Stamtavla

Pay 351   Pribor 190   Pik 151   Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat
Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat
Nr 156   Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat
Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat
Nr 335   Baklan 313   Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat
Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat
Nr 179   Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat
Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat
Nr 274   Balasari 159   Baklan 317   Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat
Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat
Nr 322   Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat
Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat
Nr 268   Burchan 102   Baz 114   Bespornyj 600  
Nr 315  
TV 39   Ej registrerat
Ej registrerat
Nr 111   Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat
Ej registrerat Ej registrerat
Ej registrerat

Pass & Nummer

Passinformation

  • Den här hästen har inga uppgifter om pass registrerade i Blå basen. (Hästen kan ha ett utländskt pass, svenskt pass utfärdat före 2009, eller svenskt pass utfärdat av organisation som inte använder Blå basen.)

Hästens Identitetsnummer

  • Blå basen ID: 243796
  • Svenskt register/Grundstambok: 20930066
  • Riksstambok rysk basjkir hingstar (RB): 20930066

Mått & Hälsa

Mätning

År Mankhöjd Bröstomfång Skena Knä Övriga mått
2000 147        

Resultat

Avelsvärdering

Avelsvärdesklass

Datum Beslut Glitig t.o.m
20000415 KL II  
20180414 A  

Avelsvärdering nr 1

  • Datum: 20180414
  • Plats: Axevalla, Skara
  • Visad för ras Rysk Basjkir
Härstamning

 

Exteriör & Mått

Mankhöjd Bröstomfång Skena Knä
       
Typ Huvud hals bål Extremiteter rörelsernas korrekthet Skritt Trav
           
Hälsotillstånd

 

Prestationer och övriga meriter

 

Avkommevärdering

Hingsten har lämnat 51 avkommor av dessa är en avkomma en godkänd son. 3 valacker har bedömts i klass 1 och en valack har tilldelats 40 poäng.

Sammanfattning

Hingsten är avkommeprövad. Tilldelad avelsvärdesklass A

Avkommor

Avkommor

Antal: 54

Namn Suffix Kön Färg Födelseår Sto
Katitzi 20-99-0090 Sto   1999 Kalinka 20-93-0064 (RB)
Nikita 20-99-0089 Sto   1999 Tuscha 20-94-0062 (RB)
Anastasia 20-00-0106 Sto   2000 Bianca 20-92-0061 (RB)
Natasja 20-00-0107 Sto   2000 Kalinka 20-93-0064 (RB)
Sheere Kahn 20-00-0104 Sto   2000 Galina 20-93-0065 (RB)
Temora 20-00-0102 Sto   2000 Tamara 20-94-0063 (RB)
Tjudo Kahn 20-00-0105 Hingst   2000 Tuscha 20-94-0062 (RB)
Karizma 20-01-0128 Sto Musbl 2001 Tuscha 20-94-0062 (RB)
Mohi Kahn 20-01-0127 (RB) Hingst Ljrbl 2001 Kalinka 20-93-0064 (RB)
Ninotschka 20-01-0131 Sto   2001 Galina 20-93-0065 (RB)
Severyanka 20-01-0130 Sto   2001 Tamara 20-94-0063 (RB)
Temudjin Kahn 20-01-0129 Valack   2001 Bianca 20-92-0061 (RB)
Astra Kahn 20-02-0144 Sto Fx, sth 2002 Tuscha 20-94-0062 (RB)
Bel Khan 20-02-0198 Hingst   2002 Belamie 159
Dimitri Ivanovitj 20-02-0140 Hingst   2002 Ivana
Kasólea Djingisdotter 20-02-0145 Sto   2002 Tamara 20-94-0063 (RB)
Katja Djingisdotter 20-02-0146 Sto   2002 Kalinka 20-93-0064 (RB)
Mira Djingisdotter 20-02-0147 Sto   2002 Bianca 20-92-0061 (RB)
Nadja Djingisdotter 20-02-0148 Sto   2002 Galina 20-93-0065 (RB)
Tatiana 20-02-0139 Sto   2002 Anastasia
Tjaaka Kahn 20-02-0149 Valack Br 2002 Tatjaana 20-99-0103
Luna Djingisdotter 20-03-0200 Sto Br 2003 Bianca 20-92-0061 (RB)
Maro Kahn 20-03-0201 Valack   2003 Galina 20-93-0065 (RB)
Tjitaa Djingisdotter 20-03-9010 Sto Fx 2003 Tatjaana 20-99-0103
Tudor Kahn 20-03-0203 Valack   2003 Tuscha 20-94-0062 (RB)
Zhivoj Kahn 20-03-0202 Hingst   2003 Tamara 20-94-0063 (RB)
Amir Kahn 20-04-0220 Valack   2004 Tatjaana 20-99-0103
Meji Kahn 20-04-0218 Hingst   2004 Galina 20-93-0065 (RB)
Qi Djingisdotter 20-04-0223 Sto   2004 Gejscha 20-02-0138
Radinka Djingisdotter 20-04-0219 Sto   2004 Kalinka 20-93-0064 (RB)
Rosovja Djingisdotter 20-04-0221 Sto   2004 Tamara 20-94-0063 (RB)
Tascha Djingisdotter 20-04-0222 Sto   2004 Tuscha 20-94-0062 (RB)
Ameri Kahn 20-05-0249 Valack Ljbrbl 2005 Kalinka 20-93-0064 (RB)
Bizra Djingisdotter 20-05-0251 (RB) Sto   2005 Tamara 20-94-0063 (RB)
Bunnii Kahn 20-05-9017 Hingst Br 2005 Tatjaana 20-99-0103
Lusitano Kahn 20-05-0250 Hingst   2005 Galina 20-93-0065 (RB)
Tai Djingisdotter 20-05-0248 Sto Br 2005 Gejscha 20-02-0138
Tara Djingisdotter 20-05-0247 Sto   2005 Tuscha 20-94-0062 (RB)
Bobnii Kahn 20-06-0335 Hingst   2006 Bianca 20-92-0061 (RB)
Djuti Kahn 20-06-0338 Valack Rbl 2006 Tamara 20-94-0063 (RB)
Poker Kahn 20-06-0337 Valack   2006 Galina 20-93-0065 (RB)
Serka Djingisdotter 20-06-0334 Sto   2006 Tuscha 20-94-0062 (RB)
Thjibing Kahn 20-06-9041 Valack Br 2006 Tatjaana 20-99-0103
Tjagatai Kahn 20-06-0336 Hingst   2006 Gejscha 20-02-0138
Zaritza Djingisdotter 20-06-0339 Sto   2006 Kalinka 20-93-0064 (RB)
Balti Kahn 20-11-0407 Hingst Ljbrbl 2011 Tamara 20-94-0063 (RB)
Grevinja Djingisdotter 20-11-0408 Sto Brbl 2011 Galina 20-93-0065 (RB)
Ryss Kahn 20-11-0410 Hingst Rbl 2011 Kalinka 20-93-0064 (RB)
Tjaatka Djingisdotter 20-11-0409 Sto Rbl 2011 Tatjaana 20-99-0103
Timur Kahn 20-12-0423 Hingst Ljbrbl 2012 Tamara 20-94-0063 (RB)
Kaidu Kahn 20-13-0432 Hingst Brbl 2013 Galina 20-93-0065 (RB)
Molodoy Khan 20-13-0441 Valack Rbl 2013 Tatjaana 20-99-0103
Ogedei Kahn 20-13-0433 Hingst Gbrbl 2013 Tamara 20-94-0063 (RB)
Zig Zag Djingisdotter 20-13-0434 Sto Rbl 2013 Kalinka 20-93-0064 (RB)

Avkommors exteriörbedömning

Antal: 47

Namn Typ HHB Ben Skritt Trav Galopp Summa Plakett Plac. Antal Klass Special Datum Plats Arrangör
Katitzi 20-99-0090 8 8 7 8 7   38   2 2 1 Klass I 2005-08-20 Kläppe Svenska Basjkirhästföreningen
Nikita 20-99-0089 8 7 7 8 8   38   1 2 1 Klass I 2005-08-20 Kläppe Svenska Basjkirhästföreningen
Anastasia 20-00-0106 8 7 8 7 7   37   1 1 2 Klass II 2003-09-06 Skåne Svenska Basjkirhästföreningen
Sheere Kahn 20-00-0104 8 8 7 9 7   39   2 2 3   2002-09-15 Gideå Svenska Basjkirhästföreningen
Tjudo Kahn 20-00-0105 8 8 7 8 8   39   1 2 3 BIS 2002-09-15 Gideå Svenska Basjkirhästföreningen
Mohi Kahn 20-01-0127 (RB) 8 8 7 7 7   37   3 3 7   2002-08-18 Hammarby Gård Svenska Basjkirhästföreningen
Astra Kahn 20-02-0144   8 8 8     24           2002-09-15 Gideå Svenska Basjkirhästföreningen
Dimitri Ivanovitj 20-02-0140 7 7 7 7 7   35   4 4 3   2008-08-24 Ekerö Svenska Basjkirhästföreningen
Kasólea Djingisdotter 20-02-0145   9 8 8     25         Bästa föl 2002-09-15 Gideå Svenska Basjkirhästföreningen
Kasólea Djingisdotter 20-02-0145 9 8 8 8 8   41   1 5 2 Diplom 2005-08-20 Kläppe Svenska Basjkirhästföreningen
Katja Djingisdotter 20-02-0146   8 8 7     23           2002-09-15 Gideå Svenska Basjkirhästföreningen
Mira Djingisdotter 20-02-0147   8 8 7     23           2002-09-15 Gideå Svenska Basjkirhästföreningen
Mira Djingisdotter 20-02-0147 7 7 8 8 8   38   3 5 2 Klass I 2005-08-20 Kläppe Svenska Basjkirhästföreningen
Nadja Djingisdotter 20-02-0148   8 8 8     24           2002-09-15 Gideå Svenska Basjkirhästföreningen
Tatiana 20-02-0139 8 8 7 8 7   38   2 5 2 Klass I 2005-08-20 Kläppe Svenska Basjkirhästföreningen
Tjaaka Kahn 20-02-0149   7 8 7     22           2002-09-15 Gideå Svenska Basjkirhästföreningen
Tjaaka Kahn 20-02-0149 8 8 8 8 6   38   1 1 3   2005-08-20 Kläppe Svenska Basjkirhästföreningen
Luna Djingisdotter 20-03-0200 8 7 8 8 7   38 Klass I         2006 Sommarpremiering  
Maro Kahn 20-03-0201 8 7 7 8 7   37   2 2 5   2005-08-20 Kläppe Svenska Basjkirhästföreningen
Tjitaa Djingisdotter 20-03-9010 8 8 7 8 7   38   1 1 4   2005-08-20 Kläppe Svenska Basjkirhästföreningen
Tudor Kahn 20-03-0203 9 8 7 9 8   41           2007 Sommarpremiering  
Zhivoj Kahn 20-03-0202 8 8 8 8 8   40   1 2 5 Reserv BIS 2005-08-20 Kläppe Svenska Basjkirhästföreningen
Amir Kahn 20-04-0220 8 8 7 8 8   39   3 10 2   2011-09-03 Gideå Svenska Basjkirhästföreningen
Qi Djingisdotter 20-04-0223 8 8 8 8 7   39   1 2 1   2009-08-30 Haninge Svenska Basjkirhästföreningen
Qi Djingisdotter 20-04-0223 8 8 7 8 7   38   1 1   B 2011-08-14 Basta gård, Nykvarn Svenska Basjkirhästföreningen
Radinka Djingisdotter 20-04-0219 9 8 7 7 7   38 Klass I         2007 Sommarpremiering  
Rosovja Djingisdotter 20-04-0221 8 8 7 8 8   39 Klass I         2007 Sommarpremiering  
Ameri Kahn 20-05-0249 8 8 8 8 7   39   2 10 2   2011-09-03 Gideå Svenska Basjkirhästföreningen
Bizra Djingisdotter 20-05-0251 (RB) 8 8 7 7 7   37   4 11 1 Klass II, Godkänt ridprov 2011-09-03 Gideå Svenska Basjkirhästföreningen
Lusitano Kahn 20-05-0250 8 8 7 8 7   38   5 10 2   2011-09-03 Gideå Svenska Basjkirhästföreningen
Tai Djingisdotter 20-05-0248   8 8 8     24   1 1   Bästa föl 2005-08-20 Kläppe Svenska Basjkirhästföreningen
Tai Djingisdotter 20-05-0248 8 8 8 7 7   38   3 11 1 Klass 1, Godkänt ridprov 2011-09-03 Gideå Svenska Basjkirhästföreningen
Tara Djingisdotter 20-05-0247 7 7 7 7 7   35 Klass II         2014-08-31 Hippologum i Umeå, Västerbotten HS Rådgivning Nord
Djuti Kahn 20-06-0338 7 8 7 8 7   37   8 10 2   2011-09-03 Gideå Svenska Basjkirhästföreningen
Poker Kahn 20-06-0337 8 8 7 7 7   37   6 10 2   2011-09-03 Gideå Svenska Basjkirhästföreningen
Thjibing Kahn 20-06-9041 7 7 8 7 8   37   9 10 2   2011-09-03 Gideå Svenska Basjkirhästföreningen
Tjagatai Kahn 20-06-0336 8 8 8 7 7   38   4 10 2   2011-09-03 Gideå Svenska Basjkirhästföreningen
Zaritza Djingisdotter 20-06-0339 9 8 7 8 8   40   1 11 1 BIS 2011-09-03 Gideå Svenska Basjkirhästföreningen
Balti Kahn 20-11-0407 8 8 8 7 7   38   2 4 3   2011-09-03 Gideå Svenska Basjkirhästföreningen
Grevinja Djingisdotter 20-11-0408 8 8 8 7 7   38   2 4 3   2011-09-03 Gideå Svenska Basjkirhästföreningen
Grevinja Djingisdotter 20-11-0408 8 8 7 8 8   39 Klass I 1 2     2014-08-31 Hippologum i Umeå, Västerbotten HS Rådgivning Nord
Ryss Kahn 20-11-0410 8 8 7 8 8   39   1 4 3 Bästa föl 2011-09-03 Gideå Svenska Basjkirhästföreningen
Tjaatka Djingisdotter 20-11-0409 8 8 7 7 8   38   4 4 3   2011-09-03 Gideå Svenska Basjkirhästföreningen
Tjaatka Djingisdotter 20-11-0409 7 8 8 7 7   37 Klass II 2 2     2014-08-31 Hippologum i Umeå, Västerbotten HS Rådgivning Nord
Molodoy Khan 20-13-0441 8 8 7 7 7   37           2016-05-28 IC-riks, utst kaspisk & basjkir. Östa Kulle, Kumla SFIC
Molodoy Khan 20-13-0441 8 7 8 7 7   37 Klass II         2016-08-20 Långnäs, Bollnäs Svenska Hästavelsförbundet
Zig Zag Djingisdotter 20-13-0434 8 7 7 9 7   38 Klass I         2016-08-28 Hippologum i Umeå Hushållningssällskapet Norrbotten-Västerbotten

Avkommors treårstest

Treårstest av avkommor finns ej registrerade.

Avkommors kvalitetsbedömning

Kvalitetsbesömning av avkommor finns ej registrerade.

Avkommors tävlingsresultat

Resultat från tävlingsdatabasen från och med 2010 av avkommor finns ej registrerade.

Äldre tävlingsresultat från regionala, nationella och elittävlingar av avkommor finns ej registrerade.

Betäckningar

Betäckningar

Från och med födelseår 2010 kan språngrullor registreras i Blå Basen. Äldre språngrullor visas inte här.

Antal: 15

Betäckningsrapportnr Födelseår Resultat Kön Färg Sto
K77451 2011 Gall     Hinica av Basta 20-04-0217
K34945 2011 Gall     Minotschka 20-94-0349
K34946 2011 Gall     Gejscha 20-02-0138
K34947 2011 Gall     Tuscha 20-94-0062 (RB)
K34950 2011 Gall     Ivanna av Basta 20-04-0215
K34944 2011 Föl Hingst Ljbrbl Tamara 20-94-0063 (RB)
K34949 2011 Föl Sto Brbl Galina 20-93-0065 (RB)
K34948 2011 Föl Hingst Rbl Kalinka 20-93-0064 (RB)
K77452 2011 Föl Sto Rbl Tatjaana 20-99-0103
L16745 2013 Gall     Tuscha 20-94-0062 (RB)
L16746 2013 Gall     Ivanna av Basta 20-04-0215
L16741 2013 Föl Hingst Brbl Galina 20-93-0065 (RB)
L16743 2013 Föl Valack Rbl Tatjaana 20-99-0103
L16744 2013 Föl Hingst Gbrbl Tamara 20-94-0063 (RB)
L16742 2013 Föl Sto Rbl Kalinka 20-93-0064 (RB)

Boxskyltar

Namnskylt

Det går att skriva ut en hästskylt i PDF-format. Välj mellan sju olika bakgrunder. Hästens namn, härstamning och uppfödare visas på skylten. PDF-filen öppnas i ett nytt fönster.

Alternativ Bakgrund


Namnskylt med foderstat

Du också skapa en hästskylt som innehåller fodergivor.