Exteriörbedömning

  • Datum: 20181103
  • Plats: Rimbo. Även rådgivande hingstbedömning
  • Arrangör: Roslagens Ponnyavelsförening
  • Typ av evenemang: Utställning
  • Domare: Madeleine Beckman

Deltagande hästar

Klicka på hästens namn för att visa mer information om respektive häst.

Antal: 32

Namn Suffix Ras Födelseår Kön TypHHBBenSkrittTravGaloppSummaPlakettPlac.AntalBeslutKlassSpecial
NAMNET OKÄNT   2018 Hingst 7 8 7 8 7   37 Silver 1 1   1  
Gläntans Chanel   Shetlandsponny 2011 Sto 8 8 8 8 8   40 Guld 1 1   10 Reserv BIR
Kilskogens Lanson 38-13-0210 Shetlandsponny 2013 Hingst 9 9 8 7 7   40 Guld 1 1   11  
Ann's Zamiro ICSB 1736 Kaspisk Häst 2008 Valack 8 8 7 9 8   40 Guld 1 1   12  
Ljungbackens Tam Lin   Shetlandsponny 2009 Valack 8 8 7 8 8   39 Silver 1 1   12  
Wal's Ferros 33-05-5614 Connemara 2005 Valack 8 9 7 8 9   41 Guld 1 1   12 BIR
Östertorps O´Lena RS 6589 Shetlandsponny 2000 Sto 8 8 8 8 8   40 Guld 1 1   12  
LojstaLaurus 30-08-0154 Gotlandsruss 2008 Valack 9 9 8 8 8   42 Guld 2 2   12 Reserv BIR
Norrvedas VG 30-06-0466 Gotlandsruss 2006 Hingst 8 8 7 8 9   40 Guld 2 3   12  
Skinnarbo Balder 30-07-0850 Gotlandsruss 2007 Valack 7 7 6 7 7   34 Brons 3 3   12  
Corinnas Wilma 34-02-1335 New Forest 2002 Sto 9 9 7 8 8   41 Guld 1 1   13 BIR, reserv BIS
Lidens Cap Amoure 33-03-5148 Connemara 2003 Valack 7 8 7 8 8   38 Silver 1 1   15 Reserv BIR
Maks Zpirit ICSB 1558 Kaspisk Häst 2003 Valack 9 9 8 8 8   42 Guld 1 3   15 BIS, BIR, Bästa Valack, Bästa veteran
Norrvedas Vind 30-03-8248 Gotlandsruss 2003 Hingst 9 9 8 8 8   42 Guld 1 2   15 BIR
Timotej   Shetlandsponny 1990 Valack 8 7 7 7 5   34 Brons 1 1   15  
Lojstas Bulten 30-98-6680 Gotlandsruss 1998 Hingst 8 9 7 7 6   37 Silver 2 2   15  
Tuff 46-02-0099 Kaspisk Häst 2002 Valack 8 8 8 8 7   39 Silver 2 3   15  
Kineton Kaspar ICSB 1185 Kaspisk Häst 2001 Valack 8 8 8 8 7   39 Silver 3 3   15  
Aceras gRace 38-17-0199 Shetlandsponny 2017 Sto 8 8 5 6 6   33 Brons 1 1   2  
Sjöängens Stella 38-17-0425 Shetlandsponny 2017 Sto 8 7 7 8 7   37 Silver 1 1   2  
Astiz Laphroy ICSB 2139; 46-17-0098 Kaspisk Häst 2017 Hingst 8 8 7 6 8   37 Silver 1 1   3  
Cronelds Jarl 30-17-0102 Gotlandsruss 2017 Hingst 7 7 8 8 8   38 Silver 1 1   3 unghästchampion
TMD's Hey Brother 38-17-0490 Shetlandsponny 2017 Hingst 7 7 7 8 7   36 Silver 1 1   3  
Kiss me Kate af Jäboruder 38-16-0137 Shetlandsponny 2016 Sto 9 9 6 6 8   38 Silver 1 2   4 unghästchampion
A New Horizon 38-16-0187 Shetlandsponny 2016 Sto 8 8 6 6 7   35 Silver 2 2   4  
Nightingales Kingsman RS 763 Shetlandsponny 2015 Hingst 9 8 8 8 8   41 Guld 1 1   8 BIR, Unghästchampion total
Astiz Ghalayah ICSB 1939 Kaspisk Häst 2011 Sto 8 9 8 8 8   41 Guld 1 3   9 Reserv BIR
Musselbrought Zita RS 7013 Shetlandsponny   Sto 8 8 8 7 7   38 Silver 1 2   9  
Nabbens Agnes 5882 Gotlandsruss 2014 Sto 8 8 8 9 8   41 Guld 1 1   9  
Astiz Inez ICSB 1984 Kaspisk Häst 2012 Sto 7 8 8 8 8   39 Silver 2 3   9  
Ekskogens Zelda 38-10-0393 Shetlandsponny 2010 Sto 8 7 6 6 7   34 Brons 2 2   9  
MCCs Tabrizs Sham ICSB 1439 Kaspisk Häst 2004 Sto 8 7 7 8 7   37 Silver 3 3   9