5 0 2 1
Gläntans Pirat RS 274 2002 2475 9 2 3 0
GLÄNTANS TORENDO   1995 100 3 0 0 0
Lorka RS 2796 1999 1700 10 0 3 1
Lorka RS 2796 2000 750 10 0 0 1
Lorka RS 2796 2001 100 1 0 0 0
Lorka RS 2796 2002 450 6 0 1 0
Lorka RS 2796 2005 0 2 0 0 0
Gläntans Babar RS 328 1998 2000 4 4 0 0
Gläntans Babar RS 328 1999 1325 7 1 0 2
Gläntans Domino RS 314 1997 2650 11 3 2 2
Gläntans Domino RS 314 1998 6350 9 6 1 2
Gläntans Domino RS 314 1999 10775 14 6 2 3
Gläntans Domino RS 314 2000 13350 12 8 2 1
Gläntans Domino RS 314 2001 15400 12 9 2 0
Gläntans Domino RS 314 2002 7775 11 5 6 0
Gläntans Domino RS 314 2003 19750 10 7 2 1
Gläntans Domino RS 314 2004 14700 10 8 0 0
Gläntans Domino RS 314 2005 17650 11 9 1 1
Gläntans Domino RS 314 2006 7000 7 4 0 0
Gläntans Domino RS 314 2007 12300 10 6 2 2
Gläntans Domino RS 314 2008 7200 11 1 5 2
Caiza   1998 1000 2 2 0 0
Caiza   1999 4900 12 5 3 0
Mozes   1998 1200 9 1 1 1
Mozes   1999 9025 24 5 3 6
Mozes   2000 4025 14 2 1 3
Mozes   2001 8475 23 5 1 2
Mozes   2002 5525 14 2 1 1
Mozes   2003 1500 4 0 1 0
Mozes   2004 800 8 1 0 0
Mozes   2005 6725 20 3 3 5
Mozes   2006 2850 11 2 3 1
Mozes   2007 300 2 0 1 0
Beda RS 4184 2000 325 6 0 0 0
Beda RS 4184 2001 1775 14 1 2 1
Beda RS 4184 2002 1550 15 1 1 1
Beda RS 4184 2003 550 9 0 0 1
Beda RS 4184 2004 0 1 0 0 0
Fiffi RS 4189 2000 2525 13 3 2 3
Fiffi RS 4189 2001 0 1 0 0 0
Silveråkerns Linn RS 4192 2000 1250 10 0 1 3
Silveråkerns Linn RS 4192 2001 925 17 1 0 0
Silveråkerns Linn RS 4192 2002 1000 14 0 2 1
Silveråkerns Linn RS 4192 2003 2775 22 1 3 4
Silveråkerns Linn RS 4192 2004 1025 13 0 0 0
Silveråkerns Linn RS 4192 2005 750 5 0 1 0
Silveråkerns Lizette   2000 1350 6 1 2 1
Silveråkerns Lizette   2001 675 12 0 1 1
Silveråkerns Lizette   2002 1375 12 0 4 0
Silveråkerns Lizette   2003 1850 13 2 2 0
Silveråkerns Lizette   2004 350 6 0 0 1
Izabel RS 4560 2005 1825 7 1 2 2
Izabel RS 4560 2006 1500 5 1 3 0
Izabel RS 4560 2008 900 5 1 1 0
Izabel RS 4560 2009 2825 14 1 4 0
Rovalds Zalabim   2001 1650 5 1 2 2
Rovalds Zalabim   2002 1250 6 1 1 0
Rovalds Zalabim   2003 775 4 0 2 0
Rovalds Zalabim   2009 2775 8 4 0 0
Rovalds Zalabim   2010 2300 9 1 1 2
Rovalds Zorbett   2007 600 2 1 0 0
Gervalds Ninja   2002 75 4 0 0 0
Rovalds Zorkán   2007 0 1 0 0 0
Rovalds Zornett RS 5008 2003 2300 8 4 1 0
Rovalds Zornett RS 5008 2004 450 10 0 0 1
Rovalds Zornett RS 5008 2005 6600 17 7 5 2
Rovalds Zornett RS 5008 2006 400 8 0 0 0
Rovalds Zornett RS 5008 2007 2625 15 1 1 1
Rovalds Zurfa RS 5009 2003 725 7 0 0 2
Rovalds Zurfa RS 5009 2004 1075 4 1 0 1
Rovalds Zurfa RS 5009 2005 2400 13 1 2 2
Rovalds Zurfa RS 5009 2006 100 6 0 0 0
Rovalds Zurfa RS 5009 2007 3450 19 2 4 3
Rovalds Zurfa RS 5009 2008 4950 17 4 3 2
Rovalds Zurfa RS 5009 2009 2800 17 0 2 1
Rovalds Zurfa RS 5009 2010 0 3 0 0 0
Rovalds Zurfa RS 5009 2011 875 8 0 0 3
Rovalds Zurfa RS 5009 2012 2125 13 1 1 0
Rovalds Zurfa RS 5009 2013 325 7 0 0 0
Rovalds Zurfa RS 5009 2014 300 5 0 0 1
Rovalds Zurfa RS 5009 2015 175 4 0 0 1
Silveråkerns Limit   2003 375 4 0 1 0
Silveråkerns Limit   2004 875 4 0 2 0
Silveråkerns Limit   2005 2550 24 1 1 5
Silveråkerns Limit   2006 725 10 0 1 0
William   2006 200 4 0 0 1
William   2007 475 5 0 0 1
William   2008 900 10 0 0 2
William   2009 700 13 0 1 1
William   2010 900 9 1 0 1
William   2011 250 6 0 1 0
William   2012 1750 22 1 1 2
William   2013 1475 24 0 1 0
William   2014 650 18 0 1 1
William   2015 350 6 0 0 2
William   2016 1250 11 1 0 2
William   2017 200 5 0 0 0
Atom   2008 0 3 0 0 0
Sörbyskogens Jerry Lee   2013 500 5 0 0 0
Sörbyskogens Jerry Lee   2014 800 10 0 1 0
Sörbyskogens Jerry Lee   2015 1650 19 0 1 4
Sörbyskogens Jerry Lee   2016 1125 13 1 1 1
Sörbyskogens Jerry Lee   2017 2650 28 2 1 5


Ponnygalopp

Namn Prispengar Starter Förstaplatser Andraplatser Tredjeplatser
Atom     6 0 0 0


Betäckningar

Betäckningar

Från och med födelseår 2010 kan språngrullor registreras i Blå Basen. Äldre språngrullor visas inte här.

Antal: 10

Betäckningsrapportnr Födelseår Resultat Kön Färg Sto
K49555 2010 Dödfödd     Fennah RS 3766
K49496 2010 Dödfödd     Furunäs Ponyta RS 5487
K49500 2010 Föl Sto   Fanta
K49554 2010 Föl Hingst   Stormella RS 5912
K49499 2010 Dödfödd     Lyckans Lenora 38-96-5443
K49551 2010 Gall     Castanja 38-98-0847
K49497 2010 Föl Sto Rsk Sucxé RS 3417
K49552 2010 Föl Sto Svsk Belinda RS 5777
K49495 2010 Föl Hingst Rsk Daisy RS 5778
K49498 2010 Föl Sto Svsk Sverkerstorps Beauty RS 6156

Boxskyltar

Namnskylt

Det går att skriva ut en hästskylt i PDF-format. Välj mellan sju olika bakgrunder. Hästens namn, härstamning och uppfödare visas på skylten. PDF-filen öppnas i ett nytt fönster.

Alternativ Bakgrund


Namnskylt med foderstat

Du också skapa en hästskylt som innehåller fodergivor.