Stamtavla

Fireball of Marshwood SPSB 1686   Firebird SPSB 1440   Silver Fox SPSB 1269   Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat
Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat
Firecrest SPSB 4674   Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat
Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat
Nun of Houlland SPSB 5227   Viking of Houlland SPSB 1468   Berlad of Transy SPSB 1335   Patriot of Lawers SPSB 1229  
Berlinda of Transy SPSB 4485  
Amelia of Dunira SPSB 4747   Dollar Boy SPSB 1242  
Agnes of Earlshall SPSB 4548  
Nutkin of Berry SPSB 4947   Balmohr Nick SPSB 1345   Ej registrerat
Ej registrerat
Ninepins SPSB 4849   Avening Blusterer SPSB 1344  
Avening Kittiwinks SPSB 4821  
Gletness Rock Rose SPSB 7962   Baron of Marshwood SPSB 1903   Supremacy of Marshwood SPSB 1612   Sprinter of Marshwood SPSB 1423   Rustic Sprite of Standen SPSB 1343  
Hiker of Maryfield SPSB 4701  
Jessamine of Marshwood SPSB 4845   Rustic Sprite of Standen SPSB 1343  
Jessie II of Marshwood SPSB 790 I.S.  
Baroness of Marshwood SPSB 4925   Sprinter of Marshwood SPSB 1423   Rustic Sprite of Standen SPSB 1343  
Hiker of Maryfield SPSB 4701  
Buxom of Marshwood SPSB 4843   Alert of Maryfield SPSB 1351  
Barmaid of Marshwood SPSB 4698  
Rose of Belmont SPSB 5990   Rambler of Berry SPSB 1749   Mighty Fine of Netherley SPSB 1459   Harviestoun Beau SPSB 1369  
Mischief of Netherley SPSB 4734  
Linda of Berry SPSB 5150   Mundurno Banker 2nd SPSB 1502  
Thoralind of Mundurno SPSB 4915  
Primrose of Belmont SPSB 157 B   Robin SPSB 1607   Cuckoo SPSB 1536  
Rising Star  
Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat

Pass & Nummer

Passinformation

  • Den här hästen har inga uppgifter om pass registrerade i Blå basen. (Hästen kan ha ett utländskt pass, svenskt pass utfärdat före 2009, eller svenskt pass utfärdat av organisation som inte använder Blå basen.)

Hästens Identitetsnummer

  • Blå basen ID: 305918
  • Shetlandsponnystambok Hingstar Sverige: RS 155
  • Shetlandsponnystambok hingstar Storbrittannien: SPSB 2816

Mått & Hälsa

Mätning

År Mankhöjd Bröstomfång Skena Knä Övriga mått
1989 97        

Resultat

Avelsvärdering

Avelsvärdesklass

Datum Beslut Glitig t.o.m
19871231 ELIT  
19890406 ELIT  

Avelsvärdering

Hästen har inga uppgifter om avelsvärdering i Blå basen.

Avkommor

Avkommor

Antal: 218

Namn Suffix Kön Färg Födelseår Sto
Jinn of Marshwood   Sto     Jingo of Marshwood
Rock Crystal of Marshwood DK-SH 175 Hingst     Paprika of Marshwood
On the Rocks of Marshwood NL-S. 808208 Hingst Sv 1979 Pauline of Marshwood NL-S. 95656
Jolly Roger of Marshwood RS 215 Hingst Fx 1981 Jolly of Marshwood SPSB 9402
Almnäs Olivia RS 1347 Sto Fx 1982 Passion of Transy RS 941
Almnäs Origo RS 198 Hingst Fx 1982 Ironda v.d. Grieten Kamp RS 710
Almnäs Ozon   Hingst Fx 1982 Jolly v. Bunswaard RS 940
Almnäs Pamela   Sto Fx 1983 Ironda v.d. Grieten Kamp RS 710
ALMNÄS PANDOR   Hingst Fx 1983 Passion of Transy RS 941
Almnäs Pauline RS 1444 Sto Fx 1983 Farette of Normandykes RS 1000
Almnäs Penny RS 1445 Sto Fx 1983 Skelberry of Netherley RS 999
Bernhard   Hingst Sv 1983 Bianca RS 1077
Hilda-Matilda RS 2224 Sto Br 1983 Marina RS 182
Rabalder   Hingst Mbr 1983 Trulsa RS 766
Ritna   Sto Sv 1983 Rosenknopp RS 944
Rosinda RS 1413 Sto Svbr 1983 Rosina RS 337
Äppelbo Semla RS 1473 Sto Fx 1983 Polly II RS 782
Almnäs Rafonda RS 1841 Sto Fx 1984 Ironda v.d. Grieten Kamp RS 710
Almnäs Rex   Hingst Fx 1984 Farette of Normandykes RS 1000
Almnäs Rollo 38-84-1960 Hingst Fx 1984 Jolly v. Bunswaard RS 940
Kajsa RS 1624 Sto Fx 1984 Havsstjärnans Kyllan RS 1080
Klockaregårdens Fanny RS 1566 Sto Fx 1984 Passion of Transy RS 941
Myran   Sto Mbr 1984 Kärlingehults Julia RS 822
Paprika RS 2013 Sto Fx 1984 Sultana v Uilenbroek RS 1311
Persilja RS 1706 Sto Fx 1984 Kerry v. Bunswaard RS 1323
Thisbe RS 2948 Sto Br 1984 Trulsa RS 766
Afrodite   Sto Fx 1985 Octavia v. Maxerveld RS 1094
Almnäs Sariette   Sto Fx 1985 Jolly v. Bunswaard RS 940
Almnäs Servo   Valack Fx 1985 Farette of Normandykes RS 1000
Almnäs Sherry RS 1941 Sto Fx 1985 Kerry v. Bunswaard RS 1323
Almnäs Sirocco RS 221 Hingst Fx 1985 Ironda v.d. Grieten Kamp RS 710
Almnäs Sunrise RS 1811 Sto Fx 1985 Sultana v Uilenbroek RS 1311
DURIN 38-85-2142 Hingst Fx 1985 Havsstjärnans Kyllan RS 1080
Lola   Sto Sv 1985 Fabiola RS 1199
Mässeboda Agata RS 2449 Sto Fx 1985 Lill-Rosanna RS 221
Mässeboda Sabina RS 1753 Sto Sv 1985 Doris RS 231
Ubbareds Astoria   Sto Fx 1985 Peprosa v.St. Maasschicht RS 1096
Ugglebackens Amanda RS 1695 Sto Fxljms sth 1985 Rosetil v.d. Römer RS 1098
EKETORPS LAZZO   Hingst Fx 1986 Kärlingehults Lagona RS 993
Eketorps Queen Ida   Sto Sv 1986 Kärlingehults Qanita RS 1314
EKETORPS ROCCO   Hingst Fx 1986 Isabella RS 765
Eketorps Rose   Sto Brsk 1986 Victoria
Farocka   Sto Svbr 1986 Fatima
MÄSSEBODA LINUS   Hingst Sv 1986 Doris RS 231
Mässeboda Rosita   Sto Sv 1986 Lill-Rosanna RS 221
Pyret   Sto Skm 1986 Jasmin RS 1189
Roslyn (f.1986)   Sto Rsk 1986 Victoria
Sally   Sto Sv 1986 Suzy of Woodhall RS 204
Skrållan   Sto Sv 1986 Smulan RS 1316
Sunday Morning RS 2341 Sto Fx lj ms 1986 Fifi RS 406
Åstratorps Tina   Sto Br 1986 Åstratorps Tilda RS 1319
Almnäs Unesco   Valack Fx 1987 Karin v.d. Koxkampen RS 1322
ALMNÄS UNION   Hingst Fx 1987 Paulien v.h. Oranjeplein RS 1203
FOZZIE   Hingst Fx 1987 Jolly v. Bunswaard RS 940
Furunäs Maxell   Hingst Fx 1987 Furunäs Pomona RS 824
Furunäs Pavlova RS 2003 Sto Fx 1987 Furunäs Paljette RS 1196
FURUNÄS ROCKY   Hingst Fx 1987 Furunäs Pamela RS 343
Furunäs Roxette RS 2004 Sto Fx lj ms 1987 Furunäs Perlita RS 1435
Furunäs Sahib RS 243 Hingst Sv 1987 Furunäs Panette RS 1313
MÄSSEBODA JUSTUS   Hingst Fx 1987 Rosa-Lill RS 740
Tina RS 2007 Sto Fx 1987 Tanja v.d. Heuvel RS 1434
Almnäs Vagabond   Hingst Sv 1988 Red Rose v.d. Kuper RS 1205
Almnäs Velour RS 2516 Sto Fx 1988 Farette of Normandykes RS 1000
Almnäs Verry RS 2280 Sto Fx 1988 Kerry v. Bunswaard RS 1323
Almnäs Vinny RS 2426 Sto Fx 1988 Karin v.d. Koxkampen RS 1322
Almnäs Vip 38-88-3418 Hingst Fx 1988 Sari Marijs v.St Noord-Zuid RS 1332
Almnäs Volvo   Valack Fx 1988 Goldan Tammy RS 1200
AMIR   Hingst Fx 1988 ASTORINA
ASTON   Hingst Br 1988 Astonia RS 935
Mullberry-Man   Valack Fx 1988 Teresia RS 1704
Ramina RS 2406 Sto Fx 1988 Roosje v.d. Dames RS 1229
Roxette RS 2204 Sto Fx 1988 Ramona v. Lopik RS 1206
Ztephanie RS 2202 Sto Fx 1988 Sabrina v.d Leurshof RS 1331
Allgunnens Micko RS 259 Hingst Mbr 1989 Nila RS 1420
RABALDER III   Hingst Fx 1989 BILLAS RALLY
Rochella   Sto Fx 1989 Erika RS 1069
Sonette RS 2575 Sto Fx 1989 Polly RS 872
Tjusaren   Hingst Mbr 1989 Akka RS 871
Ubangi   Hingst Mbr 1989 Fanny RS 743
Udine RS 2705 Sto Mbr 1989 Lacky RS 1171
Ulack   Hingst Fx 1989 Ilacky RS 927
Ulaxi RS 2419 Sto Mfx 1989 Luxette RS 1170
Ulfe   Hingst Mbr 1989 Alfa RS 978
Ulotte RS 2552 Sto Fx 1989 Palotte RS 1667
Umela   Sto Br 1989 Emila RS 291
Umil   Valack Sv 1989 Mila RS 1292
Uola   Sto Fx 1989 Pajola RS 1666
Useda RS 5687 Sto Rskm 1989 Jasmine RS 984
Ytterhalls Clivia RS 3183 Sto Fx 1989 Netty v.d Koxkampen RS 1520
Alfheim   Hingst Sv 1990 Furunäs Petronella RS 654
Asynja RS 2724 Sto Mfx 1990 Furunäs Paljette RS 1196
Cissi RS 2663 Sto Sv 1990 Furunäs Pandora RS 938
Domino´s Anemone   Sto Sv 1990 Funny RS 2334
Furunäs Bojan RS 2603 Sto Sv 1990 Furunäs Teodora RS 2000
Furunäs Caligula   Hingst Fx 1990 Furunäs Polkette RS 1197
Furunäs Carlos   Valack Sv 1990 Furunäs Penseé 38-85-7485
Furunäs Carmeno   Hingst Sv 1990 Furunäs Pomona RS 824
Furunäs Celeste RS 2602 Sto Fx 1990 Furunäs Moonball RS 1546
Furunäs Corall   Hingst Sv 1990 Furunäs Patricia RS 825
Furunäs Cynthia RS 2775 Sto Sv 1990 Furunäs Perlita RS 1435
Furunäs Dorotea RS 2737 Sto Sv 1990 Furunäs Piroschka RS 1999
Madonna RS 4771 Sto Fx 1990 Cookie RS 4772
Pontus X   Hingst Fx 1990 Rika RS 1448
Romang   Valack Sv 1990 Hammarshus Fanny RS 761
Stelmone RS 2918 Sto Sv 1990 Salaam RS 1547
Almnäs Carmini RS 2963 Sto Fx 1991 Pieta v. Kleynwijk RS 1550
Almnäs Cassandra RS 2798 Sto Fx 1991 Karin v.d. Koxkampen RS 1322
Almnäs Cyklon   Valack Fx 1991 Kerry v. Bunswaard RS 1323
Alvargrimmens Hasch   Hingst Fx 1991 Hällén RS 1976
Farock   Valack Fx lj ms 1991 Fatima
FELIX V   Hingst Fx 1991 Bisquit RS 1691
Kanteborgs Falcon   Hingst Fx 1991 Frida RS 1565
Kanteborgs Sprite RS 271 Hingst Fx 1991 Teresia RS 1704
Kölnäs Angelick RS 2977 Sto Fx 1991 Moniek v.d Heide S 71966 RS 1202
Kölnäs Arabella RS 2905 Sto Fx 1991 Goldan Tammy RS 1200
LEVIS   Hingst Fx 1991 Pärlan RS 1672
Remvald Lugglöse   Hingst Fx 1991 Vendetta RS 1051
Ugglebackens Gigolo   Valack Fx lj ms 1991 Rosetil v.d. Römer RS 1098
Allan   Hingst Fx 1992 Alma RS 1020
Calle Ii   Hingst Sv 1992 Carmencita RS 1844
Colette   Sto Svbr 1992 Asso Cornelia RS 472
Dimitrij   Hingst Fx 1992 Kazimira RS 1508
Ellinor   Sto Mbr 1992 Ella
Eson   Valack Sv 1992 Viala Elin RS 623
Hebe   Sto Sv 1992 Titania RS 1933
Kreon   Valack Sv 1992 Niobe RS 1786
Kvarnens Onyx   Valack Svsk 1992 Dolltu RS 1276
Kvarnens Tigeröga RS 3390 Sto Br 1992 Dolly RS 1790
Rocky Star   Valack Svbr 1992 Grållan RS 878
Tingeling V   Sto Skm 1992 Singoalla RS 1938
Anton   Hingst Fx 1993 Alma RS 1020
Black Night   Valack Sv 1993 Darling 3 RS 2436
Eliza RS 3498 Sto Mfx lj ms 1993 Mässeboda Erika RS 1062
Emma RS 4243 Sto Br 1993 Elettra RS 1937
Eros   Valack Mfx lj ms 1993 Wänga Ambrosia RS 1631
Gullwe Aiason   Valack Fx 1993 Aia RS 1920
Independent Surprise   Hingst Mbr 1993 Tiffany Surprise RS 2503
Indra RS 6292 Sto Svsk 1993 Asso Irma RS 1509
Irma II   Sto Sv 1993 Isabelle
Kvarnens Ametist   Valack Sv 1993 Fia av Friheten RS 2502
Kvarnens Hyacint RS 4847 Sto Brbl 1993 Dolly RS 1790
Lilja   Sto Fx 1993 Frida av Friheten RS 1765
Lille Skutt   Valack Rsk 1993 Pytte Lisa RS 2164
Pretty Ghost   Sto Sv 1993 Suzy Q RS 1270
SOKRATES   Hingst Fx 1993 Sassa RS 1121
ZIG ZAG   Hingst Rsk 1993 Betty Boop RS 1513
Iazzo   Hingst Svsk 1994 Ia
Kvarnens Korall RS 3486 Sto Sv 1994 Paula
Leeanne   Sto Fx 1994 Östertorps Lee
Lukas 38-94-1424 Valack Fx 1994 Billas Nelly RS 2269
Marvellous Suprise   Hingst Mbr 1994 Tiffany Surprise RS 2503
Oliver   Hingst   1994 Singoalla RS 1938
Red Hunter   Valack Fx 1994 Maxinova RS 1893
Skäck-Prinsen   Hingst Mbr 1994 Drottning Daisy RS 1934
Troja´s Frej   Valack Fx lj ms 1994 Wänga Ambrosia RS 1631
Darcy   Valack Fx lj ms 1995 Korpebo Daniella RS 2074
Goya RS 4765 Sto Fx 1995 Åsa-Grynet RS 2903
Kvarnens Citrin   Sto Mbr 1995 Josefin av Friheten RS 3131
Kvarnens Rubin   Sto Sv 1995 Paula
Kvarnens Safir   Sto Musbl 1995 Dolly RS 1790
Luceena Solblink   Sto Fx 1995 Eketorps Lucretzia RS 2809
Lyckans Little Lady   Sto Fx lj ms 1995 Eketorps Loranga RS 1587
Melanie Surprise   Sto Mbr 1995 Tiffany Surprise RS 2503
Nelzon   Valack Fx lj ms 1995 Billas Nelly RS 2269
Näsvallens Asynja RS 4286 Sto Fx 1995 Östertorps Amir RS 2325
Näsvallens Balder   Valack Fx 1995 Maja RS 1665
Näsvallens Brage   Valack Mfx 1995 Näsvallens Biggan RS 2983
Othello   Valack Rbl 1995 Olga
Pigall   Valack Fx 1995 Zorra RS 2059
Pärlan   Sto Fx 1995 Mollytec RS 2446
Red Cassandra RS 4247 Sto Fx lj ms 1995 Maxinova RS 1893
Sigrid   Sto Fx 1995 Regina 38-89-7841
Trojas Goliat   Valack Fx 1995 Wänga Ambrosia RS 1631
Alphons   Valack Fx 1996 Evita RS 3145
Aniara   Sto Sv 1996 Ellen 5 RS 2500
Casanova   Valack Mbr 1996 Stella Nova RS 3151
Cupidos   Valack Sv 1996 Paula
Finess RS 4993 Sto Rsk 1996 Fina III
Gibson   Hingst Sv 1996 Josefin av Friheten RS 3131
Isadora   Sto Fx lj ms 1996 Isabelle
Kanebys Caramell   Sto Mfx 1996 Källana RS 1644
Kvarnens Diamant   Sto Br 1996 Dolly RS 1790
Marshmallow-z. RS 4880 Sto Br 1996 Fyffelin RS 3146
Rasmus   Valack Fx 1996 Ronja Mi RS 3117
Zingo   Hingst Fx 1996 Zorra RS 2059
Charlotta   Sto Rsk 1997 Wicktoria 5
Finess   Sto Fx 1997 Filippa RS 2148
Kvarnens Smaragd   Sto Fx lj ms 1997 Dolly RS 1790
Leenus   Valack Fx 1997 Östertorps Lee
Pocahontas RS 4321 Sto Sv 1997 Betty Boop RS 3483
Trojas Epos   Hingst Fx 1997 Ekot´s Bagette RS 2501
Trojas Hector   Valack Fx 1997 Wänga Ambrosia RS 1631
Wänga Punsch   Hingst Fx 1997 Wänga Glory RS 2142
Åskar Blixt   Valack Fx 1997 Sanna 7
Alban   Valack Mbr 1998 Abielle RS 3799
Bäckens Helara RS 4790 Sto Sv 1998 Held of Transy RS 1455
Emil   Valack Fx 1998 Ubbareds Fonda RS 3703
Helida RS 5200 Sto Sv 1998 Teltaupe of Trensy v.d. Hoeweg RS 2359
Heligo   Valack Sv 1998 Helene RS 3410
Helium   Hingst Svbr 1998 Bäckens Hejl RS 2778
Midgårds Humle   Valack Rskm 1998 Hestra RS 3882
Ronja   Sto Brsk 1998 Flingan RS 3576
Ålstads Jolly D´Light RS 4598 Sto Fx 1998 Ålstads Jolly Cream RS 2794
Bäckens Saharah   Sto Br 1999 Bäckens Savanna RS 4066
Helegant   Hingst Sv 1999 Held of Transy RS 1455
Heleminta   Sto Sv 1999 Teltaupe of Trensy v.d. Hoeweg RS 2359
Heljet   Valack Fx 1999 Bäckens Hejl RS 2778
Bäckens Hellen   Sto Sv 2000 Bäckens Hejl RS 2778
Bäckens Helsa   Sto Sv 2000 Held of Transy RS 1455
Ciceron   Hingst Sv 2000 Cherry
Helectra   Sto Sv 2000 Teltaupe of Trensy v.d. Hoeweg RS 2359
Helios   Hingst Fx 2000 Bäckens Heppy RS 3705
Bäckens Hektor   Hingst Sv 2001 Teltaupe of Trensy v.d. Hoeweg RS 2359
Bäckens Helgon RS 471 Hingst Fx 2001 Bäckens Hejl RS 2778
Bäckens Monark   Hingst Fx 2001 Bäckens Miss-S RS 3416
Bäckens Hejco   Hingst Fx 2002 Bäckens Hejl RS 2778
Bäckens Menthol   Hingst Fx 2002 Bäckens Miss-S RS 3416
Ekekullens Athos RS 458 Hingst Sv 2002 Ekekullens Date RS 4887

Avkommors exteriörbedömning

Antal: 232

Namn Typ HHB Ben Skritt Trav Galopp Summa Plakett Plac. Antal Klass Special Datum Plats Arrangör
Almnäs Olivia RS 1347 0 0 0 0 0   0           1986 Sommarpremiering  
Almnäs Origo RS 198 8 8 7 9 8   40   14   14   2008-11-01 Älmhult Shetland Syd
Almnäs Origo RS 198 8 7 9 9 8   41 G 0   24   2009-06-13 Vinslöv Shetland Syd
Almnäs Origo RS 198 8 8 8 8 8   40 G 1   14A Ch.Hingst 2009-02-21 Kristianstad Shetland Syd
Almnäs Origo RS 198 8 8 8 8 8   40 G 1   14A   2009-03-15 Frillesås Shetland Väst
Almnäs Origo RS 198 8 8 8 8 7   39 S 1   14A   2009-10-31 Älmhult Shetland Syd
Almnäs Pauline RS 1444 0 0 0 0 0   0           1987 Sommarpremiering  
Almnäs Pauline RS 1444 8 9 7 7 8   39 Klass I         1986 Sommarpremiering  
Almnäs Penny RS 1445 0 0 0 0 0   0           1987 Sommarpremiering  
Almnäs Penny RS 1445 9 8 8 9 8   42 Diplom         1986 Sommarpremiering  
Almnäs Penny RS 1445 0 0 0 0 0   0           1995 Sommarpremiering  
Almnäs Penny RS 1445 0 0 0 0 0   0           1999 Sommarpremiering  
Hilda-Matilda RS 2224 8 8 7 7 7   37           1992 Sommarpremieringar  
Rosinda RS 1413 0 0 0 0 0   0           1987 Sommarpremiering  
Rosinda RS 1413 8 8 8 8 7   39 S 3   15   2003-08-09 Nossebro Shetland Väst
Rosinda RS 1413 8 8 7 8 7   38   2   15   2004-05-29 Uddevalla Shetland Väst
Rosinda RS 1413 7 8 7 8 7   37   2   15   2005-08-14 Nossebro SSS
Rosinda RS 1413 8 8 8 8 6   38   1   15   2005-02-26 Vartofta SSS
Äppelbo Semla RS 1473 8 8 8 8 8   40           1988 Sommarpremiering  
Äppelbo Semla RS 1473 0 0 0 0 0   0           1987 Sommarpremiering  
Äppelbo Semla RS 1473 8 8 7 8 7   38 Klass I         1986 Sommarpremiering  
Äppelbo Semla RS 1473 0 0 0 0 0   0           1995 Sommarpremiering  
Äppelbo Semla RS 1473 0 0 0 0 0   0           1997 Sommarpremiering  
Almnäs Rafonda RS 1841 8 8 6 7 7   36           1990 Sommarpremiering  
Kajsa RS 1624 8 8 8 8 7   39           1988 Sommarpremiering  
Kajsa RS 1624 8 8 8 8 7   39 Klass I         1987 Sommarpremiering  
Kajsa RS 1624 0 0 0 0 0   0           1992 Sommarpremieringar  
Klockaregårdens Fanny RS 1566 8 8 8 7 7   38           1988 Sommarpremiering  
Klockaregårdens Fanny RS 1566 8 8 8 7 7   38           1990 Sommarpremiering  
Klockaregårdens Fanny RS 1566 8 8 7 8 8   39 Klass I         1987 Sommarpremiering  
Myran   8 7 7 8 8   38 Klass I         1987 Sommarpremiering  
Paprika RS 2013 8 8 7 7 7   37           1991 Sommarpremiering  
Persilja RS 1706 8 8 8 7 8   39           1989 Sommarpremiering  
Thisbe RS 2948 8 8 8 7 7   38           1995 Sommarpremiering  
Afrodite   7 7 7 7 6   34 Klass III         1988 Sommarpremiering  
Almnäs Sariette   8 8 8 6 6   36 Klass II         1988 Sommarpremiering  
Almnäs Sariette   0 0 0 0 0   0 Klass II         1987 Sommarpremiering  
Almnäs Sherry RS 1941 8 9 7 7 8   39 Klass I         1988 Sommarpremiering  
Almnäs Sherry RS 1941 8 7 8 8 8   39           1991 Sommarpremiering  
Almnäs Sunrise RS 1811 8 8 7 7 8   38           1990 Sommarpremiering  
Almnäs Sunrise RS 1811 8 8 7 8 7   38 Klass I         1988 Sommarpremiering  
Almnäs Sunrise RS 1811 8 7 8 7 7   37 Klass II         1987 Sommarpremiering  
Mässeboda Agata RS 2449 8 8 6 6 7   35 Klass II         1988 Sommarpremiering  
Mässeboda Agata RS 2449 8 7 7 7 6   35           1993 Sommarpremiering  
Mässeboda Agata RS 2449 0 0 0 0 0   0           1999 Sommarpremiering  
Mässeboda Sabina RS 1753 8 8 8 8 8   40 Diplom         1988 Sommarpremiering  
Mässeboda Sabina RS 1753 8 8 8 8 7   39           1989 Sommarpremiering  
Ubbareds Astoria   8 8 9 8 7   40 Diplom         1988 Sommarpremiering  
Ubbareds Astoria   0 8 8 7 0   23 Klass I         1987 Sommarpremiering  
Ubbareds Astoria   0 8 7 8 0   23 Klass I         1986 Sommarpremiering  
Ugglebackens Amanda RS 1695 8 8 8 7 7   38 Klass I         1988 Sommarpremiering  
Ugglebackens Amanda RS 1695 0 0 0 0 0   0           1999 Sommarpremiering  
Ugglebackens Amanda RS 1695 0 0 0 0 0   0           2002 Sommarpremiering  
Ugglebackens Amanda RS 1695 8 8 8 8 8   40 G 2   15   2003-07-05 Alvesta Shetland Syd
Eketorps Queen Ida   8 8 8 7 7   38 Klass I         1989 Sommarpremiering  
Eketorps Queen Ida   9 8 8 7 7   39           1991 Sommarpremiering  
Eketorps Queen Ida   0 0 0 0 0   0 Klass I         1987 Sommarpremiering  
Skrållan   0 0 0 0 0   0 Klass I         1987 Sommarpremiering  
Sunday Morning RS 2341 8 8 7 7 7   37 Klass II         1989 Sommarpremiering  
Sunday Morning RS 2341 8 8 7 6 6   35 Klass II         1988 Sommarpremiering  
Sunday Morning RS 2341 0 0 0 0 0   0 Klass II         1987 Sommarpremiering  
Sunday Morning RS 2341 7 7 7 7 6   34           1993 Sommarpremiering  
Sunday Morning RS 2341 8 7 8 7 7   37 S 24   24   2003-06-15 Norra Åsum Shetland Syd
Sunday Morning RS 2341             0       23   2004-08-14 Bjärsjölagård Shetland Syd
Furunäs Pavlova RS 2003 8 8 8 8 7   39 Klass I         1990 Sommarpremiering  
Furunäs Pavlova RS 2003 8 8 7 8 8   39           1991 Sommarpremiering  
Furunäs Pavlova RS 2003 0 0 0 0 0   0           2003 Sommarpremiering  
Furunäs Pavlova RS 2003 9 8 7 8 8   40   1   15 Bästa Veteran 2004-09-12 Frillesås Shetland Väst
Furunäs Pavlova RS 2003 9 8 8 9 7   41   1 1     2007-06-17 Jakobsberg Stockholms Ponnyavelsförening
Furunäs Roxette RS 2004 8 8 7 7 7   37 Klass I         1990 Sommarpremiering  
Furunäs Roxette RS 2004 9 8 7 8 7   39           1991 Sommarpremiering  
Furunäs Roxette RS 2004 0 0 0 0 0   0           1999 Sommarpremiering  
Furunäs Roxette RS 2004 9 8 8 8 8   41 G 2   15   2003-08-09 Nossebro Shetland Väst
Furunäs Sahib RS 243 9 8 8 9 8   42 G 1   14   2003-06-28 Näsåker Shetland Nord
Furunäs Sahib RS 243 8 8 7 10 9   42 G 1   14 Ch.Hingst BIM 2003-07-26 Strömsholm Shetland Nord
Furunäs Sahib RS 243 9 8 7 9 9   42 G 1   14 Ch.Hingst BIM 2003-08-09 Ekeby Shetland Gotland
Furunäs Sahib RS 243 8 9 7 8 8   40   1   nn   2004-07-10 Östersund Shetland Nord
Furunäs Sahib RS 243 8 9 8 8 8   41   1       2005-07-02 Näsåker SSS
Furunäs Sahib RS 243 8 8 8 8 8   40   2       2006-07-15 Delsbo Shetland Nord
Furunäs Sahib RS 243 8 8 8 9 8   41 G 1 1 16   2010-02-14 Hedemora Dalarnas Ponnyavelsförening
Tina RS 2007 8 7 8 7 8   38 Klass I         1989 Sommarpremiering  
Tina RS 2007 8 8 7 7 6   36           1991 Sommarpremiering  
Almnäs Velour RS 2516 8 7 7 6 7   35 Klass II         1991 Sommarpremiering  
Almnäs Velour RS 2516 8 8 7 7 7   37           1993 Sommarpremiering  
Almnäs Verry RS 2280 8 8 8 8 8   40 Diplom         1991 Sommarpremiering  
Almnäs Verry RS 2280 8 7 8 8 7   38           1992 Sommarpremieringar  
Almnäs Verry RS 2280 0 0 0 0 0   0           1996 Sommarpremiering  
Almnäs Verry RS 2280 0 0 0 0 0   0           1999 Sommarpremiering  
Almnäs Vinny RS 2426 9 8 8 7 8   40 Diplom         1991 Sommarpremiering  
Almnäs Vinny RS 2426 8 8 8 7 7   38           1993 Sommarpremiering  
Ramina RS 2406 8 8 8 8 8   40 Diplom         1991 Sommarpremiering  
Ramina RS 2406 8 8 8 8 8   40           1993 Sommarpremiering  
Roxette RS 2204 9 8 8 7 7   39 Klass I         1991 Sommarpremiering  
Roxette RS 2204 9 8 8 7 7   39           1992 Sommarpremieringar  
Ztephanie RS 2202 8 7 7 8 7   37 Klass II         1990 Sommarpremiering  
Ztephanie RS 2202 8 8 8 7 7   38 Klass I         1991 Sommarpremiering  
Ztephanie RS 2202 8 8 8 7 7   38           1992 Sommarpremieringar  
Allgunnens Micko RS 259             0           2007-07-07 Tingsryd Shetland Syd
RABALDER III   0 7 7 8 0   22 Klass II         1990 Sommarpremiering  
RABALDER III   8 8 8 8 8   40 Klass I         1991 Sommarpremiering  
Rochella   8 7 7 7 8   37 Klass II         1992 Sommarpremieringar  
Sonette RS 2575 9 8 8 7 7   39 Klass I         1992 Sommarpremieringar  
Sonette RS 2575 8 8 8 8 7   39           1993 Sommarpremiering  
Udine RS 2705 7 7 8 8 8   38 Klass I         1992 Sommarpremieringar  
Udine RS 2705 8 8 7 8 8   39           1994 Sommarpremiering  
Ulaxi RS 2419 8 8 8 8 8   40 Diplom         1992 Sommarpremieringar  
Ulaxi RS 2419 8 8 8 8 8   40           1993 Sommarpremiering  
Ulotte RS 2552 8 8 8 8 7   39 Klass I         1992 Sommarpremieringar  
Ulotte RS 2552 8 8 7 8 7   38           1993 Sommarpremiering  
Umil   8 8 7 7 6   36 Silver       Travrek. 2.20,4 2013-07-13 Drop in-utställning. Sundbyholms travbana Mälardalens Russavelsför. Eskilstuna Ponnytravsäll
Useda RS 5687 0 0 0 0 0   0           2006 Sommarpremiering  
Ytterhalls Clivia RS 3183 8 8 8 6 7   37 Klass II         1992 Sommarpremieringar  
Ytterhalls Clivia RS 3183 8 7 7 7 6   35           1996 Sommarpremiering  
Asynja RS 2724 8 8 7 8 7   38           1994 Sommarpremiering  
Asynja RS 2724             0           2007 Sommarpremiering  
Asynja RS 2724 8 8 8 8 7   39 S 5   12   2003-09-14 Frillesås Shetland Väst
Asynja RS 2724 8 8 8 8 7   39   15   15   2008-09-20 Vartofta Shetland Väst
Cissi RS 2663 8 8 8 7 7   38 Klass I         1993 Sommarpremiering  
Cissi RS 2663 8 8 8 8 8   40           1994 Sommarpremiering  
Domino´s Anemone   8 8 7 8 7   38 Klass I         1993 Sommarpremiering  
Furunäs Bojan RS 2603 8 8 7 8 7   38           1994 Sommarpremiering  
Furunäs Celeste RS 2602 8 8 7 8 8   39           1994 Sommarpremiering  
Furunäs Cynthia RS 2775 9 8 8 7 8   40 Diplom         1993 Sommarpremiering  
Furunäs Cynthia RS 2775 9 9 7 7 8   40           1994 Sommarpremiering  
Furunäs Dorotea RS 2737 7 7 7 7 7   35           1994 Sommarpremiering  
Madonna RS 4771 0 0 0 0 0   0           2002 Sommarpremiering  
Madonna RS 4771 8 8 7 8 7   38   6   12   2004-09-12 Frillesås Shetland Väst
Stelmone RS 2918 8 7 7 8 8   38           1995 Sommarpremiering  
Almnäs Carmini RS 2963 8 7 8 7 7   37           1995 Sommarpremiering  
Almnäs Cassandra RS 2798 7 7 9 7 8   38 Klass I         1993 Sommarpremiering  
Almnäs Cassandra RS 2798 8 8 8 8 8   40 Diplom         1994 Sommarpremiering  
Almnäs Cassandra RS 2798 8 8 8 8 8   40           1995 Sommarpremiering  
Almnäs Cassandra RS 2798 8 8 7 7 8   38 S 3   12   2003-07-05 Alvesta Shetland Syd
Farock   7 6 7 8 7   35   21   Noll   2005-06-04 Rosersberg SSS
Kanteborgs Sprite RS 271 10 9 8 8 8   43 G 3 4     2003-07-27 Rättvik Roslagens Ponnyavelsförening
Kanteborgs Sprite RS 271 9 8 8 9 9   43 G 1   11 Ch.Hingst BIS 2003-06-28 Näsåker Shetland Nord
Kanteborgs Sprite RS 271 9 8 8 8 9   42 G 1   11   2003-07-26 Strömsholm Shetland Nord
Kanteborgs Sprite RS 271 9 8 8 8 8   41   1   11 Ch.Hingst 2004-08-14 Rättvik Shetland Nord
Kanteborgs Sprite RS 271 9 8 8 8 8   41   2   11   2004-07-24 Strömsholm Shetland Nord
Kanteborgs Sprite RS 271 9 8 8 9 8   42   1   11 Ch.Hingst 2004-02-14 Stockholm Shetland Öst
Kanteborgs Sprite RS 271             0       11   2005-08-07 Örebro SSS
Kanteborgs Sprite RS 271 9 8 8 8 8   41   2   11   2005-10-29 Insjön SSS
Kanteborgs Sprite RS 271 8 8 8 8 9   41   1       2006-07-15 Delsbo Shetland Nord
Kölnäs Angelick RS 2977 8 7 7 9 8   39 Klass I         1994 Sommarpremiering  
Kölnäs Angelick RS 2977 8 8 8 8 8   40           1995 Sommarpremiering  
Kölnäs Angelick RS 2977             0           2007 Sommarpremiering  
Kölnäs Arabella RS 2905 8 7 8 7 6   36 Klass II         1994 Sommarpremiering  
LEVIS   8 8 8 7 7   38 Klass I         1993 Sommarpremiering  
Hebe   8 7 8 8 7   38 Klass I         1995 Sommarpremiering  
Kvarnens Tigeröga RS 3390 8 8 8 8 7   39 Klass I         1995 Sommarpremiering  
Kvarnens Tigeröga RS 3390 8 8 8 8 7   39           1997 Sommarpremiering  
Eliza RS 3498 0 9 8 7 0   24 Klass I         1994 Sommarpremiering  
Eliza RS 3498 8 8 8 8 8   40 Diplom         1996 Sommarpremiering  
Eliza RS 3498 8 8 8 8 8   40           1997 Sommarpremiering  
Emma RS 4243 8 8 8 7 7   38 Klass I         1996 Sommarpremiering  
Emma RS 4243 8 8 8 7 7   38           2000 Sommarpremiering  
Indra RS 6292 8 8 8 7 8   39 Klass I         1996 Sommarpremiering  
Indra RS 6292 8 8 8 8 8   40           2003 Sommarpremiering  
Kvarnens Hyacint RS 4847 7 7 8 8 7   37 Klass II         1996 Sommarpremiering  
Kvarnens Hyacint RS 4847 8 8 7 8 7   38           2002 Sommarpremiering  
Kvarnens Hyacint RS 4847 8 7 7 7 8   37   5   12   2004-07-24 Strömsholm Shetland Nord
Lilja   7 7 8 7 7   36 Klass II         1996 Sommarpremiering  
Pretty Ghost   8 7 8 7 7   37   3   13   2006-07-15 Rockelstad Shetland Öst
Kvarnens Korall RS 3486 0 9 8 7 0   24 Klass I         1995 Sommarpremiering  
Kvarnens Korall RS 3486 8 8 7 8 7   38 Klass I         1997 Sommarpremiering  
Oliver   8 8 8 7 6   37 Klass II         1996 Sommarpremiering  
Troja´s Frej   6 6 6 8 7   33 Klass III         1996 Sommarpremiering  
Goya RS 4765 7 7 8 7 8   37 Klass II         1998 Sommarpremiering  
Goya RS 4765 8 8 7 8 8   39           2002 Sommarpremiering  
Kvarnens Citrin   0 7 7 8 0   22 Klass II         1996 Sommarpremiering  
Luceena Solblink   8 7 7 7 7   36 Klass II         1997 Sommarpremiering  
Luceena Solblink   7 7 8 8 8   38   13   13   2008-11-01 Vreta Kloster Shetland Öst
Melanie Surprise   7 8 7 7 7   36 Klass II         1998 Sommarpremiering  
Näsvallens Asynja RS 4286 9 8 8 7 7   39 Klass I         1998 Sommarpremiering  
Näsvallens Asynja RS 4286 8 8 8 7 7   38           2000 Sommarpremiering  
Pigall   0 8 7 7 0   22 Klass II         1996 Sommarpremiering  
Red Cassandra RS 4247 0 8 8 7 0   23 Klass I         1996 Sommarpremiering  
Red Cassandra RS 4247 8 8 8 8 8   40 Diplom         1998 Sommarpremiering  
Red Cassandra RS 4247 8 8 7 8 8   39           2000 Sommarpremiering  
Trojas Goliat   7 7 7 7 7   35 Klass II         1997 Sommarpremiering  
Alphons   0 7 5 5 0   17 Klass IV         1997 Sommarpremiering  
Aniara   8 8 8 8 7   39 S 6   13   2003-07-26 Strömsholm Shetland Nord
Finess RS 4993 8 7 7 8 7   37 Klass II         1999 Sommarpremiering  
Finess RS 4993 8 8 7 8 8   39           2003 Sommarpremiering  
Kvarnens Diamant   0 9 7 8 0   24 Klass I         1997 Sommarpremiering  
Kvarnens Diamant   8 7 8 7 7   37 Klass II         1999 Sommarpremiering  
Marshmallow-z. RS 4880 7 7 7 8 6   35 Klass II         1999 Sommarpremiering  
Marshmallow-z. RS 4880 8 8 8 8 7   39           2002 Sommarpremiering  
Marshmallow-z. RS 4880 8 8 8 8 7   39 - 4 5     2008-04-05 Rockelstad Södermanlands Hästavelsförening
Marshmallow-z. RS 4880 8 9 7 8 8   40           2011-09-02 Ökna Naturbruksgymnasium Svenska Hästavelsförbundet
Rasmus   0 8 7 7 0   22 Klass II         1996 Sommarpremiering  
Finess   8 8 8 8 7   39 Klass I         1999 Sommarpremiering  
Kvarnens Smaragd   0 7 8 8 0   23 Klass I         1998 Sommarpremiering  
Kvarnens Smaragd   8 7 8 8 7   38 Klass I         1999 Sommarpremiering  
Pocahontas RS 4321 8 8 7 8 8   39 Klass I         1999 Sommarpremiering  
Pocahontas RS 4321 8 7 8 8 7   38 Klass I         2000 Sommarpremiering  
Wänga Punsch   8 7 6 8 8   37 S 2 3     2003-05-10 Ingelstad Sörmlands Hästavelsförening
Bäckens Helara RS 4790 0 9 7 7 0   23 Klass I         1999 Sommarpremiering  
Bäckens Helara RS 4790 9 8 7 8 7   39 Klass I         2000 Sommarpremiering  
Bäckens Helara RS 4790 9 9 8 8 7   41 Diplom         2001 Sommarpremiering  
Bäckens Helara RS 4790 9 8 8 9 8   42           2002 Sommarpremiering  
Emil   7 7 8 7 8   37 Klass II         2000 Sommarpremiering  
Helida RS 5200 0 9 8 8 0   25 Klass I         1999 Sommarpremiering  
Helida RS 5200 7 7 7 8 6   35 Klass II         2001 Sommarpremiering  
Helida RS 5200 7 6 7 6 7   33           2004 Sommarpremiering  
Helida RS 5200 7 7 8 8 7   37   6   12   2004-09-12 Frillesås Shetland Väst
Helida RS 5200 8 7 7 7 7   36   6   13   2005-08-07 Örebro SSS
Helida RS 5200             0       20   2005-09-11 Frillesås SSS
Helida RS 5200             0   13   13   2006-07-28 Halmstad SSS
Helida RS 5200 8 7 7 8 7   37       15M   2006-07-02 Hållnäs Shetland Nord
Helida RS 5200 8 7 7 7 7   36   6   13   2006-02-26 Vartofta Shetland Väst
Helida RS 5200 8 7 8 8 8   39       13   2007-06-09 Norra Åsum Shetland Syd
Helida RS 5200 8 7 7 7 8   37       13   2007-06-17 Baståsen Shetland Nord
Helida RS 5200 8 8 7 7 7   37   10   13   2007-07-28 Köping Shetland Nord
Helida RS 5200 7 7 7 7 6   34   13   13   2008-08-16 Huseby Sveriges Shetlandssällskap
Helida RS 5200 7 7 8 7 7   36 S 0   24   2009-06-13 Vinslöv Shetland Syd
Helida RS 5200 8 7 7 7 7   36 silver 1 1 8 Bett ua 2012-08-25 Holmåkra, Björketorp Västruss
Helium   0 8 7 7 0   22 Klass II         1999 Sommarpremiering  
Ronja   8 8 8 7 7   38 Klass I         2001 Sommarpremiering  
Ålstads Jolly D´Light RS 4598 7 7 6 8 8   36 Klass II         2001 Sommarpremiering  
Bäckens Saharah   0 8 8 8 0   24 Klass I         2000 Sommarpremiering  
Bäckens Saharah   9 8 8 8 7   40 Klass I         2001 Sommarpremiering  
Bäckens Saharah   9 8 8 8 7   40 Diplom         2002 Sommarpremiering  
Heleminta   8 7 6 7 8   36 Klass II         2002 Sommarpremiering  
Heleminta   8 7 8 8 8   39 S 7   13   2003-05-31 Uddevalla Shetland Väst
Heleminta   9 9 7 8 7   40   5   13   2006-05-27 Uddevalla Shetland Väst
Bäckens Hellen   0 9 8 8 0   25 Klass I         2001 Sommarpremiering  
Bäckens Hellen   9 8 7 8 7   39 Klass I         2003 Sommarpremiering  
Bäckens Hellen   8 8 8 8 7   39 S 5   8   2003-08-09 Nossebro Shetland Väst
Bäckens Helgon RS 471             0   4   11   2006-07-28 Halmstad SSS
Bäckens Helgon RS 471 9 8 8 8 8   41   1   10   2006-02-26 Vartofta Shetland Väst
Ekekullens Athos RS 458 8 8 7 8 8   39   2   9   2005-05-28 Uddevalla SSS

Avkommors treårstest

Treårstest av avkommor finns ej registrerade.

Avkommors kvalitetsbedömning

Kvalitetsbesömning av avkommor finns ej registrerade.

Avkommors tävlingsresultat

Antal: 3

Resultat från tävlingsdatabasen från och med 2010 summerade per avkomma, år och gren

Namn År Gren Antal starter Poängsumma
Helida RS 5200 2015 Körning 2 0
Helida RS 5200 2016 Körning 3 0
Helida RS 5200 2017 Körning 3 0


Antal: 8

Resultat från tävlingsdatabasen från och med 2010

Namn Datum Arrangör Status Gren Klass Poäng Plats Resultat
Helida RS 5200 2015-04-06 Laholms Ryttarförening Lokal Körning Lätt B 0 2  
Helida RS 5200 2015-09-26 Vartofta Rid-och Körsällskap Lokal Körning Lätt B 0 2  
Helida RS 5200 2016-04-30 Körsällskapet Nordhallänningar Lokal Körning Lätt B 0 1  
Helida RS 5200 2016-04-30 Körsällskapet Nordhallänningar Lokal Körning Lätt B 0 1  
Helida RS 5200 2016-06-11 Körsällskapet Nordhallänningar Lokal Körning Lätt B 0 4  
Helida RS 5200 2017-05-06 Älvsborgsstjärnornas Rid & Körsällsk Lokal Körning Lätt A 0 6  
Helida RS 5200 2017-05-06 Älvsborgsstjärnornas Rid & Körsällsk Lokal Körning Lätt A 0 1  
Helida RS 5200 2017-07-07 Jönköpings Kusksällskap Lokal Körning Lätt A 0 5  

Äldre tävlingsresultat från regionala, nationella och elittävlingar av avkommor finns ej registrerade.

Ponnytrav, livsresultat

Namn Rekord Prispengar Starter Förstaplatser Andraplatser Tredjeplatser
Kajsa RS 1624 *3.02,5 K 8015 67 11 6 6
Almnäs Servo   3.25,0 K 1310 22 1 0 2
DURIN 38-85-2142 3.20,4 K 550 12 0 2 1
Furunäs Sahib RS 243 2.45,8 K, 3.07,7 AK 6110 38 6 4 2
Allgunnens Micko RS 259 *2.38,8 M, 3.10,7 AK 10320 45 13 3 4
Rochella   3.08,2 K, 3.09,3 AK 1175 15 0 0 4
Umela   2.39,4 K, 2.43,9 AK 17225 112 17 16 18
Umil   2.22,9 M, 2.20,8 AK 31640 156 15 26 22
Useda RS 5687 2.53,4 K, 2.58,8 AK 5675 63 3 3 6
Almnäs Cyklon   2.48,7 K, 2.48,9 AK 6025 37 7 3 5
Calle Ii   4.01,3 K 60 2 0 0 0
Kvarnens Tigeröga RS 3390 2.57,9 K, 2.57,5 AK 2250 27 0 3 1
Kvarnens Hyacint RS 4847 3.20,4 K 575 11 0 1 0
Red Hunter   3.22,7 K, 3.18,0 AK 225 3 0 0 0
Kvarnens Citrin   3.24,3 K 75 2 0 0 0
Pigall   *2.54,7 K, 3.26,8 AK 7975 37 5 1 6
Alban   2.34,3 K, 2.35,9 AK 17325 60 4 12 10
Helida RS 5200 3.19,7 K, 3.19,8 AK 200 22 0 3 6


Ponnytrav, årsresultat

Namn År Prispengar Starter Förstaplatser Andraplatser Tredjeplatser
Kajsa RS 1624 1987 200 9 0 1 0
Kajsa RS 1624 1989 825 15 0 1 2
Kajsa RS 1624 1990 3965 21 7 3 1
Kajsa RS 1624 1992 3025 20 4 1 3
Kajsa RS 1624 1993 0 2 0 0 0
Almnäs Servo   1990 400 5 0 0 1
Almnäs Servo   1991 0 2 0 0 0
Almnäs Servo   1992 910 8 1 0 1
Almnäs Servo   1993 0 6 0 0 0
Almnäs Servo   1994 0 1 0 0 0
DURIN 38-85-2142 1990 350 6 0 1 1
DURIN 38-85-2142 1991 200 4 0 1 0
DURIN 38-85-2142 1992 0 2 0 0 0
Furunäs Sahib RS 243 1992 300 2 0 0 0
Furunäs Sahib RS 243 1993 400 3 1 0 0
Furunäs Sahib RS 243 1994 700 5 1 1 0
Furunäs Sahib RS 243 1995 2650 6 4 2 0
Furunäs Sahib RS 243 1996 1410 11 0 1 2
Furunäs Sahib RS 243 1997 650 11 0 0 0
Allgunnens Micko RS 259 1994 4375 16 7 2 1
Allgunnens Micko RS 259 1995 4310 20 4 1 1
Allgunnens Micko RS 259 1996 1635 9 2 0 2
Rochella   1998 1175 15 0 0 4
Umela   1992 1375 8 1 2 0
Umela   1993 2135 14 3 0 1
Umela   1994 2035 24 0 1 5
Umela   1995 2180 18 1 4 8
Umela   1996 2975 16 5 4 0
Umela   1997 4925 21 6 4 2
Umela   1998 1275 7 1 1 1
Umela   1999 325 4 0 0 1
Umil   1992 60 6 0 0 0
Umil   1993 2400 13 2 3 3
Umil   1994 4495 23 3 4 2
Umil   1995 3775 17 2 4 2
Umil   1996 4235 15 1 3 4
Umil   1997 1625 12 1 3 1
Umil   1998 2525 9 1 2 1
Umil   1999 400 7 0 0 1
Umil   2000 3200 11 2 1 0
Umil   2001 3625 14 1 3 3
Umil   2002 1100 14 0 1 2
Umil   2003 2025 9 1 2 2
Umil   2004 2175 6 1 0 1
Useda RS 5687 1999 675 12 0 0 1
Useda RS 5687 2000 1900 14 2 0 3
Useda RS 5687 2001 600 15 0 0 1
Useda RS 5687 2002 675 8 0 1 1
Useda RS 5687 2003 875 8 1 0 0
Useda RS 5687 2004 950 6 0 2 0
Almnäs Cyklon   1998 2775 15 3 1 3
Almnäs Cyklon   1999 2850 13 4 1 2
Almnäs Cyklon   2000 400 9 0 1 0
Calle Ii   1995 60 2 0 0 0
Kvarnens Tigeröga RS 3390 1999 350 2 0 1 0
Kvarnens Tigeröga RS 3390 2000 800 8 0 1 1
Kvarnens Tigeröga RS 3390 2001 825 10 0 1 0
Kvarnens Tigeröga RS 3390 2002 275 7 0 0 0
Kvarnens Hyacint RS 4847 2000 575 7 0 1 0
Kvarnens Hyacint RS 4847 2001 0 4 0 0 0
Red Hunter   1998 225 3 0 0 0
Kvarnens Citrin   1998 0 1 0 0 0
Kvarnens Citrin   2000 75 1 0 0 0
Pigall   2001 125 4 0 0 0
Pigall   2002 1000 4 1 0 0
Pigall   2003 600 7 0 0 0
Pigall   2004 2350 7 1 0 4
Pigall   2005 3900 9 3 1 2
Pigall   2006 0 6 0 0 0
Alban   2003 800 4 0 0 0
Alban   2004 3350 16 1 3 2
Alban   2005 5925 17 2 5 4
Alban   2006 4800 10 1 2 2
Alban   2007 1475 7 0 2 1
Alban   2009 975 6 0 0 1
Helida RS 5200 2008 625 5 0 1 1
Helida RS 5200 2009 0 3 0 0 0
Helida RS 5200 2010 150 4 0 1 1
Helida RS 5200 2011 1150 10 0 1 4


Betäckningar

Betäckningar

Från och med födelseår 2010 kan språngrullor registreras i Blå Basen. Äldre språngrullor visas inte här.

Hästen har inga språngrullor.

Boxskyltar

Namnskylt

Det går att skriva ut en hästskylt i PDF-format. Välj mellan sju olika bakgrunder. Hästens namn, härstamning och uppfödare visas på skylten. PDF-filen öppnas i ett nytt fönster.

Alternativ Bakgrund


Namnskylt med foderstat

Du också skapa en hästskylt som innehåller fodergivor.