Stamtavla

Wells Fireman NL-S 294   Wells Gold Link SPSB 1596   Bobolink of Fellbridge   Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat
Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat
Nolma of Felbridge   Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat
Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat
Wells Fiona SPSB 5148   Wells Prefect SPSB 1470   Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat
Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat
Wells Finella SPSB 4989   Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat
Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat
Cora v. Maurik   Tempo v.d. Halve Maan   Ej registrerat Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat
Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat
Ej registrerat Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat
Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat
Siesta v. Maurik NL-S. 6334   Matti v.d. Mikhof   Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat
Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat
Irene v. Duiven   Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat
Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat

Pass & Nummer

Passinformation

  • Den här hästen har inga uppgifter om pass registrerade i Blå basen. (Hästen kan ha ett utländskt pass, svenskt pass utfärdat före 2009, eller svenskt pass utfärdat av organisation som inte använder Blå basen.)

Hästens Identitetsnummer

  • Blå basen ID: 305234

Mått & Hälsa

Resultat

Avelsvärdering

Avelsvärdesklass

Datum Beslut Glitig t.o.m
19880830 A  
19930808 A-98  

Avelsvärdering

Hästen har inga uppgifter om avelsvärdering i Blå basen.

Avkommor

Avkommor

Antal: 82

Namn Suffix Kön Färg Födelseår Sto
Gläntans Petit   Sto     Petra
Tingeling   Sto     Berta
Natasja v.d. Oijlstaartw. S.73093 Sto     Katty Paradijs DE 026399970
Tingeling   Sto   0 Berta
Gläntans Paula 38-74-3649 Sto Fx 1974 Petra
Polly RS 721 Sto Br 1974 Björnslunds Ebonita RS 370
Gläntans Nicke 38-75-2626 Hingst Mbr 1975 Volta RS 525
Titti RS 900 Sto Musbl 1975 Sara RS 532
Lisett RS 956 Sto Svbr 1976 Juttan
Lolita RS 3014 Sto Rsk 1976 Sering v. Wisch
Pärlan 3   Sto Sv 1976 Flickan
Luxa RS 1018 Sto Fx 1977 Volta RS 525
Maggan RS 962 Sto Br 1978 Sara RS 532
Lelle Allan   Hingst Fx 1979 Volta RS 525
Annelunds Lady Bess RS 1106 Sto Sv 1980 Assita RS 489
Betty Boop RS 1513 Sto Skm 1980 Dolly
KNUBBE   Hingst Sv 1980 Kärlingehults Grace RS 1005
Pepsy RS 1161 Sto Fx 1980 Tarantella RS 447
SNOBBEN   Hingst Svsk 1980 KARIN
Annelunds Assmila RS 1223 Sto Sv 1981 Assita RS 489
June RS 1713 Sto Fx 1981 Emilie v. Kasteelshof RS 361
Annelunds Assi RS 1361 Sto Sv 1982 Horshaga Assia RS 19
Annelunds Dukat RS 190 Hingst Rsk 1982 Dorietha v.d. Zandkuil RS 646
Betty Boop RS 1993 Sto Fx 1982 Kärlingehults Lagona RS 993
Hero   Hingst Svbr 1982 Honorine RS 1110
Whilliam   Hingst Fx 1982 WANDA V ABBENES
Majolica RS 4165 Sto Sv 1983 Maya RS 454
Ninette   Sto Fx 1983 Nina RS 838
Anjin   Hingst Fx 1984 Tösen RS 1116
Ubbareds Akja RS 1729 Sto Rsk 1985 Shandy RS 1224
Ubbareds Ambra RS 2056 Sto Fx 1985 Lotta RS 897
Beatric RS 2060 Sto Fx lj ms 1986 Lotta RS 897
Berta RS 1857 Sto Fx 1986 Peprosa v.St. Maasschicht RS 1096
Brasse   Valack Rsk 1986 Shandy RS 1224
Zingo   Valack Svsk 1986 Zindy RS 1227
CEKOND   Hingst Fx 1987 Peprosa v.St. Maasschicht RS 1096
Celma   Sto Fx 1987 Lotta RS 897
FINDUS   Hingst Fx 1987 Ida RS 1470
Zorro   Valack Svsk 1987 Zindy RS 1227
Gulliver 38-88-3174 Hingst Sv 1988 Gullan
Ubbareds Debbie RS 2281 Sto Rsk 1988 Shandy RS 1224
UBBAREDS DOLPH   Hingst Fx 1988 Peprosa v.St. Maasschicht RS 1096
Ubbareds Don   Valack Mbr 1988 Lotta RS 897
Ubbareds Doris RS 2274 Sto Rsk 1988 Suddagumman RS 1573
Ninja   Sto Svbr 1989 Tösen RS 1116
UBBAREDS EBBE   Hingst Fx 1989 Peprosa v.St. Maasschicht RS 1096
UBBAREDS ELVIS   Hingst Mbr 1989 Lotta RS 897
Ubbareds Esther RS 2962 Sto Br 1989 Shandy RS 1224
Ubbareds Farah   Sto Mbr 1990 Suddagumman RS 1573
Ubbareds Fay RS 3622 Sto Mbr 1990 Shandy RS 1224
Ubbareds Floyd   Hingst Fx 1990 Lotta RS 897
Hélen 38-91-8997 Sto Sv 1991 Hilma 38-85-9019
Partifine   Sto Sv 1991 Frida RS 1226
Ubbareds Garbo RS 2786 Sto Rsk 1991 Shandy RS 1224
Ubbareds Gloria RS 2998 Sto Fx 1991 Peprosa v.St. Maasschicht RS 1096
Ubbareds Goldie   Sto Fx 1991 Lotta RS 897
Ubbareds Grace   Sto Br 1991 Suddagumman RS 1573
Äppelbo Estrella RS 3006 Sto Fx lj ms 1991 Äppelbo Semla RS 1473
UBBAREDS HAGBARD   Hingst Rsk 1992 Shandy RS 1224
Ubbareds Humphrey   Valack Sv 1992 Lotta RS 897
Wilma Z   Sto Mbr 1992 Suddagumman RS 1573
HEDDA   Sto Mbr 1993 Suddagumman RS 1573
Ubbareds Isolde RS 3420 Sto Fx 1993 Lotta RS 897
Zorinne RS 3320 Sto Fx lj ms 1993 Zorina RS 3007
Carma   Sto Br 1994 Zorina RS 3007
UBBAREDS JACK   Hingst Mbr 1994 Lotta RS 897
Ubbareds Janne   Valack Sv 1994 Ubbareds Fonda RS 3703
Frida RS 3794 Sto Rsk 1995 Belona RS 2893
Ubbareds Kayo   Sto Br 1995 Shandy RS 1224
Ubbareds Kevin   Hingst Mbr 1995 Lotta RS 897
Stjärna   Sto Fx 1996 Ubbareds Fonda RS 3703
Ubbareds Lilian RS 4235 Sto Rsk 1996 Shandy RS 1224
Ubbareds Loke   Valack Mbr 1996 Lotta RS 897
Ubbareds Marton   Hingst Br 1997 Shandy RS 1224
Ubbareds Mike   Hingst Fx 1997 Lotta RS 897
Ubbareds Nicki   Valack Rsk 1998 Shandy RS 1224
Ubbareds Panda   Sto Fx 2000 Lotta RS 897
Ubbareds Peru   Sto Rsk 2000 Shandy RS 1224
Beata   Sto Fx 2002 Blanca RS 4749
Billy   Hingst Fx 2002 Gunhults Silvia RS 1022
Gunhild   Sto Fx 2002 Gulli RS 4750
Ubbareds Rut   Sto Rsk 2002 Shandy RS 1224

Avkommors exteriörbedömning

Antal: 75

Namn Typ HHB Ben Skritt Trav Galopp Summa Plakett Plac. Antal Klass Special Datum Plats Arrangör
Lisett RS 956 0 0 0 0 0   0           1989 Sommarpremiering  
Lolita RS 3014 0 0 0 0 0   0           1996 Sommarpremiering  
Lolita RS 3014 0 0 0 0 0   0           2002 Sommarpremiering  
Luxa RS 1018 0 0 0 0 0   0           1992 Sommarpremieringar  
Annelunds Lady Bess RS 1106 0 0 0 0 0   0           1992 Sommarpremieringar  
Betty Boop RS 1513 0 0 0 0 0   0           1988 Sommarpremiering  
Annelunds Assmila RS 1223 0 0 0 0 0   0           1989 Sommarpremiering  
Annelunds Assmila RS 1223 0 0 0 0 0   0           1992 Sommarpremieringar  
Annelunds Assmila RS 1223 0 0 0 0 0   0           1998 Sommarpremiering  
June RS 1713 8 7 8 7 8   38           1989 Sommarpremiering  
Annelunds Assi RS 1361 0 0 0 0 0   0           1986 Sommarpremiering  
Betty Boop RS 1993 8 8 8 8 8   40           1991 Sommarpremiering  
Majolica RS 4165 8 7 7 7 7   36           1999 Sommarpremiering  
Ubbareds Akja RS 1729 9 9 8 8 8   42 Diplom         1988 Sommarpremiering  
Ubbareds Akja RS 1729 9 9 8 8 8   42           1989 Sommarpremiering  
Ubbareds Akja RS 1729 0 8 8 8 0   24 Klass I         1987 Sommarpremiering  
Ubbareds Akja RS 1729 0 8 8 8 0   24 Klass I         1986 Sommarpremiering  
Ubbareds Ambra RS 2056 8 7 8 7 8   38           1991 Sommarpremiering  
Ubbareds Ambra RS 2056 0 8 7 7 0   22 Klass II         1987 Sommarpremiering  
Ubbareds Ambra RS 2056 0 8 6 7 0   21 Klass II         1986 Sommarpremiering  
Beatric RS 2060 8 8 8 8 8   40 Diplom         1989 Sommarpremiering  
Beatric RS 2060 9 8 8 8 7   40 Klass I         1988 Sommarpremiering  
Beatric RS 2060 8 8 8 8 8   40           1991 Sommarpremiering  
Beatric RS 2060 0 7 7 7 0   21 Klass II         1987 Sommarpremiering  
Berta RS 1857 9 8 8 8 8   41 Diplom         1989 Sommarpremiering  
Berta RS 1857 8 8 8 8 8   40           1990 Sommarpremiering  
Berta RS 1857 8 7 8 8 7   38 Klass I         1988 Sommarpremiering  
Berta RS 1857 0 7 7 7 0   21 Klass II         1987 Sommarpremiering  
Celma   7 7 7 7 7   35 Klass II         1990 Sommarpremiering  
Ubbareds Debbie RS 2281 9 8 7 8 8   40 Klass I         1990 Sommarpremiering  
Ubbareds Debbie RS 2281 0 8 7 8 0   23 Klass I         1989 Sommarpremiering  
Ubbareds Debbie RS 2281 8 8 7 8 8   39 Klass I         1991 Sommarpremiering  
Ubbareds Debbie RS 2281 8 8 7 8 8   39           1992 Sommarpremieringar  
Ubbareds Doris RS 2274 7 7 8 7 7   36 Klass II         1990 Sommarpremiering  
Ubbareds Doris RS 2274 0 8 8 8 0   24 Klass I         1989 Sommarpremiering  
Ubbareds Doris RS 2274 8 7 7 8 7   37 Klass II         1991 Sommarpremiering  
Ubbareds Doris RS 2274 8 7 7 8 7   37           1992 Sommarpremieringar  
Ninja   7 7 8 7 6   35 Klass II         1992 Sommarpremieringar  
Ubbareds Esther RS 2962 7 7 7 8 9   38 Klass I         1991 Sommarpremiering  
Ubbareds Esther RS 2962 8 8 8 7 6   37 Klass II         1992 Sommarpremieringar  
Ubbareds Esther RS 2962 7 7 8 8 8   38           1995 Sommarpremiering  
Ubbareds Farah   0 8 7 8 0   23 Klass I         1991 Sommarpremiering  
Ubbareds Fay RS 3622 8 8 7 8 7   38 Klass I         1992 Sommarpremieringar  
Ubbareds Fay RS 3622 8 8 8 9 7   40 Diplom         1993 Sommarpremiering  
Ubbareds Fay RS 3622 8 8 8 8 8   40           1998 Sommarpremiering  
Hélen 38-91-8997 8 6 8 8 7   37 Klass II         1994 Sommarpremiering  
Hélen 38-91-8997 8 7 7 8 7   37           1995 Sommarpremiering  
Ubbareds Garbo RS 2786 0 8 8 7 0   23 Klass I         1992 Sommarpremieringar  
Ubbareds Garbo RS 2786 8 7 8 8 7   38 Klass I         1993 Sommarpremiering  
Ubbareds Garbo RS 2786 8 8 8 8 7   39 Klass I         1994 Sommarpremiering  
Ubbareds Garbo RS 2786 8 7 8 8 7   38           1995 Sommarpremiering  
Ubbareds Gloria RS 2998 0 8 9 7 0   24 Klass I         1992 Sommarpremieringar  
Ubbareds Gloria RS 2998 8 8 8 8 8   40 Klass I         1993 Sommarpremiering  
Ubbareds Gloria RS 2998 8 8 7 8 7   38 Klass I         1994 Sommarpremiering  
Ubbareds Gloria RS 2998 8 8 7 8 7   38           1995 Sommarpremiering  
Ubbareds Gloria RS 2998 0 0 0 0 0   0           1998 Sommarpremiering  
Äppelbo Estrella RS 3006 9 8 8 8 8   41 Klass I         1993 Sommarpremiering  
Äppelbo Estrella RS 3006 9 8 8 8 8   41 Diplom         1994 Sommarpremiering  
Äppelbo Estrella RS 3006 8 8 8 8 8   40           1996 Sommarpremiering  
Ubbareds Humphrey   0 6 7 6 0   19 Klass III         1993 Sommarpremiering  
Ubbareds Isolde RS 3420 9 8 7 8 8   40 Klass I         1995 Sommarpremiering  
Ubbareds Isolde RS 3420 8 7 8 7 8   38 Klass I         1996 Sommarpremiering  
Ubbareds Isolde RS 3420 8 7 8 7 8   38           1997 Sommarpremiering  
Zorinne RS 3320 0 7 7 8 0   22 Klass II         1994 Sommarpremiering  
Zorinne RS 3320 7 7 8 8 7   37 Klass II         1995 Sommarpremiering  
Zorinne RS 3320 8 7 7 8 7   37 Klass II         1996 Sommarpremiering  
Zorinne RS 3320 8 8 7 8 7   38           1997 Sommarpremiering  
Carma   7 6 7 7 7   34 Klass III         1997 Sommarpremiering  
Frida RS 3794 8 7 7 8 7   37 Klass II         1998 Sommarpremiering  
Frida RS 3794 8 7 7 8 8   38           1999 Sommarpremiering  
Ubbareds Kayo   7 7 7 8 7   36 Klass II         1997 Sommarpremiering  
Stjärna   8 7 8 7 7   37 Klass II         1998 Sommarpremiering  
Ubbareds Lilian RS 4235 8 7 8 7 7   37 Klass II         1999 Sommarpremiering  
Ubbareds Lilian RS 4235 8 7 8 7 7   37           2000 Sommarpremiering  
Ubbareds Rut   7 7 8 8 7   37 Klass II         2005 Sommarpremiering  

Avkommors treårstest

Treårstest av avkommor finns ej registrerade.

Avkommors kvalitetsbedömning

Kvalitetsbesömning av avkommor finns ej registrerade.

Avkommors tävlingsresultat

Resultat från tävlingsdatabasen från och med 2010 av avkommor finns ej registrerade.

Äldre tävlingsresultat från regionala, nationella och elittävlingar av avkommor finns ej registrerade.

Betäckningar

Betäckningar

Från och med födelseår 2010 kan språngrullor registreras i Blå Basen. Äldre språngrullor visas inte här.

Hästen har inga språngrullor.

Boxskyltar

Namnskylt

Det går att skriva ut en hästskylt i PDF-format. Välj mellan sju olika bakgrunder. Hästens namn, härstamning och uppfödare visas på skylten. PDF-filen öppnas i ett nytt fönster.

Alternativ Bakgrund


Namnskylt med foderstat

Du också skapa en hästskylt som innehåller fodergivor.